shopify site analytics
Bugünkü Haberler
ray dolap


TWITTER

EN ÇOK OKUNANLAR

2012 LYS Sınavında Hatalı iptal Edilen Soru
2012 LYS Sınavında Hatalı iptal Edilen Soru
2012 LYS sınavında uzmanlar hatalı soru olduğunu iddaa etti. Fen Bilimleri Biyoloji testinde bulunan hatalı sorunun iptal edilmesi öngörülüyor. İşte 2012 LYS sınavındaki bu hatalı soru; Geçen yılki gibi, yine öğrencilerin dikkatli okuyup değerlendirmesini gerektiren sorulardan oluşuyor. 2011 Biyoloji sorularına...
24 Haziran 2012 17:59
Font1 Font2 Font3 Font4

2012 LYS sınavında uzmanlar hatalı soru olduğunu iddaa etti. Fen Bilimleri Biyoloji testinde bulunan hatalı sorunun iptal edilmesi öngörülüyor. İşte 2012 LYS sınavındaki bu hatalı soru;

Geçen yılki gibi, yine öğrencilerin dikkatli okuyup değerlendirmesini gerektiren sorulardan oluşuyor. 2011 Biyoloji sorularına göre bu yılki sorular daha zor. Fen alanı içinde bu yıl Biyoloji soruları belirleyici nitelikte olacak gibi görünüyor. Özellikle derse devam eden ve bilgi birikimi olan öğrencilerin çözebileceği, eleyici bir sınav. Ancak 7. soruda DNA’nın anlamlı zincirindeki üç nükleotitlere ‘kod’ ifadesi yerine ‘kodon’ kullanılmış. Bu nedenle öğrenciler bu soruyu yorumlamakta ve bu sorunun II. Öncülündeki yargıya ulaşmakta zorlanmış olabilirler. Bu sorunun iptal edilmesi gerekir. Bu hata sorunun iptalini gerektirir

2012 LYS sınavlarındaki diğer sınav gruplarının değerlendirmeleri ise şöyle;

Fizik: 2012-LYS Fizik soruları önceki yıllarda da olduğu gibi bilgiyi ön plana çıkaran bir sınavdı. Bilginin yanında dikkati de gerektiren sorular bu sınavda karşımıza çıktı. İyi bir hazırlık süreci geçiren öğrenciler bu sınavda istedikleri sonuca ulaşabilir. Bilindiği gibi bu sene Fizik Müfredatında yeni eklenen birçok ünite vardı. Bunlarla ilgili karşımıza iki soru geldi. Birincisi Rölativite, ikincisi de Açısal Momentum konusundandı.

Sorular çok net, anlaşılır ve dikkatlice hazırlanmış.

Fazla işlemsel
Kimya: Müfredatın dışında herhangi bir soru içermeyen ve yeni müfredattan 6 tane soru içeren bir sınav oluşturulmuş. Genel olarak zor olmamakla birlikte fazla işlemsel. 2011-LYS’ye göre zorlayıcı olmuş. Sorular net olup öğrencilerin kafasını karıştıracak bir soru tarzına rastlanmadı.

LYS sonuçlarının temmuz ortasında açıklanması bekleniyor.

Coğrafya-1: Sınav ortanın üstünde zor olarak nitelendirilebilir. Sorular çok özenli hazırlanmış. Türkiye ve dünya ile bağlantılı çok kaliteli sorular var. Öğrencinin temel coğrafi bilgilere ve yer kavramına sahip olması gerekiyor. Sorular müfredata uygun olup geçen senelerde olduğu gibi YGS konularından da sorular bulunuyor.

Geçen yıllarda olduğu gibi uzun metinler biçiminde verilen sorular yine sayıca çok. Soruların bir kısmı verilen bilgilerden analiz ve değerlendirme yapmaya dayalı. Türkiye Coğrafyası ile ilgili sorular önceki yıllara göre daha fazla. 2 tane grafik yorumu sorusu soruldu. Biraz dikkatli incelemeyi gerektiriyor bu sorular. Soruların önemli bir kısmı sağlam bir coğrafya bilgisine ve analiz yapma gücüne sahip olmayı gerektiriyor. Çalışmadan çözülebilecek sorular değil. 20-25 yıl sonra ilk kez bnu yıl, üniversiteye giriş sınavlarında bir metin verilerek bu metinden cevaplanması gereken 3 farklı soru sorulması uygulaması görüldü. Coğrafya sorularında tartışma götürecek herhangi bir soru yok.

“Yoğunlaştırılmış çalışmalarla başarılı olmak mümkün değil”

Türk Dili ve Edebiyatı: Soruların müfredatın genel çerçevesi içinde olduğu görülüyor. Özellikle Cumhuriyet Dönemi Edebiyatıyla ilgili sorularda öğrencilerin bir önem derecelendirmesi yapmakta güçlük çekmesi, bazı soruların çözümünü oldukça zorlaştırıyor. Bu sınavın aradığı öğrenci tipi, kişisel bir kütüphanesi olan, edebiyat ve dil sorularını takip eden, okumaya geniş zaman ayıran, seçkin bir edebiyat kültürü edinmiş kişilerdir. Açıkçası ortalama bir edebiyatseverin bile zorlanacağı sorular var. Kısa süreli yoğunlaştırılmış çalışmalarla bu sorularda dikkate değer bir başarı elde etmek mümkün değil. Türkçe sorularının sayısında artış var. Ancak zorluk derecesi normal. YGS’de sorulması beklenen ama sorulmayan Anlatım Bozukluğu ve Yazım Kuralları’yla ilgili sorulara bu sınavda yer verilmiş. Olumsuz soru köklerinin çokluğu dikkat çekiyor.

Özellikle roman özetleri ve romandaki tiplerle ilgili sorular dikkat çekiciydi.


Bu haberler ilginizi çekebilir! (Sponsor bağlantılar dahildir)

2012 LYS Sınavında Hatalı iptal Edilen Soru Yazısına 8 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa