shopify site analytics
Bugünkü Haberler
ray dolap


TWITTER

EN ÇOK OKUNANLAR

Gazanfer Özcan Hayatını Kaybetti
Gazanfer Özcan Hayatını Kaybetti
Ünlü Tiyatro Sanatçısı Gazanfer Özcan hayatını kaybetti. Avrupa Yakası dizisinden Tahsin Bey ismiyle son yollarda büyük beğeni toplayan Tiyatro Ustası Gazanfer Özcan 20 gündür tedavi gördüğü Amerikan Hastanesinde  18 Şubat 2009 saat 19:30 sıralarında vefat etti. TÜRK tiyatrosunun usta sanatçısı...
18 Şubat 2009 02:37
Font1 Font2 Font3 Font4

Ünlü Tiyatro Sanatçısı Gazanfer Özcan hayatını kaybetti. Avrupa Yakası dizisinden Tahsin Bey ismiyle son yollarda büyük beğeni toplayan Tiyatro Ustası Gazanfer Özcan 20 gündür tedavi gördüğü Amerikan Hastanesinde  18 Şubat 2009 saat 19:30 sıralarında vefat etti.

TÜRK tiyatrosunun usta sanatçısı Gazanfer Özcan, solunum yetmezliği ve damar tıkanıklığı nedeniyle  Özel Amerikan Hastanesi’nde tedavi görüyordu. 27.01.2009 tarihinden itibaren Amerikan Hastanesi’nde kalp yetmezliği ve iskemik serebral vasküler hastalık tanılarıyla tedavi gören ve 13.02.2009 tarihinden bu yana da yoğun bakımda takip edilen Tiyatro Sanatçısı Gazanfer Özcan dün hayata veda etti. Tüm Sanatçı dostları ve Avrupa Yakasındaki rol arkadaşları hastaneye akın ettiler.

Çok sayıda sinema filminde de rol alan Gazanfer Özcan’a, 1998 yılında Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçısı ünvanı verildi. Özcan, Avrupa Yakası dizisinde Tahsin Bey olarak baba rolünü sürdürüyordu. Gazanfer Özcan için, perşembe günü saat 10.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen anma töreniyle son yolculuğuna uğurlanacak. Özcan’ın cenazesi Altunizade İlahiyat Fakültesi Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Aile Kabristanı’na defnedilecek.

Gazanfer Özcan Resimleri

Gazanfer Özcan Biyografisi

GAZANFER ÖZCAN’IN ÖZGEÇMİŞİ
Gazanfer Özcan, İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu’nda, ortaokulu Beyoğlu Ortaokulunda, liseyi Beyoğlu Taksim Erkek Lisesi’nde tamamladı. Lisedeyken oynadığı “Hisse-i Şayia” adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı. İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Çocuk Bölümü’ne katıldı.

1955 yılında Komedi Tiyatrosu’nda oynanan Mahallenin Romanı oyunu tiyatro yaşamının dönüm noktası oldu. Bu oyunda rahatsızlanan Reşit Gürzap’ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya girdi.

1962 yılına kadar hem çocuk tiyatrosunda, hem yetişkin oyunlarında görev aldı. 1962 yılında Gönül Ülkü ile evlendi ve Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu kurdu. 50’li 60’lı yıllarda çok sayıda sinema filminde de rol alan Gazanfer Özcan, uzun bir süre sinemaya ara verdikten sonra 2000yılında çevrilen Komiser Şekspir filmi ile sinemaya döndü. Pek çok dizide de rol aldı. Kuruntu Ailesi adlı dizideki Hüsnü Kuruntu rolü ile tanındı, pek çok yapımda ailenin babası rolünü üstlendi. Avrupa Yakası adlı dizideki Tahsin Bey rolü ile de “baba” rolünü sürdürdü. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.


Bu haberler ilginizi çekebilir! (Sponsor bağlantılar dahildir)

Gazanfer Özcan Hayatını Kaybetti Yazısına 14 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa