RSS    |    Ana sayfam yap    |    Favorilere ekle
 
Gündem, internet « Önceki | Sonraki » |      ANA SAYFAİnternetten sabıka kaydı sorgulama artık hizmete giriyor. Genelde işe girişlerde istenen Adli Sicil kaydı artık internet üzerinden ve tamamen ücretsiz olarak alınabilecek. İşte ayrıntılar;

Hükümet, halk arasında sabıka kaydı olarak bilinen adli sicil bilgilerinde, devrim niteliğinde düzenlemeyi hayata geçiriyor.

Düzenleme ile adli sicil bilgileri halka açılıyor.

Star gazetesinden Hüseyin Özay’ın haberine göre, vatandaşlar güvenlik bilgilerini kullanarak adliyeye gitmedenve herhangi bir ücret ödemeden, ‘adli sicil kaydını’ görebilecek. Bu bilgileri, ayrıca ilgili kurumlara verebilecek.

Adli sicil sisteminde radikal değişiklik öngören düzenleme, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ve arkadaşları tarafından önceki gün TBMM Başkanlığı’na sunulan “torba yasa teklifinde” yer aldı.

Teklifin, 20. Maddesinde, 25 Mayıs 2005 tarih ve 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu’nun 13. Maddesi değiştirildi. Yapılan değişiklik ile birlikte, kamu kurumlarına ve gerçek kişilere adli sicil bilgilerini sorgulama hakkı verildi. Bu hak ile birlikte, bir anlamda adli sicil bilgileri halka açılmış oldu.

KURUM KENDİSİ BAKABİLECEK

Mevcut sistemde ise, adli sicil bilgilerini sorgulama yetkisi, mahkemelerde, hakim, mahkeme, Cumhuriyet Başsavcılığı ile Askeri Savcılıkta bulunuyor. Diğer kurumlar ise Adalet Bakanlığı’nın onayı ile sistemden sorgulama yapabiliyor. Vatandaşlar ise, adli sicil bilgileri için adliyeye giderek, belirli ücret karşılığında haklarındaki bilgileri alabiliyorlar. Yapılan düzenlemenin aynen Meclis tarafından da kabul edilmesi halinde, adli sicil bilgilerine kurumlar da ulaşabilecek.

ÜCRET ÖDEMEYE SON

Teklifte, adli sicil bilgilerinin gerçek kişilere de açılması da hüküm altına alındı. Buna göre, gerçek kişiler, kendileri hakkındaki adli sicil bilgilerini, güvenlik doğrulama araçlarını kullanarak sorgulayabilecek. Ve bilgileri, ilgili kurumlara sunabilecekler. Ayrıca, teklifte yapılan düzenleme ile adli sicil bilgilerin sorgulanmasından ücret alınmasına ilişkin hüküm tamamen kaldırıldı.    Yayın Tarihi: Çarşamba, Haziran 20, 2012, 13:45

Aşağıdaki alandan konuya yorum yapabilirsiniz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  İnternetten Sabıka Kaydı Sorgulama
Son Yorumlar


Gizlilik Politikası  |  HAKKINDA  |  İLETİŞİM  |  
   
Theme Edited By PCKO
Copyright © 2008 - Tr-PortaL.NET. Her Hakkı Saklıdır.