RSS    |    Ana sayfam yap    |    Favorilere ekle
 
Eğitim « Önceki | Sonraki » |      ANA SAYFA2012 LYS sonuçları bugün açıklandı. Aynı zaman da geçtiğimiz günlerde yayınlanan tercih kılavuzu da danıştayın AOBP hesaplamasını iptal etmesi üzerine yayından kaldırıldı. Şimdi gözler yeni tercih kılavuzuna çevrildi.

AOBP’nin hesaplanmasının önceki yayınlanan tercih kılavuzunda puanları değiştirmeyeceğini, yalnızca sıralamalara etki edeceğini belirten uzmanlar bunu topuklu ayakkabı giyen bir kadına benzetti. işte o açıklama

Burak Kılanç

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Ar-Ge Merkezi Yöneticisi:

AOBP ve OBP’den kaynaklanan değişimden dolayı puanlarda bir farklılaşma olmayacak. Bu değişim sadece adaylar arasındaki sıralamayı değiştirecek. Puanların farklılaşmasının tek sebebi bu yıl sadece 0.12’lik kat sayının uygulanmasından kaynaklanacak. Şöyle düşünün; topuklu ayakkabı giydiğinizde boyunuz uzar ama gerçek boyunuz değişmez. AOBP’nin uygulanması da buna benziyor. Ayrıca sonuçların açıklanmasında bir gecikme yaşanacağını düşünmüyorum. Bu değişim iki, üç saatte yapılabilecek bir iş.

2012 LYS puanlarını aşağıdaki sonuç sistemi ile öğrenebilirsiniz.

Yeni tercih kılavuzu ise henüz açıklanmadı. Değiştirilen yeni tercih kılavuzu yayınlandığında bu sayfamızdan indirebileceksiniz.

BASIN DUYURUSU
(23 Temmuz 2012)

2012-ÖSYS Tercih İşlemleri

2012-ÖSYS tercih işlemleri, 23 Temmuz 2012 tarihinde başlayacak ve 3 Ağustos 2012 tarihi saat 17.00’de sona erecektir.

2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu,ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden 23 Temmuz 2012tarihinden itibarenyayımlanacak, başvuru merkezlerine de örnek olarak gönderilecektir. Adaylar, isterlerse kılavuza ÖSYM’nininternet adresinden erişilebilecekler veya başvuru merkezlerine gönderilmiş olan basılı kılavuzu yerinde inceleyebileceklerdir. Başvuru merkezlerine 26 Temmuz 2012 tarihine kadar basılı kılavuz gönderilmiş olacaktır. Adaylara kılavuz satışı yapılmayacaktır.

Tercih işlemleri, Kılavuzda belirtilen esaslar uyarınca gerçekleştirilecektir. Tercih yapacak adayların, 23 Temmuz 2012tarihinden itibaren ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacak Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini buna göre yapmaları gerekmektedir.Kontenjanların bulunduğu Tabloların son sütunlarında yer alan 2011-ÖSYS sonuçlarına ait bilgilerin, bir programın ne ölçüde tercih edildiğini göstermekle birlikte 2011-ÖSYS sonucu ortaya çıkan değerler olduğu; 2012-ÖSYS’de değerlendirme işleminin değiştiği, bütün adayların yerleştirme puanları hesaplanırken AOBP’lerinin 0,12 katsayı ile çarpıldığı unutmamalıdır.

Adaylar tercihlerini isterlerse bir başvuru merkezi aracılığıyla, isterlerse internetten kendileri bireysel olarak yapabileceklerdir. Başvurularını internetten yapmak istemeyen adaylar doldurdukları Tercih Formu ve nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte istedikleri bir başvuru merkezine tercih için başvuracaklardır.

2012-ÖSYS adaylarına duyurulur.    Yayın Tarihi: Cuma, Temmuz 20, 2012, 12:48

Etiketler :

Aşağıdaki alandan konuya yorum yapabilirsiniz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  2012 LYS Sonuçları ve Değişen Yeni Tercih Kılavuzu ÖSYM
Son Yorumlar


Gizlilik Politikası  |  HAKKINDA  |  İLETİŞİM  |  
   
Theme Edited By PCKO
Copyright © 2008 - Tr-PortaL.NET. Her Hakkı Saklıdır.