shopify site analytics
Bugünkü Haberler


TWITTER

2012 LYS Sınavında Hatalı iptal Edilen Soru
2012 LYS Sınavında Hatalı iptal Edilen Soru
2012 LYS sınavında uzmanlar hatalı soru olduğunu iddaa etti. Fen Bilimleri Biyoloji testinde bulunan hatalı sorunun iptal edilmesi öngörülüyor. İşte 2012 LYS sınavındaki bu hatalı soru; Geçen yılki gibi, yine öğrencilerin dikkatli okuyup değerlendirmesini gerektiren sorulardan oluşuyor. 2011 Biyoloji sorularına...
24 Haziran 2012 17:59
Font1 Font2 Font3 Font4

2012 LYS sınavında uzmanlar hatalı soru olduğunu iddaa etti. Fen Bilimleri Biyoloji testinde bulunan hatalı sorunun iptal edilmesi öngörülüyor. İşte 2012 LYS sınavındaki bu hatalı soru;

Geçen yılki gibi, yine öğrencilerin dikkatli okuyup değerlendirmesini gerektiren sorulardan oluşuyor. 2011 Biyoloji sorularına göre bu yılki sorular daha zor. Fen alanı içinde bu yıl Biyoloji soruları belirleyici nitelikte olacak gibi görünüyor. Özellikle derse devam eden ve bilgi birikimi olan öğrencilerin çözebileceği, eleyici bir sınav. Ancak 7. soruda DNA’nın anlamlı zincirindeki üç nükleotitlere ‘kod’ ifadesi yerine ‘kodon’ kullanılmış. Bu nedenle öğrenciler bu soruyu yorumlamakta ve bu sorunun II. Öncülündeki yargıya ulaşmakta zorlanmış olabilirler. Bu sorunun iptal edilmesi gerekir. Bu hata sorunun iptalini gerektirir

2012 LYS sınavlarındaki diğer sınav gruplarının değerlendirmeleri ise şöyle;

Fizik: 2012-LYS Fizik soruları önceki yıllarda da olduğu gibi bilgiyi ön plana çıkaran bir sınavdı. Bilginin yanında dikkati de gerektiren sorular bu sınavda karşımıza çıktı. İyi bir hazırlık süreci geçiren öğrenciler bu sınavda istedikleri sonuca ulaşabilir. Bilindiği gibi bu sene Fizik Müfredatında yeni eklenen birçok ünite vardı. Bunlarla ilgili karşımıza iki soru geldi. Birincisi Rölativite, ikincisi de Açısal Momentum konusundandı.

Sorular çok net, anlaşılır ve dikkatlice hazırlanmış.

Fazla işlemsel
Kimya: Müfredatın dışında herhangi bir soru içermeyen ve yeni müfredattan 6 tane soru içeren bir sınav oluşturulmuş. Genel olarak zor olmamakla birlikte fazla işlemsel. 2011-LYS’ye göre zorlayıcı olmuş. Sorular net olup öğrencilerin kafasını karıştıracak bir soru tarzına rastlanmadı.

LYS sonuçlarının temmuz ortasında açıklanması bekleniyor.

Coğrafya-1: Sınav ortanın üstünde zor olarak nitelendirilebilir. Sorular çok özenli hazırlanmış. Türkiye ve dünya ile bağlantılı çok kaliteli sorular var. Öğrencinin temel coğrafi bilgilere ve yer kavramına sahip olması gerekiyor. Sorular müfredata uygun olup geçen senelerde olduğu gibi YGS konularından da sorular bulunuyor.

Geçen yıllarda olduğu gibi uzun metinler biçiminde verilen sorular yine sayıca çok. Soruların bir kısmı verilen bilgilerden analiz ve değerlendirme yapmaya dayalı. Türkiye Coğrafyası ile ilgili sorular önceki yıllara göre daha fazla. 2 tane grafik yorumu sorusu soruldu. Biraz dikkatli incelemeyi gerektiriyor bu sorular. Soruların önemli bir kısmı sağlam bir coğrafya bilgisine ve analiz yapma gücüne sahip olmayı gerektiriyor. Çalışmadan çözülebilecek sorular değil. 20-25 yıl sonra ilk kez bnu yıl, üniversiteye giriş sınavlarında bir metin verilerek bu metinden cevaplanması gereken 3 farklı soru sorulması uygulaması görüldü. Coğrafya sorularında tartışma götürecek herhangi bir soru yok.

“Yoğunlaştırılmış çalışmalarla başarılı olmak mümkün değil”

Türk Dili ve Edebiyatı: Soruların müfredatın genel çerçevesi içinde olduğu görülüyor. Özellikle Cumhuriyet Dönemi Edebiyatıyla ilgili sorularda öğrencilerin bir önem derecelendirmesi yapmakta güçlük çekmesi, bazı soruların çözümünü oldukça zorlaştırıyor. Bu sınavın aradığı öğrenci tipi, kişisel bir kütüphanesi olan, edebiyat ve dil sorularını takip eden, okumaya geniş zaman ayıran, seçkin bir edebiyat kültürü edinmiş kişilerdir. Açıkçası ortalama bir edebiyatseverin bile zorlanacağı sorular var. Kısa süreli yoğunlaştırılmış çalışmalarla bu sorularda dikkate değer bir başarı elde etmek mümkün değil. Türkçe sorularının sayısında artış var. Ancak zorluk derecesi normal. YGS’de sorulması beklenen ama sorulmayan Anlatım Bozukluğu ve Yazım Kuralları’yla ilgili sorulara bu sınavda yer verilmiş. Olumsuz soru köklerinin çokluğu dikkat çekiyor.

Özellikle roman özetleri ve romandaki tiplerle ilgili sorular dikkat çekiciydi.


Bu haberler ilginizi çekebilir! (Sponsor bağlantılar dahildir)

 • parlar şahin

  BİYOLOJİDEKİ 7. SORUNUN İPTALİ GEREKİYOR , KELİME YANLIŞI VAR…….VE AYNI ZAMAN BİYOLOJİDE 2. SORUNUN VE FİZİKTEKİ AÇISAL MOMENTUMLU SORUNUN DA İPTAL EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEYEN KURUMLAR VAR…ÖSYM NİN HEM ÖĞRENCİLERİN HEM DE ÖĞRETMENLERİN BU MERAKLI BEKLEYİŞLERİNİ KISA ZAMANDA ÇÖZÜME KAVUŞTURMASINI İSTİYORUZ……….teşekkürler

 • oktay

  biyoloji 7. soruda,
  mutsyonun DNA nin anlamli zincirinde oldugu ve bunun sifreledigi polipeptit zincirinde islevsel bir aksakliga neden olmadigi belirtilmis. bu aciklama soruyu gayet acik va anlasilir yapiyor.
  soruda verilen kodon olarak anlasilsa bile yani verilen sifre mRNA ya ait olsa bile mutasyonun DNA da gerceklestigi verilmis. bu sebeple sorunun acikligi ve olcmek istedigi bilgide bir yanlislik yoktur.
  her iki sekilde dusunerek soruyu cevaplasak da ayni sonuclara ulasiriz.
  sorunun hatali olduguna katilmiyorum. ama ayni bilgiyi olcecek daha guzel bir soru yazilabilirdi.
  5 uzerinden soruya puan vermem gerekirse 2 puan verirdim. ama hatali demezdim.

 • oktay

  biyoloji 7. soruda,
  kelime hatalı yazıldığı için iptal edilebilir.
  ama 2. soruda da hata var. iptal edilmesi gerekli.
  soruda yanlış olanı istiyor ve cevap B şıkkı olarak veriliyor. B şıkkını yazanın ne düşünerek yazdığını tahmin edebiliyorum ama düşüncesini yazarken açık ve anlaşılır bir şekilde yazamamış. normalde bu konuyu iyi anlamış bir öğrenci B şıkkını da doğru olarak yorumlar.
  soruyu yazan bana B şıkkında laf ebeliği yapmış gibi geldi. keşke yazanla oturup tartışma imkanımız olsaydı.
  belki 2. ve 7. soruyu aynı kişi yazmıştır.

 • princess of china

  bencede hem kod kodonlu soru hem de mayoz mitozlu soru iptal olmalı. ayrıca eksik baskınlıkla eş basınlık aynı şeyler değıl mi bize yıllardır oyle öğrettiler sorun kimde ben anlamadım

 • idilcan

  #princess of china sana yıllardır yanlış öğretmişler eksik baskınlık ikisinin de etkisini gösteremeyip ortaya 3.bi karakterin ortaya çıkması. eş baskınlık ikisinin de birden etkisini göstermesi (ör:AB kan grubu)

  bence mayoz mitozlu soru normal ve düşürücü bi soruydu. konuyu tam oturtmuş olan birine görede çok netti. e düşürücü soru bırakında koysunlar yani. daha ne kadar kolay sorabilirlerdi ki zaten soruları? isim falan yazıp mı çıksaydık ? saçma.

 • sezer mutlu

  bence biyo kodon sorusu yanlış değildir orda zaten DNA daki mutasyondan bahsetmiştir fakat şu gerçek ki fizik açısal momentum sorusu hataladar çünkü eksik bilgi var x için açısal momentum verilmiş ama y için verilmemiş ve x sabit bir çubuk ama y hareketli bir çubuk ve y çubuğun ortasındadır bunun için y için eylemsizlik momentin katsayısı x ten farklı olmalı tüm ders kitaplarında ve yeni okul kitaplarında bu böyledir BU SORUNUN KESİNLİKLE İPTALİ LAZIM

 • .

  bio 2 ve 7 sorular iptal edilsin fizik sorusu gayet netti bence cıkyo cevabı kolaylkla

 • fatih öztürk

  biyolojideki 7. soruda kod kodonmuş falan bunlara bakmasanız dahi arkadaşlar dikkat ettinizmi bilmiyorum ama verilen dna zincirindeki kodların karşılıklarını yazdıysanız eğer mutasyona uğrayan koddan önce durdurucu kodon oluşturan bir kod var ve parantez içindeki bilgide soldan sağa mrna üretimi vardır diyo.yani bu durumda durdurucu kodondan sonra negelirse gelsin zaten bi değişiklik olmıcak aminoasitte çünkü DURDURUCU KODON var.O zaman biz bilemeyezki GAA ile G**(tam olarak hatırlamıyorum) kodonlarının aynı aminoasiti sentezlediğini.Lütfen TEKRARDAN BAKIN SORUYA DEDİĞİMİ DÜŞÜNEREK BENCE SIRF BUNUN İÇİN İPTAL EDİLMELİ.O ZAMAN CEVAP YALNIZ I ÇIKIYO.LÜTFEN YENİDEN BAKIN SORUYA.

Yukarı Geri Ana Sayfa