RSS    |    Ana sayfam yap    |    Favorilere ekle
 
Eğitim « Önceki | Sonraki » |      ANA SAYFADün akşam saatlerinden itibaren 2012 KPSS soruları çalındı iddaası dolaşıyor. KPSS sorularının çalındığını iddaa eden taraf ise Dicle haber ajansı. Çünkü beyazkalem yayınları soruları pdf formatında ve neredeyse tüm imla kurallarına uygun, noktası virgülü aynı…

ÖSYM soruların çalındı iddaasına yönelik flaş bir açıklama yaptı.Yine aynı şekilde BeyazKalem yetkililerinden de açıklamalar geldi. Tüm bunlara rağmen sınava giren yaklaşık 1 milyon kişi tatmin olamadı.

Çünkü 2012 KPSS sorularının cep telefonu ile çekilmiş görüntüleri internette dolaşıyordu. Çünkü henüz ÖSYM soruları yayınlamamışken, sorular PDF formatında sosyal ağlarda yayılmıştı bile.

Tüm bunların ışığında, akıllardaki 2012 kpss soruları çalındı iddaası zaman geçtikçe daha da güçleniyor. İşte ÖSYM’nin ve Beyazkalem’in bunlara ilişkin açıklamaları;

ÖSYM Açıklaması

BASIN AÇIKLAMASI
(7 Temmuz 2012)

 

2012-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans:
Sınavın Cumartesi Sabah ve Cumartesi Öğleden Sonra Oturumlarının Tamamlanması
ve Bazı İnternet Sitelerinde Yer Alan Asılsız Haberler

7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde dört oturumda tamamlanacak olan 2012-KPSS Lisans Sınavının 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılan Cumartesi sabah ve Cumartesi öğleden sonra oturumları gerçekleştirilmiştir. ÖSYM’nin, sınav güvenliğine yönelik almış olduğu tedbirler sınavın iki oturumunda da uygulanmış ve oturumlar sorunsuz olarak tamamlanmıştır.

Sınavın Genel Kültür ve  Genel Yetenek Testinin uygulandığı  Cumartesi sabah oturumuna 987.352 aday, Eğitim Bilimleri Testinin uygulandığı öğleden sonra oturumuna ise 299.709 aday katılmıştır.

Sınavın uygulaması esnasında, sınava sahte belgelerle girmeye çalışan, kendi yerine başkasının sınava girmesini sağlamaya çalışan kişiler tespit edilmiş, güvenlik güçlerinin yardımı ile bu kişilerin girişimleri sonuçsuz bırakılmıştır. Bu kişilere yönelik emniyet güçlerince yapılan operasyonlarda bazı kişiler de gözaltına alınmıştır.

Sınav binalarında görev alan tüm emniyet görevlileri ve diğer sınav görevlilerinin titiz çalışmaları ile sınav sorularının sınav başladıktan sonra sınava giren bazı adaylarca sınav binaları dışına çıkarılması eylemlerinin gerçekleşmesine izin verilmemiş, bu eylemlere girişenler binalardaki emniyet görevlilerine teslim edilmiştir. Bazı adayların bireysel kopya girişimleri de sınav görevlileri tarafından engellenmiştir.

Tüm bu eylemlerin sonuçsuz kalmasına rağmen, bazı internet sitelerinde sınav sorularına yönelik asılsız iddialar yer almaktadır. İddia edilen sorular incelendiğinde, kesinlikle ÖSYM’nin kullandığı görüntüde ve düzende olmadığı, imla kuralları, noktalama işaretleri, sorulardaki eksiklik vb. diğer detayların soruların, sınava giren aday/adayların hafızasında tutarak bazı yayın organlarına kasıtlı olarak servis ettiği, sonradan zihinde tamamlanmış sorulardan oluştuğu görülmüştür.  Kaldı ki iddia edildiği gibi Eğitim Bilimleri Testinde Türkçe adlı bir bölüm bulunmamaktadır.

Sınavın güvenliğine gölge düşürmeye yönelik, ÖSYM’yi karalamayı amaçlayan bu haberler, kendileri için önemli bir sınava büyük emek harcayarak hazırlanan adayların ÖSYM’ye karşı güvenini zedeleme ve çalışanlarının emeklerine gölge düşürme amacındadır.

KPSS adaylarının sınava ve Merkezimize güvenlerini sarsmaya yönelik bu tür uygulamalara adaylar itibar etmemelidir.  Sınava girecek adayların, bu ve benzeri yanıltıcı durumlara itibar etmemeleri, Merkezimize ve sınavın güvenirliğine inançlarını kaybetmeden sınavın diğer oturumlarına katılmaları önemle hatırlatılır. ÖSYM gerçekleştirdiği sınavların güvenliğini sağlamaya kararlıdır. Tüm sınavlarda olduğu kadar, bu sınava katılan adaylarımızın da eşit şartlarda yarışarak başarıya ulaşmalarını sağlamak Merkezimizin en önemli görevidir.

Merkezimiz, bu önemli sınavda insanların duygularını sömürerek, böylesi bir yolla kazanç sağlamaya yönelen kişi ve kurumları şiddetle kınamaktadır. İlgililer hakkında Savcılığa ivedilikle suç duyurusunda bulunulacak ve gereken yasal işlemler yapılacaktır. Bu nedenle bu türden yalan asılsız haberlere itibar edilmemesi önemle rica olunur.

Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Başkanlık şu açıklamayı yaptı ”İddia edilen sorular incelendiğinde,kesinlikle ÖSYM’nin kullandığı görüntüde ve düzende olmadığı, imla kuralları, noktalama işaretleri, sorulardaki eksiklik vb. diğer detayların soruların, sınava giren aday/adayların hafızasında tutarak bazı yayın organlarına kasıtlı olarak servis ettiği, sonradan zihinde tamamlanmış sorulardan oluştuğu görülmüştür”…

 

Beyazkalem Açıklaması

Yayinevimiz, sinava giren ogrencilerin cikmis kpss sorularina toplu halde ulasmalari icin, sinava giren dershanemiz ogretmen ve ogrencileri araciligiyla sinavdan sonra toplayip beyaz kalem yayinlarinin sayfa sablonuna yerlestirmistir. Dolayisiyla arkada reklam amacli beyaz kalem filigrami vardir. Buraaki amac, sadeceogrencilerin sinav sorularini biran once gormeleridir. Ayrica soylendigi gibi tum sorulari degil, sadece tarih cografya ve vatandaslik sorulari verilmistir. Art niyetli bazi kisilerin bu kitapcigi beyaz kalem yayinlarinin deneme kitapcigi olarak lanse etmeleri sonucu yayinevimiz haketmedigi bir durum icine girmistir…

 2012 KPSS İptal Edilecek mi    Yayın Tarihi: Pazar, Temmuz 8, 2012, 11:56

“2012 KPSS Soruları Çalındı” için 1 Yorum

  1. Gülse Birsel Twitter KPSS Açıklaması | Tr-PortaL.NeT diyor ki:

    […] KPSS sınavında yaşanan skandal olaylara Twitter üzerinden ilginç bir açıklama geldi. 2012 KPSS sorularının çalındığı iddaası varken Gülse Birsel’in olayı tiye alan bu tweet’i tartışma konusu olacak […]

Aşağıdaki alandan konuya yorum yapabilirsiniz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  2012 KPSS Soruları Çalındı
Son Yorumlar


Gizlilik Politikası  |  HAKKINDA  |  İLETİŞİM  |  
   
Theme Edited By PCKO
Copyright © 2008 - Tr-PortaL.NET. Her Hakkı Saklıdır.