shopify site analytics
Bugünkü Haberler
ray dolap


TWITTER

EN ÇOK OKUNANLAR

Kimliğimi, Nüfus Cüzdanımı Kaybettim Ne Yapmalıyım
Kimliğimi, Nüfus Cüzdanımı Kaybettim Ne Yapmalıyım
Nüfus cüzdanınızı, kimliğini kaybettiğinizde ne yapmalısınız hepsi bu yazımızda. Öncelikle bu yazıyı okuduğunuza göre bir şekilde nüfus cüzdanınızı kaybetmiş olmalısınız, geçmiş olsun diyerek neler yapmanız gerektiğine başlıyoruz. Nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizi anladığınız anda yapmanız gereken ilk şey bağlı bulunduğunuz polis merkezine...
8 Mart 2011 02:29
Font1 Font2 Font3 Font4

Nüfus cüzdanınızı, kimliğini kaybettiğinizde ne yapmalısınız hepsi bu yazımızda. Öncelikle bu yazıyı okuduğunuza göre bir şekilde nüfus cüzdanınızı kaybetmiş olmalısınız, geçmiş olsun diyerek neler yapmanız gerektiğine başlıyoruz.

Nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizi anladığınız anda yapmanız gereken ilk şey bağlı bulunduğunuz polis merkezine gitmek olmalıdır. Burada nüfus cüzdanınızı kaybettiğinize dair bir tutanak tutturuyorsunuz ve yanınıza 2 adet resim alarak ikamet ettiğiniz mahallenin muhtarlığına gidiyorsunuz. Bu resimler son 6 ay içinde çekinilmiş resim olmalıdır. Bu arada muhtarlığa giderken sizi tanıtacak başka bir belge ile gitmelisiniz. Bu belge, ehliyet, evlilik cüzdanı,paso gibi belgeler olabilir. Muhtarınız size orada nüfus cüzdanı değiştirme belgesi tanzim ediyor ve bunu alıp herhangi bir ilçe nüfus müdürlüğüne gidiyorsunuz. İlçe nüfus müdürlüğünden, muhtarlıktan aldığınız nüfus cüzdanı değiştirme belgesi ile yeni nüfus cüzdanınızı alabilirsiniz.

Tabi bu işin yalnızca yeni kimliğinizi alma kısmıydı. Bir de bunun güvenlik kısmı bulunmaktadır. Kaybettiğiniz kimlik ile başınızın derde girmemesi, adınıza şirket kurulmaması, faturalı hat alınmaması, adınıza naylon fatura düzenlenmemesi için hemen bir gazeteye “Kimliğimi kaybettim, hükümsüzdür Ad Soyad” şeklinde bir ilan vermelisiniz.

Vergi Dairesine Nasıl Başvuracaksınız?

Gerçek kişiler, nüfus cüzdanlarının kaybolduğu veya çalındığını, bir dilekçe ile vergi dairesine bildirecek ve bu nüfus cüzdanı ile vergi dairelerinde mükellefiyet kaydı yapılmasının engellenmesini talep edecekler.

Bunun için; vergi mükellefi olanların bağlı oldukları vergi dairesine, olmayanların da herhangi bir vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Başvuru dilekçesi ekinde de; TC kimlik numarası belirtilmek suretiyle, nüfus cüzdanının kaybolduğu veya çalındığına dair gazete ilanı ile emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin aslı ibraz edilecek.


Bu haberler ilginizi çekebilir! (Sponsor bağlantılar dahildir)

Kimliğimi, Nüfus Cüzdanımı Kaybettim Ne Yapmalıyım Yazısına 245 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa