RSS    |    Ana sayfam yap    |    Favorilere ekle
 
islamiyet « Önceki | Sonraki » |      ANA SAYFAGoogle artık yapılan sorgulara kendi cevap veriyor. 2012 Ramazan Orucu Ne Zaman diye sorgulattığınızda Ramazan orucu, 19 Temmuz 2012 Perşembe akşamı başlar, ve 18 Ağustos 2012 Cumartesi akşamı sona erer. cevabını veriyor.

Yine 2012 Ramazan Bayramı Ne Zaman diye sorgulattığınızda Ramazan bayramı, 18 Ağustos 2012 Cumartesi akşamı başlar, ve 21 Ağustos 2012 Salı akşamı sona erer cevabını veriyor.

Google direkt cevap hizmeti ile artık biz blog sahiplerine pek iş bırakmayacak gibi görünüyor.

Ramazan Bayramı ile ilgili biraz bilgilenelim.

Ramazan nedir? Ramazan Bayramı neden kutlanır? Ramazanda Neden oruç tutulur? İşte cevapları;

Ramazan Nedir?

Ramazan, Hicri takvime göre yılın 9. ayıdır. İslamiyete göre Ramazan, oruç tutma ayıdır ve kutsal kabul edilir.

Ramazanda Neden Oruç Tutulur?

Bakara Suresi’ne göre Kur’an’ın Hz. Muhammed’e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde oruç tutulması müslümanlara emredilmiştir. Bu ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz!” (Bakara suresi 185. ayet)

Ramazan Bayramı Neden Kutlanır?

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan Bayramı’nın ilk günü aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz.[kaynak belirtilmeli]
Ramazan Bayramı’nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını yalnız erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir.
Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Ramazan bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara hediye veya harçlık verirler. Çocuklar ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar.
Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirirler.    Yayın Tarihi: Cuma, Haziran 29, 2012, 19:49

Aşağıdaki alandan konuya yorum yapabilirsiniz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  2012 Ramazan Orucu ve Bayramı Ne Zaman
Son Yorumlar


Gizlilik Politikası  |  HAKKINDA  |  İLETİŞİM  |  
   
Theme Edited By PCKO
Copyright © 2008 - Tr-PortaL.NET. Her Hakkı Saklıdır.