shopify site analytics
Bugünkü Haberler
ray dolap


TWITTER

EN ÇOK OKUNANLAR

Evlilik Sonrası Nüfus Cüzdanı Değiştirmek için Gerekli Belgeler
Evlilik Sonrası Nüfus Cüzdanı Değiştirmek için Gerekli Belgeler
Nikah işleminden 1 hafta sonra nüfus cüzdanını değiştirmek için müracat edilebiliyor. Evlendikten 1 hafta sonra eşinizi yanınıza alarak size en yakın nüfus müdürlüğünden nüfus cüzdanı yenileme işlemi yapabilirsiniz. Evlilik sonrası Nüfus cüzdanı değiştirmek için neler gerekiyor? Alttaki içerik fazla detay...
3 Kasım 2009 07:18
Font1 Font2 Font3 Font4

Nikah işleminden 1 hafta sonra nüfus cüzdanını değiştirmek için müracat edilebiliyor. Evlendikten 1 hafta sonra eşinizi yanınıza alarak size en yakın nüfus müdürlüğünden nüfus cüzdanı yenileme işlemi yapabilirsiniz.

Evlilik sonrası Nüfus cüzdanı değiştirmek için neler gerekiyor?

Alttaki içerik fazla detay içeriyor, kafa karıştırıyor. En sade olanını, kendi cüzdanımı değiştirirken yaptığımı anlatacağım. Eşiniz ve siz, nikah işleminden 1 hafta sonra yanınıza ikişer tane resim alarak nüfus müdürlüğüne gittiğiniz taktirde yeni nüfus cüzdanınızı hemen alabilirsiniz. İşlem 5 dk. bile sürmüyor. Başka hiçbir evrak gerekmiyor. Sadece 2 adet fotoğraf yeni kimlik almanız için yeterlidir. Eşinizin nüfus cüzdanını siz alamıyorsunuz, kendisinin bizzat orada olması gerekiyor. Evlendim artık, bütün vekaleti bende diye düşünmeyin (benim gibi).  Kocası değil miyim, ben alıyım dedim kimliğini, vermediler 🙂

Yeni evlenen tüm çiftlere hayırlı uğurlu olması dileklerimle. Hayat boyu mutluluklar…

Değiştirme Nedeniyle Nüfus Cüzdan Düzenlenmesi

Nüfus cüzdanı 15 yaşına kadar fotoğrafsız kullanılabilir. l5 yaşını doldurmuş olanlara fotoğraflı nüfus cüzdanı düzenlenir. Ayrıca ad, soyadı, doğum tarihi gibi kişisel hal değişikliği ile evlenme, boşanma gibi medeni hal değişikliği sonucunda nüfus cüzdanı düzenlenir. Talep halinde “dul, boşanmış, evlilik iptali” ibareleri yerine “Bekâr” yazılır.
İlgilinin kişisel veya medeni hal değişikliği nüfus aile kütüğüne işlendikten sonra kayıp nedeniyle nüfus cüzdanı düzenlenmesindeki işlemler yapılır.
Ancak ilgilinin elindeki nüfus cüzdanı geri alınır.

Kayıp Nedeniyle Nüfus Cüzdan Düzenlenmesi

Kayıp olan, çalınan veya seri ve numarası okunamayan nüfus cüzdanlarının yerine nüfus cüzdanı düzenlenir. Kayıp nedeniyle nüfus cüzdanı almak üzere ilgili kişi; mahalle – köy muhtarı, çalıştığı resmi kurum amirliği tarafından tasdik edilen fotoğraflı (fotoğrafların son altı ay içinde çekilmiş olması gerekir) nüfus cüzdanı Talep Belgesi ile belgedeki fotoğrafın aynısı 1 adet fotoğrafla birlikte ikamet ettiği yer nüfus müdürlüğüne müracaat eder. Fotokopi veya bilgisayar ortamında çoğaltılan fotoğraflar kabul edilmez.
Nüfus cüzdanı talebinde bulunan kişi yerli veya yabancı nüfusuna kayıtlı dahi olsa On-line sistemiyle anında düzenlenen nüfus cüzdan imza karşılığında ilgiliye teslim edilir.


Bu haberler ilginizi çekebilir! (Sponsor bağlantılar dahildir)

Evlilik Sonrası Nüfus Cüzdanı Değiştirmek için Gerekli Belgeler Yazısına 7 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa