RSS    |    Ana sayfam yap    |    Favorilere ekle
 
Gündem « Önceki | Sonraki » |      ANA SAYFAKadıköy Kartal metrosu Başbakanın’da katılımıyla açılıyor? Kadıköy Kartal metrosu güzergahı bu yazımızda sizlerle. Kadıköy Kartal metro hattında kaç durak bulunuyor? Bu duraklar hangileridir? Haritalı Kadıköy Kartal metro güzergahı, tüm istasyonlarıyla birlikte yazımızın devamında…

Kadıköy Kartal Metrosu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “ulaşımın, toplu taşımayla rahatlayacağına, toplu taşımanın en önemli ayağının da raylı sistemler olduğu” prensibinden hareketle çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük metro yatırımı olan Kadıköy-Kartal Metrosu, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete açılıyor.

Metro ağlarının uzunluğu % 128 artırılarak, toplu ulaşımı rahatlatmak adına önemli bir adım atıldı. Kadıköy-Kartal Metrosu ile sadece Anadolu Yakası’nın ilk metrosunun açılışıyapılmıyor, toplu ulaşımı kolaylaştıracak, yolculuk sürelerini dakikalara indirecek tam entegrasyonun dev adımıatılıyor.

Daha hızlı ulaşım tam entegrasyonla geliyor. Entegrasyonun dev adımı Kadıköy-Kartal Metrosu açılıyor.

Bugün Kadıköy-Kartal 32 dakika;

2013’te Kartal Atatürk Havalimanı 81 dakika,

Kartal 4. Levent 66 dakika,

Kartal Topkapı 55 dakika.

21,6 kilometre uzunluğunda ve 16 istasyondan oluşan Kadıköy-Kartal Metrosu’na günde 700 bin kişi seyahat edecek. Şehir içinde açılan dünyanın en hızlı tünel çalışması ile metro hattında günde 150 metreyi bulan rekor tünel kazıları yapıldı.  Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nın uzunluğu, Kaynarca İstasyonu’nun devreye alınmasıyla 24,5 kilometreye ulaşacak. Böylece hattın toplam maliyeti de 1,9 milyar dolar olacak. Anadolu Yakası’nın ilk metro hattı için 144 vagon alındı. Hatta kullanılacak tüm araçlar, sürücüsüz kullanım özeliğine sahip. Bu sayede geceleri parklanma, tamir-bakım atölyesine intikal gibi operasyonlar, kontrol merkezindeki bir operatör vasıtasıyla ve sürücüsüz olarak yapılabilecek. Bu durum, hem işletme ekonomisine hem de hareket kabiliyetine fayda sağlayacak.

Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nda kullanılacak vagonlar arasında birbirine geçiş imkanı sağlayan ara geçiş yolları da bulunuyor. Ayrıca yolcuların 4 vagondan oluşan bir tren içerisinde homojen dağılımı da mümkün olacak. Isıtma, soğutma ve havalandırma gibi özelliklere de sahip vagonlar ile metro hattında yolcuların güvenliği için hiçbir fedakarlıktan kaçınılmadı. Yolcuların güvenliğini sağlamak için vagonlar, araç içi ve dışı, kapalı devre kamera sistemi ile izlenecek. Vagonlardaki Dinamik Yol Haritası ile yolculara, aracın hangi istasyona doğru gittiği, hangi istasyonları geride bıraktığı ve diğer ulaşım sistemlerine aktarma noktaları hakkında bilgi verilecek.

Her araçta yolcuları bilgilendirmek ve reklam amaçlı kullanılmak üzere 8 adet yolcu bilgilendirme ekranı (LCD ekran) bulunacak. Metro hattında kullanılacak vagonlarda, yolcuile makinist arasında aktif iletişimi sağlayacak sistem de bulunuyor. Konforlu bir yolculuk için, titreşim ve ses izolasyonu ile yangın izolatörleri de vagonların diğer özellikleri arasında yer alıyor.

İşte Kadıköy Kartal Metrosu Güzergahı, tıklayın    Yayın Tarihi: Perşembe, Ağustos 16, 2012, 11:41

Etiketler :

Aşağıdaki alandan konuya yorum yapabilirsiniz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  Kadıköy Kartal Metrosu Güzergahı
Son Yorumlar


Gizlilik Politikası  |  HAKKINDA  |  İLETİŞİM  |  
   
Theme Edited By PCKO
Copyright © 2008 - Tr-PortaL.NET. Her Hakkı Saklıdır.