RSS    |    Ana sayfam yap    |    Favorilere ekle
 
Gündem « Önceki | Sonraki » |      ANA SAYFADicle Haber Ajansı, 2012 KPSS sınavındaki skandala imzasını attı ve DİHA elindeki tüm soruları medyayla paylaştı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir soruları kendi Facebook hesabı üzerinden yayınladı. Bu sayfaya aşağıda vereceğimiz bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Haberin Detayları Şöyle

ÖSYM, DİHA tarafından, KPSS soruları ve cevaplarının dağıtıldığı skandalına ilişkin haberi ile ilgili yaptığı açıklamada, olaya “Asılsızdır” dedi. DİHA da “kamuoyu yararına olacağı için soruların tümünü yayınlıyoruz.” diye açıklama yaparak elindeki soruların tümünü yayınladı. İşte sorular ve DİHA’nın açıklaması…

HABER MERKEZİ (DİHA) – ÖSYM Başkanlığı, DİHA tarafından, KPSS soruları ve cevaplarının dağıtıldığı skandalına ilişkin haberi ile ilgili yaptığı açıklamada, olaya “Asılsızdır” dedi. ÖSYM Başkanlığı, skandala, sorulardaki imla kuralları, yazım kuralları ile yanıt vererek, birkaç sorunun, sınavdan çıkan öğrencilerin hafızasında tutarak servis ettiği iddiasında bulunuyor. Daha önceki haberde belirtildiği gibi birkaç soru değil tüm soruların dağıtıldığı belirtilmişti. Kamuoyu yararına olacağı için soruların tümünü yayınlıyoruz.

ÖSYM Başkanlığı, Dicle Haber Ajansı (DİHA) tarafından, bugün öğretmenlik ve kamudaki B grubu kadrolar için gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) soru ve cevaplarının sınav öncesi dağıtıldığı yönünde ortaya çıkarılan skandal olay ile ilgili yazılı açıklama yaptı. 7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde dört oturumda tamamlanacak olan 2012-KPSS Lisans Sınavının 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılan Cumartesi sabah ve Cumartesi öğleden sonra oturumları gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, ÖSYM’nin, sınav güvenliğine yönelik almış olduğu tedbirler sınavın iki oturumunda da uygulandığı ve oturumların sorunsuz olarak tamamlandığı öne sürülüyor.

Skandal olaya ilginç savunma!

Sınav öncesi alınan tedbirlere ayrıntılı yer verilen açıklamada, DİHA’nın ortaya çıkardığı skandala ilişkin şunlar belirtildi: “Tüm bu eylemlerin sonuçsuz kalmasına rağmen, bazı internet sitelerinde sınav sorularına yönelik asılsız iddialar yer almaktadır. İddia edilen sorular incelendiğinde, kesinlikle ÖSYM’nin kullandığı görüntüde ve düzende olmadığı, imla kuralları, noktalama işaretleri, sorulardaki eksiklik vb. diğer detayların soruların, sınava giren aday/adayların hafızasında tutarak bazı yayın organlarına kasıtlı olarak servis ettiği, sonradan zihinde tamamlanmış sorulardan oluştuğu görülmüştür. Kaldı ki iddia edildiği gibi Eğitim Bilimleri Testinde Türkçe adlı bir bölüm bulunmamaktadır.”

Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Sınavın güvenliğine gölge düşürmeye yönelik, ÖSYM’yi karalamayı amaçlayan bu haberler, kendileri için önemli bir sınava büyük emek harcayarak hazırlanan adayların ÖSYM’ye karşı güvenini zedeleme ve çalışanlarının emeklerine gölge düşürme amacındadır.
KPSS adaylarının sınava ve Merkezimize güvenlerini sarsmaya yönelik bu tür uygulamalara adaylar itibar etmemelidir. Sınava girecek adayların, bu ve benzeri yanıltıcı durumlara itibar etmemeleri, Merkezimize ve sınavın güvenirliğine inançlarını kaybetmeden sınavın diğer oturumlarına katılmaları önemle hatırlatılır. ÖSYM gerçekleştirdiği sınavların güvenliğini sağlamaya kararlıdır. Tüm sınavlarda olduğu kadar, bu sınava katılan adaylarımızın da eşit şartlarda yarışarak başarıya ulaşmalarını sağlamak Merkezimizin en önemli görevidir. Merkezimiz, bu önemli sınavda insanların duygularını sömürerek, böylesi bir yolla kazanç sağlamaya yönelen kişi ve kurumları şiddetle kınamaktadır. İlgililer hakkında Savcılığa ivedilikle suç duyurusunda bulunulacak ve gereken yasal işlemler yapılacaktır. Bu nedenle bu türden yalan asılsız haberlere itibar edilmemesi önemle rica olunur.”

Haber, sınavdan 1 saat 15 dakika önce yayınlandı

ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, soruların doğru olup olmadığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, soruların düzeni, yazım kuralları gibi dikkat çekilerek, soruların sınava giren bazı öğrenciler tarafından hafızada tutularak yazıldığı iddia ediliyor. Ancak DİHA’da çıkan haberde, kitapçıkların değil, soru ve cevapların dağıtıldığı şeklinde ifadelere yer veriliyor. Yani söz konusu habere konu olan olayda, soruların cevapları ile birlikte nasıl dağıtıldığıdır. Kaldı ki ÖSYM açıklamasında bu soruların doğru olduğunu kabul ederken, soruların başka öğrenciler tarafından hafızada tutulduğunu iddia ediyor. Ancak söz konusu sınavın hem sabahki hem öğleden sonraki oturumlarının tüm soru ve cevapları mevcuttu ve bir öğrencinin tüm soruları hafızasında tutması imkansız. Bir diğer önemli konu ise söz konusu haber, saat 17.00’da biten sınavdan önce saat 15.45’te yani tam 1 saat 15 dakika önce yani sınav bitmeden önce yayınlandı.

ÖSYM Başkanlığı tarafından soruların nasıl dağıtılacağını araştırmak yerine haberi yapanlar hakkında soruşturma başlatılacağı şeklindeki açıklaması ise skandalın üzerini örtmek istenildiği şeklinde yorumlanıyor.

İşte bu sorular

http://t.co/IuNfMYBN    Yayın Tarihi: Pazar, Temmuz 8, 2012, 13:41

“Dicle Haber Ajansı 2012 KPSS Tüm Soruları Yayınladı” için 1 Yorum

  1. alper topçu diyor ki:

    Bu ne rezalet.Her şeyin başı hükümettir.Laf cambazlığına gerek yok.Ben onu sorumlu tutarım.AKP derhal istifa et ve bir daha görülmemek üzere defol.

Aşağıdaki alandan konuya yorum yapabilirsiniz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  Dicle Haber Ajansı 2012 KPSS Tüm Soruları Yayınladı
Son Yorumlar


Gizlilik Politikası  |  HAKKINDA  |  İLETİŞİM  |  
   
Theme Edited By PCKO
Copyright © 2008 - Tr-PortaL.NET. Her Hakkı Saklıdır.