RSS    |    Ana sayfam yap    |    Favorilere ekle
 
Gündem « Önceki | Sonraki » |      ANA SAYFAElektrikli Bisiklet için ehliyet gerekli midir? 2012 yılı itibari ile elektrikli bisiklet kullananları ilgilendirecek bu A1 ehliyet zorunluluğuna ilişkin haberi sizlerle paylaşıyoruz.

Elektrikli Bisiklet alacaklar dikkat! A1 ehliyetiniz olmadan trafiğe çıkarsanız 600 TL ceza yiyebilirsiniz. İşte haberin detayları;

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 15 Nisan günü yayınladığı yönetmelikte, “Hızı 25 km/saat üzeri ve gücü 250 W üzeri elektrikli bisikletler ile hızı 25 km/saat altı ve gücü 25 W altı elektrikli bisiklet sürücülerinin ‘A1’ sürücü belgesi sahibi olmaları, koruyucu başlık takmaları zorunlu olup, ‘A1’ sürücü belgesi bulunmadan bu tür araçları kullananların 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesinde, ‘Motorlu araçların, sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır’ hükmü doğrultusunda cezai işlem yapılacaktır. Koruyucu başlık takmayanların ise 78. maddeye göre cezai işlem uygulanacak” dendi.

81 İL EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİNE GÖNDERİLDİ

Yönetmelikte ayrıca 15 yaş üstü elektrik bisiklet sürücülerinin A1 sürücü belgesi alma zorunlu olduğu belirtildi. 15 yaşından küçük çocukların bu araçları karayollarında kullanması halinde 5326 sayılı kabahatler kanununa göre işlem yapılacağı açıklandı. Emniyet yetkilileri ehliyeti olmayan elektrikli bisiklet sürücülerini ehliyet alıncaya kadar bu tür araçların kullanmaması konusunda uyarıda bulundu.    Yayın Tarihi: Salı, Ağustos 14, 2012, 0:21

Etiketler :

“Elektrikli Bisiklet Ehliyet Gerekir mi 2012” için 1 Yorum

 1. Osman diyor ki:

  15 Nisan 2012 tarihli Resmi Gazete ye baktım böyle bir yönetmelik görmedim. Eğer bu bir Genelge ise; Karayolları Trafik Yönetmeliğine aykırı olamaz.

  21.03.2012 tarihli resmi gazete de yayımlanan aşağıdaki yönetmelikte bu husus açıklanmıştır.

  Şöyleki;

  KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

  10) Bisiklet: En çok 3 tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz araçtır. Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştığında pedal çevrilmediği takdirde gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.”

  Yukarıdan da anlaşılacağı üzere; 250 wat’ı geçmeyen elektrikli bisikletler örneğin StMax 206 L ve bu ayarda olan diğer eletrikli bisikletler normal bisiklet sınıfına girdiğinden Ehliyet, Ruhsat istemez.Motorlu araçlara kesilen ceza kesilemez.

Aşağıdaki alandan konuya yorum yapabilirsiniz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  Elektrikli Bisiklet Ehliyet Gerekir mi 2012
Son Yorumlar


Gizlilik Politikası  |  HAKKINDA  |  İLETİŞİM  |  
   
Theme Edited By PCKO
Copyright © 2008 - Tr-PortaL.NET. Her Hakkı Saklıdır.