shopify site analytics
Bugünkü Haberler


TWITTER

Hz. Muhammed’in Eşlerinin isimleri
Hz. Muhammed’in Eşlerinin isimleri
a) Hz. Hatice: Hanımlarından ilki olan Hz. Hatice Ku­reyşli Huveylid’in kızıdır. Hz. Muhammed onunla peygamber olmadan önce, Hatice kırk yaşında iken evlendi. Bu hanımı ölünceye kadar bir başkasıyla evlenmedi. Zira bu hanım, peygamberlik görevinde Hz. Muhammed’e yardım eden, onunla birlikte...
27 Şubat 2008 18:11
Font1 Font2 Font3 Font4

a) Hz. Hatice: Hanımlarından ilki olan Hz. Hatice Ku­reyşli Huveylid’in kızıdır. Hz. Muhammed onunla peygamber olmadan önce, Hatice kırk yaşında iken evlendi. Bu hanımı ölünceye kadar bir başkasıyla evlenmedi. Zira bu hanım, peygamberlik görevinde Hz. Muhammed’e yardım eden, onunla birlikte üstün gayret gösteren, canını ve malını onun yoluna koymuştu. Hicretten üç sene önce vefat etti.

b)Hz. Sevde: Resûlullah, Hz. Hatice’nin vefatından günler­ce sonra Kureyşli Zem’a’nın bu kızı ile evlendi. Hz. Sevde Hz. Peygamber’le geceleme hakkını Hz. Aişe’ye devretmişti.

c)Hz. Aişe: Hz. Ebû Bekir’in kızıdır. Hicretin birinci senesinde Hz. Peygamber onunla zifafa girdi. Ondan başka bâkire ile evlenmedi. Hanımlarının en fakihi/anlayışlısı ve kendisine en sevimlisi idi. Sahâbenin pek çoğunun fetvâ kaynağı idi. (Ona iftira atıldığında) suçsuzluğu vahiy ile tespit edildi.

d) Hz. Hafsa: Ömer b. Hattâb’ın kızıdır. Ebû Dâvûd, Hz. Peygamber’in onu boşadığını fakat daha sonra ona geri döndüğünü zikretmektedir.

e) Hz. Zeyneb: Kays kabilesinin Hilâl b. Amiroğulları’ndan Huzeyme b. el-Hâris’in kızıdır. Hz.Peygamber’in bu hanımı, ev­len­dikten iki ay sonra vefat etmiştir.

f) Hz. Ümmü Seleme Hind: Kureyşli Mahzûm­oğulla­rı’n­dan Ebû Ümeyye’nin kızıdır. Ümmü Seleme, Allah Resûlü’nün en son ölen hanımıdır.

g) Hz. Zeyneb bt. Cahş: Esedoğulları’ndandır. Bu hanım, halası Ümeyye’nin kızıdır. Şu âyet onun hakkında inmiştir: “Zeyd o kadınla beraberliğini sona erdirdiğinde onu seninle evlendirdik.Bu âyet nedeniyle Hz. Peygamber’in diğer hanım­larına karşı övünerek şöyle derdi: “Sizi aileleriniz evlendirdi. Beni ise yedi kat ötesinden Allah evlendirdi!” Hz. Ömer’in hilâfetinin ilk zamanlarında vefat etti.

h) Hz. Cüveyriye: el-Hâris’in kızıdır. Bu hanım Mutsa­lik­oğul­ları’ndan esir alınanlar arasında idi. Hz. Peygamber’e gelere­k ondan kölelikten azât sözleşmesi (mükâtebe) ile yardım istedi. Hz. Muhammed onun adına kölelikten kurtulma parasını ödedi ve onunla evlendi.

i) Hz. Ümmü Habîbe: Kureyş’in Emeviler kolundan Ebû Süfyân’ın kızıdır. Abdullah b. Cahş ile evli iken, birlikte Habeşistan’a hicret etmişlerdi. Abdullah orada hıristiyan oldu, Üm­mü Habîbe ise müslüman olarak kaldı. Bunun üzerine Hz. Muhammed, Necâşî’ye bir heyet göndererek Ümmü Habîbe’ye talip oldu. Necâşî, Hz. Muhammed’le onu nikahladı. Necâşî, Hz. Peygamber adına Ümmü Habîbe’ye mehir verdi. Bu olay hicretin yedinci senesinde meydana geldi.

j) Safiyye: Nadîroğulları’nın reisi olan Huyey b. Ahtab’ın kızıdır. Hârûn b. İmrân’ın soyundan gelmektedir. Bu hanım, Hz. Peygamber’e Safî’den bir câriye olarak gelmişti. Allah Resûlü onu azât etmiş ve azâdını mehri saymıştı. Böylece bu durum ümmet için sünnet/ gelenek oldu. Buna göre, kişi câriyesini azât eder ve azâdını onun mehri kabul ederdi.

k) Hz. Meymûne: Hilâloğulları’ndan el-Hâris’in kızıdır. Bu hanım, Hz. Muhammed’in evlendiği en son kadındır. Hz. Peygamber’in bu hanımla evliliği, Mekke’de kaza umresi sırasında ihramdan çıktıktan sonra gerçekleşmiştir.


Bu haberler ilginizi çekebilir! (Sponsor bağlantılar dahildir)

 • hanife

  mısırlı mariye de olmalıydı sadece 11 eşi mi var?

 • didem

  13

 • .betül

  çok güzel çok sağolun :)

 • http://sanane@hotmail.com ammaaan

  0 puan eh işte olmuş gibi

 • http://sanane@hotmail.com yazgülü

  güzel olmuş
  merak ettiğim sorunun cevabını aldım saolun…
  :)
  :)

 • http://sanane@hotmail.com yazgülü

  :):(

 • http://sanane@hotmail.com berçem

  iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii omuş
  :( :)

 • http://sanane@hotmail.com fatma

  (a) (h) :) :( (d) (e)

 • sophisticated

  33 yaşıma girdim .Halen daha harıl harıl çalışmaktayım.Tabiki çalışacağız .Ama ben peygamberin bu kadar çok kadınla beraber olduğunu daha yeni duyuyorum.Biz halen daha evlenecez.Paranın gözü kör olsun..

 • betül

  ya bencede hanife arkadaşımızın dediği gibi mısırlı maria da olmalıydı efendimizin kölesiymiş başta ama sonradan evlenmişler yani toplam 12 tane olmalı bence

 • gökben

  çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel

 • nurgül

  kardesim sizin aklinizdan zorunuz mu var bahsettiginiz rasulu ekrem efendimiz insanliktan nasibini almamis canli rabbimden senin icin bela bile isteyemem allah sizi islah etsin bu bicim itham,sizin sefaatsizlik korkunuz yok mu cavdar tarlasi.bu yazdiklarinizi okuyunca tüylerim ürperdi rabbim size magfiret etsin cok yazik

 • DİLEK

  AHLAKSIZ EGER SENIN ADRESINI TESPIT EDIIM SENI MAHKEMELERDE SURUNDURRUUM
  SEN.PEYGAMBERIME NASIL DIL UZATIRSIN.SENIN O DILINI ELIME GECIRIRSEM KOPARIRIM.SEN KIMSIN CAVDAR TARLASI.SEN OLMASAYDIN BU ALEMI YARATMAZDIM SOZUNUN MUHATABI HAKKINDA NASIL KONUSUYOSUN.O OLMASA SEN BI PISLIK BILE OLAMAZDIN.HEMEN TEVBE ET SECDEYE KAPAN.EGER TEVBE ETMESSEN INSALLAH RABBIM SENI IBRET OLSUN DIE SABAHA KADAR CAYIR CAYIR YAKSIN.

 • DİLEK

  YA ALLAH RIZASI ICIN EDITOR BU CAVDAR TARLASI ADLI SEREFSIZIN IP NUMARASINI BANA VERSIN..

 • DİLEK

  ILK YAZIMDA MAHKEME DEMISIM MAHKEMEYE GEREK YOK.OLECEGIMIDE BILSEM SENIN KELLENI KOPARACAM.SENI BI ELIME GECIRIIM.

 • DİLEK

  O CAVDAR TARLASIMI NE BOKSA ONUN YAZISINI HEMEN KALDIRIN..ONUN GIBI SEREFSIZLERIN SITEDE ISI YOK. KENDINI BI BOK SANAR SIMDI YAZISI DURDUKCA..

 • deniz gençoğlu

  Allah seni İnşallah affetmez cavdar tarlası rumuzlu şerefsiz. Hem vallahi hem billahi ben şahitlik edeceğim senin bu sözü ettiğine ahirette. Allah senin Belanı versin…

 • SEMA

  ateist mikrop güllerin efendisi ümmetim ümmetim diye bizi kurtarmaya geldiğinde yarabbi sen bu adi insanlıktan nasibini almamış insanı göster bana. Sana o kadar hakaret etmek istiyorum ki senin tanımadığın MUHAMMED MUSTAFA (SAV) beni bundan men ederdi derdi ki yapma ümmetim belki hidayete gelir şeytan a bile dön çağrısını yapan sana mı ypmayacak tı yazık gerçekten çok yazık senin başka sitelerde de dengesiz konuştuğuna şahidim öyle ya da böyle gideceksin ama gel düşün derim hızla gelen ölüm seni yakalamadan

 • nidal

  insanların inançlarına herzaman saygımız olması gerekiyor (cavdar )rumuzundaki kişi senin yaptığın yanlış bunları yazarak eline ne geçtiki, belliki rahatsız bir insansın öyle değilsen bir gün yanlış yaptığını anlıyacaksın ne zaman biliyormusun? başın büğük bir derte girdiyinde ve etrafında kimse olmayınca ozaman anlican.

 • yüksel ergen

  senin kim oldugun hic önemli degil o mübarek isme böyle bir atıfda bulunman ne kadar cahil oldugunu gösteren bir örnektir. senin gibi densizler dün vardı bugün var yarın da olacak ama unutma ki bu kainatı yaratan var. onun huzuruna cıktıgında acaba nasıl ifade vereceksin. sen ki bu dinin nasıl yayıldıgını nasıl bu ana kadar geldigini biliyormusun. sen konus catlak tarlası. sen bu yazıyı yazma ile insanları tahrik etmeye calısıyorsun. ilk önce sen son gelen yüce bir varlıga böyle bir ithamda bulunmaya onun nasıl ve ne kadar yüce oldugunu bilmedigine cok üzülürüm aslında dogru yolu bulmanı cok isterim. sana sadece yazık oldugunu söylemek isterim. küfüre gitmiş olman ne kadar acı. senin gibi insanların karsısında imanı güclü insanlar daima var olmaya devam edecek senin gibiler olacak ki bu dinin ne kadar yüce oldugunu sende göreceksin. tek bir sözüm var catlama noktası ölüm var ölüm bu nu sakın unutma o zaman neyine güvenerek ne anlamda yorum yapacaksın o zaman seni görmek cok isterdim bu dünyada garib olmus zavallı

 • yüksel ergen

  “senin peygamberin dedeğiğin 9 yaşında aişe adlkı eşini becermiştir 21 eşi vardır ve se.x düşkünü dür. eğer allah varsa muhammedin belasını versin”
  BU YAZIYI OKUDUKCA BİRAZ TAHRİK OLUYORUM.
  ASLINDA SENİN KAFANI KOPARMAK GELİYOR İÇİMDEN.
  TÜKÜRÜK İLE SENİ BOGMAK GELİYOR İÇİMDEN.
  DEGMEZ SANA DEGMEZ.
  BENİM PEYGAMBERİM ASİL BİR İNSANDIR.
  ADEM ALEYHİSSELAM EFENDİMİZ CENNET DE SU YAZIYI OKUNCA
  LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDUN RESULLULLAH
  CAHİL
  BUNU BEN SÖYLEMİYORUM
  BÖYLE BİR ATIFDA BULUNUR İKEN BİR ARASTIR ONDAN İSBATLARINI GERCEKLESTİR. BUGUNE KADAR GELMİŞ ALİMLER DEMEKKİ SENİN GÖREMEDİGİNİ GÖSTER TÜM DÜNYADA YASAYAN İNSANLARA ACIKLA SENİN GİBİ BİR CAHİL İNGİLTEREDE PEYGAMBERİMİZ İLE AİŞE ANNEMİZ HAKKINDA KİTAP BASIP YAYINLANMASINI İSLAM ALEMİNİ KARIŞTIRMAYA CALIŞIYOR.
  MERAK ETME SENİN GİBİ NE GARİBLER CIKTI AMA BİR MANALI ANLATIM SAGLAYAMADI.
  SANA HAKARET ETMEK ASLINDA COK GÜZEL OLACAK AMA
  BUNU ALGILAYACAK KAPASİTEN YOK BEN NE YAZARSAM YAZAYIM SEN NE ANLIYORSAN ONU ANLAYACAKSIN
  KAPASİTEN BELLİ.
  İYİ Kİ İSMİNİ CAVDAR OLARAK BELİRTMİŞSİN CAVDARIN NE ANLAMA GELDİGİNİ BİR ARASTIR.
  DAN DİNİ DESTURSUZ
  ÖLECEKSİN UNUTMA ÖLECEKSİN UNUTMA NE KADAR YASARSAN YASA SENİN DE SENDEN ÖNCEKİ DEDEN GİBİ GİDECEGİN YER VAR SEN
  HZ MUHAMMEDİN DİNİNE İNANAN İMAM YIKAYACAK BAZI YERLERİNE SAHİP CIK

 • yüksel ergen

  ***** SENİN İCİN GOOGLE DE HAFİF BİR GEZİNTİ YAPTIM BİR BAK EMİ CATLAK
  “Hz. Resul Efendimiz isteseydi daha gençliğinde iken ; genç , zengin bir çok kızla evlenebilirdi. Bu imkanı vardı fakat evlenmemişlerdir:

  Peygamber efendimiz kendi döneminde ‘Muhammedü’l-emin ‘ (güvenilir Muhammed ) olarak adlandırılmış ,sadece zenginlerin üye olabildiği ‘Hılfu’l-fudul’ derneğine zengin olmadığı halde kabul edilmiş ,çevresince kendine güvenilen ,genç,ahlaklı ve yakışıklı bir insandı.Kabeyi su bastığı zaman ‘ Haceru’l –esved ‘ taşını , kabile reisleri arasında tek reis olmayan peygamberimiz yerine koymuştur.Peygamber efendimiz peygamberliğini ilan ettiği zaman Mekkeli müşrikler peygamberimize şu teklifte bulunurlar : ‘Ey Muhammed eğer sen para istiyorsan sana para verelim, başımıza başkan olmak istiyorsan seni başkan yapalım, eğer istiyorsan seni kabilemizin güzel kızlarıyla evlendirelim.Yeter ki sen bu davadan yani İslam’ı anlatmaktan vazgeç. ‘

  Peygamberimiz onlara şu cevabı verir: ‘Bir elime ayı , bir elime güneşi koysanız ben bu davadan vazgeçmem.’

  Görüldüğü gibi Peygamberimizin dünya malına düşkün olması veya benzeri bir iddia gerçek olsa idi , daha genç iken tüm bu imkânları elinin tersi ile bir kenara itmemesi gerekirdi!Ama O Yüce insan , insanları battığı ahlaksızlık ve kötülük batağından kurtarmak için mücadele ve iftiralara muhatap olma pahasına iyiliği tebliğ ve yayama yolunu tercih etmişlerdir…

  Peygamberimiz 25 yaşına kadar evlenmemiş , ibadetle meşgul olmuştur.

  Peygamber efendimiz 25 yaşında iken 40 yaşında ve dul olan Hz. Hatice ile evlenir.Hz. Resul Hatice annemizle zenginliği için evlenmemiştir.Çünkü Hz. Resul , Hz. Hatice’nin tüm malını Allah yolunda dağıtmıştır(Hz. Resul daha sonra kendisine gönderilen hediye ve altınları da fakirlere dağıtacaktır.) Hz. Hatice ile peygamberimiz 25 sene evli kalırlar.Hz. Hatice , peygamberimize :’Ey Muhammed ben yaşlandım , artık başka hanımla evlen ‘ deyince peygamberimiz şu cevabı verir: ‘ Böyle söyleme Hatice , üzülürüm.’Hz. Hatice 65 yayında vefat eder. Hz. Resul 2-3 sene daha kimse ile evlenmez , 53 yaşına gelir.

  Not : O dönemde ‘sahabi’ ( Peygamber Efendimizin arkadaşları) savaşlarda şehit oluyor, eşleri dul, çocukları yetim kalıyordu. Peygamberimiz sahabiye bu dul hanımlar ile evlenmelerini, onları evsiz, çocuklarını bakımsız bırakmamalarını tavsiye ediyor, kendisi de bu dul hanımlar ile 53 yaşından sonra evleniyorlar.

  Hz. Sevde: 53 yaşında, dul.

  Hz. Aişe: Peygamberimizin dul olmayan tek eşidir. Peygamberimiz genç yaşta olan (17-18 yaşlarında : Hz. Aişe’nin ablası Esma hicrette 27 yaşındaydı. Hz. Aişe ablasından 10 yaş küçük olduğuna göre onun da hicrette tam 17 yaşında olması gerekir. Ayrıca Hz. Aişe peygamberimizden önce Cübeyr’le nişanlanmış, daha sonra dini nedenlerle ayrılmışlardı. Demek ki evlenecek çağda bir kızdı, nişanlanmış, nişan bozulmuş sonra peygamberimizle evlenmiştir-) Hz. Aişe ile evlenir. Müslüman hanımların sormaya utandığı sorulara cevap vermesi için peygamberimiz Hz. Aişe ile evlenmiş ve onu öğretmen olarak yetiştirmiştir. Hz. Aişe peygamberimizden 2000 hadis rivayet etmiş, Müslüman kadın ve erkeklere öğretmenlik yapmış, hatta Müslüman orduların komutanlığını dahi üstlenmiştir.

  Hz. Hafsa: Dul,

  Huzeyfe kızı Zeynep: 60 yaşında dul,

  Ümmü Seleme: 65 yaşında 4 çocuklu dul,

  Cahş kızı Zeynep: Dul,

  Ümmü Habibe: 55 yaşında dul,

  Cüveyriye, Safiye: Esir (esir ve cariyelerle evlenmek âdet değil iken peygamberimiz onlar ile evlenerek onların da aile kurma haklarının olduğunu , onlarında insan olduğunu çevresindekilere ispat eder .)

  Meymune: 2 çocuklu dul,

  Mısırlı Mariye: Cariye

  Hz. Resul 50 küsür yaşına kadar tek eşle evli kalıyor ,her türlü dünyevi teklifleri reddediyor ve 50 yaşından sonra genç ve zengin bir çok kız yerine koruma ve tebliğ amacını güden , karşılıklı rızaya dayanan evliliklerini objektif olarak inceleyen herkes evliliklerin hiç birinde dünyevi bir amaç olmadığını görebilirler yeter ki tarafsız olarak olayları inceleyebilelim.

  Bazılarının aklına şu soru takılabilir, evlenmeden o kadınlara yardım yapılamaz mı idi ?

  NE KADAR IYI BILINIRSE BILINSIN BIR ERKEK DUL BIR KADININ EVINE ARADA BiR BILE OLSA VE KADINLAR 50-55-65 YASLARINDA BILE OLSA UGRARSA DEDIKODU KAÇINILMAZ OLUR! ÖZELLIKLE BÜTÜN PROJEKTÖRLER ÜZERINE ÇEVRILI VE DEVAMLI HATASI ARANAN BİR UYARICI VE “REJİM DÜŞMANI “ ( ! ) OLURSAN… HZ. MUHAMMAD’E DÜŞMANLARI (HAŞA ) “ DELİ, CİNLENMİŞ , YALANCI… “ DEDİLER AMA HİÇ BİR DÜŞMANI ONA ” ŞEHVET DÜŞKÜNÜ , ÇIKARCI, RÜŞVETÇİ , …” DİYEMEMİŞTİR. ÖZELLİKLE BU KONULARDA DÜŞMANDAN DAHA İYİ ŞAHİT Mİ OLUR.. AYRICA EFENDİMİZİN OLAYA CİNSEL AÇIDAN YAKLAŞMADIĞININ BİR DİĞER DELİLİ BAZI ANNELERIMIZIN “YASLARINDAN DOLAYI” O TÜR IHTIYAÇ DÖNEMINI ÇOKTAN GEÇTİKLERİDİR HELE YAS 50 -65 ARASI İSE VE ÜLKE INSANLARIN ERKEN OLGUNLASIP YASLANDIGI SICAK BIR ÜLKEDE YAŞANILIYORSA … YAZI BÜTÜNÜ İLE OKUNUNCA ZATEN HZ. MUHAMMED’IN DÜNYA ZEVKINE DÜSKÜN OLMADIGININ ÖRNEKLERI ILE DOLU OLDUĞU GÖRÜLECEKTİR.

  NE MUTLU O’NA VE O’NUN İZİNDEN GİDEBİLENLERE !

  Bazı ön yargılı çevreler Hz. Zeynep annemiz ile Hz. Resul’ün evliliklerine dillerine dolarlar. Güya Hz. Zeynep’ten hoşlanan Hz. Resul onun eşinden boşanmasını bekleyip onunla evlenir. Halbuki Hz. Zeynep Hz. Resul’ün akrabasıdır ve daha onu kız iken tanımaktadır. İstese onunla kız iken evlenebilirdi. Halbuki evlenmedi ve kendi eli ile Zeynep’i evlatlığı olan kölesi ile evlendirir. Ailenin devamı için huzursuzluk baş gösterip, boşanma talepleri gelince Hz. Resul hep bunlara engel olur. Fakat aile kendiliğinden dağılıp boşanma vuku bulunca her konuda, her türlü tapuyu yıkmakla görevlendirilen Hz. Resul, evlâtlıkta evlât gibidir. Evlenince hanımı kızın gibi olur türünden ön yargıları yıkmak için Allah’ın ayeti ile emretmesi üzerine Hz. Zeynep ile evlenir. Tapu dolayısıyla dedikodular çıkacağını bile bile, çünkü Hz. Resul insâni olmayan tüm tapu-taassuplara savaş açmıştı: Kadın savaşmıyor, miras alamaz, kız çocuğu uğursuzdur, namusumuza leke getirebilir, diri diri gömülmelidir. Soy erkek çocuktan devam eder, kız çocuk soyun kesilmesine neden olur…gibi bir çok günah – zararlı ön yargıları, yaşayarak, hayatıyla peygamber efendimiz yıkmış, yok etmiştir.

  Hz. Muhammed’e atılan bir diğer iftira ‘da Hz. Safiye ile evlenmeleri olayıdır : Güya Hz. Resul esir olan Safiye annemize “ benimle evlenirsen seni serbest bırakırım , “ diye bir teklifte bulunmuştur. Halbuki olay şöyle gelişmiştir:

  …Savaşta esir olan Yahudilerden olan Hz. Safiye ‘ye Hz. Resul “ sana bir teklifim var , istersen serbestsin mallarını al ve git , istersen sana evlenme teklif ediyorum ,Müslüman ol , yanımda kal “ teklifini özgür ve hür iradesiyle değerlendiren Hz. Safiye annemiz , kendi isteği ile teklifi kabul eder ve Hz. Muhammed’in yanında kalır. Bunun üzerine Müslümanlar “ biz annemizin akrabalarını esir etmeyiz , “ diyerek esir edilen tüm Yahudileri serbest bırakırlar… Yahudilerde bu gelişmeler üzerine İslam’a girerler…- Dinsiz T.Dursun iki maddeden oluşan teklifi tek maddede birleştirerek aktarır:” Benimle evlenirsen serbestsin!”..Düşünebiliyor musunuz, bu tek cümleye indirme ile Safiye annemizin seçme hakkı da ortadan kaldırılmış olunuyor.Amacı da bu zaten.Bilerek iftira böyle atılıyor işte.!”
  OKU LAN DANGALAK OKU DA NE OLDUGUNU GÖR
  İBLİSİN ARKADASI

 • güneeş

  eğer ALLAH varsa ne demek yaaa, ALLAH tabiki var it, sen ne bok yiyon dünyada ALLAH seni yaratmasaydıı. leylekler mi getirdi sanıyon… o kapasiteyle ancaa yanii.hoş görmek lazım,

 • fulya

  ya arkadaşlar cavdar tarlası adlı arkadaşın yorumuna tepkiniz var ama bi kitapta okumuştum ben bu konuyu
  9 yaşındaki bi çocukla peygamber efendimizin evlen mesi banada çok garip geliyor. bende bunu düşününce ürperiyorum. yani bilmiyorum belkide yakıştıramıyorum peygamberimize. ve yine bu kitapta 20’den fazla evlilik yaptığıda yer alıyor. daha birsürü şeyde var tabii.bazen mantıklı buluyorum bazen olamaz diyorum inanmıyorum.

 • Murat

  çavdar dogru söylemiş. bu muhammed dediginiz adam uçkuruna düşkün insanları birşekilde kandıran etrafında toplayan yobaz herifin tekiymiş. benim görüşümde bu. Ha bu arada IP numarası isteyenlere sesleniyorum. Ulan sizin kralınız gelsin kaç kiloluk adamlarsınız ahmak yobaz geri zekalı herifler. Millet aya’a bayrak dikmiş siz hala 4 5 kadınla evlenme peşindesiniz. Uçkuruna düşkün herifler. site yöneticisi IP isteyenlere ver adresimi. mail’ adresimide ver. Görüşüm bu. saygı duymayan varsa ben duydurtturum !!

 • yüksel ergen

  murat sana söyleyecegim su: yobaz mobaz, ne yapacaksın.! adamları 1400 yıl senin gibi insanlar cıkmıs garib degilmi 1400 yıl yobazlıkla itham ettigin bir din hala devam ediyor.ne dersin.merak edileni arastırmak herkesin dogal hakkı. fazla merak etme. kişinin gidecegi yer belli. orada zamanın bol olacak istegin sekilde sor sorgula ondan sonra imkanın olur ise gelenlere de anlatırsın. hic degilse senden sonra gelenlere anlatırsın. 26 murat akıllı insansın ama yorumlar insanlar icin asıl olan bir durum var kimse degiştiremiyor. bundan sonra da degiştirelemiyecek. ister inan ister inanma senin tercihin

 • Murat

  Ben muhammedi savunanlara birşey demedim. Belli bir saat’den sonra kişilerin fikirlerini değiştirmek hayli zordur günümüzde !. Bunun bilincindeyim. Fakat biri cevap yazmış diye klavye erkekligine soyunanlara seslendim. Bende muhammed’in örnek bir kişi olmadıgını savunuyorum.
  Sevgili yüksel ergen; çoğunluk öyle düşünüyor diye daima çoğunluk dogrudur haklıdır diye birşey olmaz…Olamaz. Tabiiki çoğunlukta yanılabilir. Benim birşeyleri araştırmama gerek yok ”Görünen köy klavuz istemez” Benim mantıgımın almadığı şey insanlığa örnek gösterilen(Oysa alakası yok) bir kişiye körükörüne inananların dayanağı ne? Benim iyiyi yada kötüyü görmem için muhammed’in hadislerine yada sözlerine ihtiyacım yok aklım mantığım yeter bana. Varsın düşünemeyenler araştıramayanlar öğrenemeyenler körükörüne inansınlar. Bu benim sorunum değil.
  Tekrar söylüyorum her görüşe saygı !! Klavye erkekliğine soyunan çocuk beyinlilere sesleniyorum. Eminimki bir tokatlık takatiniz vardır. Yoksa efendi efendi yorum yapardınır.

 • ayşe

  kötü olmuş beğenmedin

 • ayşe

  allah iyi kapli
  akıllı ve bizi zeki yaratmıs

 • ayşe

  arkadaşlar konuşsanıza

 • ayşe

  manyakça

 • Murat

  manyakça olan ne ayşe? :)

 • leyla

  selam sevgili murat…
  sözlerin gercekten müslüman olan kardeslerimiz derinden yaraliyor.anlatilanlardan bir nebze olsun faydalanamamissan senin adina hakkaten üzüldüm bugün dünyanin heryerin insanlar islamiyeti sevgili peygamberimizin örnek yasantisiyla onun merhameti sevkatiyle onun bir cocuga döktügü gözyaslariyla kabulleniyor ve islamiyetin ne kadar sevgi üzerine oldugunu farkediyolar sense sahip olduklarini degerlendirmek yerine onlari kaybetme asamasindasin biliyormusun insanin imanla vicdan azabi duyamamasi cok aci birseydir
  sen onu kaybetmissin sadece sen degil yarin birgün senin cocuklarinda senin bu düsüncelerinden cok agir bir sekilde etkileneceklerdir iste o zaman senin boynundaki vebal cok agir olur islamiyet asla ve asla asalama dini degildir insanlari herhaliyle kabullenen ve onu en iyi bir sekilde filizlendiren güzellik dinidir lütfen senden bir kul olarak tövbe etmeni rica ediyorum lütfen sana aleme rahmet olarak armagan eden rabbinden af dile saygilarimla…

 • Murat

  Sevgili Leyla arkadaşım;
  Benim sözlerim müslüman arkadaşları ne kadar yaralamışsa, emin ol müslüman arkadaşlarınkide sadece h.z muhammed’i eleştiren çavdar arkadaşı yaralamıştır.
  Demekki sizin eşitlik anlayışınız bukadar. Sen benim inanmamamı eleştireceksin fakat ben senin inancını kutsal saydıgın şeyleri eleştirmeyeceğim. Hayır!!! koskoca bir Hayır diyorum. Ayrıca sen bütün dünyaya örnek kişilik teşkil ediyor demişsin H.z Muhammed için. Bende sana soruyorum sen peygambersin sen insanlara örnek bir kişisin diyelim… Sen 9 yaşındaki bir bakire kızla evlenirmisin? yada sen 20 nin üzerinde hanımla evlenirmisin? İnsanlar demezmi yahu gözün doysun be adam? sen böyle yaparsan insanlar ne yapsın. v.s.. v.s..
  Ve nihayetinde Leyla hanım benim çocuklarımın nasıl olacagına gelince; Bırakalım kendi kararlarınıda onlar versin. Hayat onların araştırsınlar incelesinler akıllarına yatan neyse onu uygulasınlar. Benim annemde 5 vakit namaz kılar, diyebilirimki islamiyetin her sorumlulugunu yerine getiriyor. Bu benimde onun gibi olmamımı gerektiriyor? Benim aklım mantıgım yokmu? Bende böyle düşünüyorum H.z Muhammed kesinlikle yalan söylüyor, ona kitap falan inmedi, Her çağda akıllı ve insanları etrafında toplayan liderler çıkmıştır H.z Muhammede bunlardan biridir. Yaptıgı devrimin büyüklgünü anlatmaya hacet yok fakat kendini yüceltmesi yanlış. Görüşüm bu. Neden saygı duymuyosun? yani ben H.z Muhammed böyle dedim diye suçlumuyum? ha ozaman demekki sizin adalet anlayışınız özgürlük anlayışınız tek yönlü. Bende sizi kendi vicdanınızla başbaşa bırakıyorum… Kolay Gelsin.

 • yusuf

  yaw ben o kadar kufur den uzak kalayım desemde ıllahı bı kufur etıreceksız.Lan dalama arkadsım peygam ber efendımız bos bosuna evlenmıyor.ıslamıyetın buyumesı ıcın soyunu devam etıremek ıstıyor.fakat ne anlarsın kı sen.senın ınan cı nedır soylese bı.bu kadar guzel seyı kım yarratmıs senı dınlıyorum…………………………………………
  ___________________________________________________________________________________________________________

 • Murat

  Be moron arkadaşım. Senin bu söylevine kargalar kahkahayla güler. Ulan embesil H.z Muhammed okadar kişiyle evlenmişte kaç çocuuğu var? nasıl islamiyetin büyümesi için çok evlilik yapmış? Ne alakası var Hıyar agasi? sen önce kelime türetmesini öğren idiot herif. Mantıklı şeyler konuş. Boş boş konuşma canımı sıkma. Benim inancımı senin o küçücük beynin idrak edemez. Git bişeyler öğren sonra buraya yorum yap Terbiyesiz herif.

 • leyla

  sevgili murat
  malesef sana aciklama yapsamda anladimki yarari yok ama istersen sana söyle bir kissa anlatayim ademoglu cennetten kovulduktansonra h.z havvadan ayriliga tahammülü kesildigi sirada gözlerindeki yaslar sellere karismis sonra rabbimize cenabi hakka yakarmis ey yerlerin göklerin sahibi ulu allahim beni h.z muhammeddin yüzü suyu hürmetine affeyle…
  bunun üzerine rabbimizde sormus ey ademoglu ben daha muhammedi yaratmadimki sen onu nerden bildin söyle cevab vermis h.z adem ben insan olmaya hazir hale gelmis toprak iken gözlerimi actigimda ruh bedenime geldiginde semaya dönüktü yüzüm semada la ilahe illallah muhammed rasulallah alemler onun yüzü suyu hürmetine yaratilmisken inanmamak ve ona adi yakistirmalari yapmak size aci verir.lütfen kendinizi seytanin zincire vuruldugu su günlerde nefsine esir eylemeyen saglik ve selametle rabbim yardimciniz olsun

 • fulya

  bazı arkadaşlar lan dallama yok manyakça gibi kelimeler kullanıyorlar peki savunup inandığınız din ve peygamberimiz küfür etmeyi aşşağılayıcı konuşmaları serbestmi kılmış acaba anlamıyorum.peygamberi savunayım derken bile günah işliyosunuz o zaman. herkes inanmak istediğine inanır dinde zorlama yoktur diye bişey var bunuda biliyosunuzdur herhalde? doğru bildiğin şeyi anlatırsın inanan inanır inanmayan inanmaz kimsenin kimseye küfür etmek aşşağilamak gibi bir hakkı yoktur. bu ne dinde yer alır ne adalette ne toplumda nede görgü ve ahlak kurallarında. bilmişlik yapanlar önce bişeyler öğrensinler sonra yorum yapsınlar,bilgi vermeye kalksınlar

 • Murat

  Sevgili leyla arkadaşım; Ben kendimi yeterince anlatamadım sanırım. Ben diyorumki elma siz diyosunuzki armut. Bu şekilde tartışamayız. Bakın hepimize bizi yaratan akıl vermiş. Yani siz ademden havvadan yani hayal ürünü şeylerden bahsediyosunuz. Oysa Adem ve Havva’dan önce kimse yaşamamıştır diyen kur-an’ı kerimin yanıldığını şimdiye kadar dünya üzerinde yapılan tüm arkeolojik kazılar neticesinde fosiller yazıtlar yaşam kanıtları v.s kanıtlayan ve ortaya çıkaran bilim adamları ıspatlamıştır. Ayrıca pek ilgilenmememe ragmen sana kur-an’ı kerimin içinden 100 lerce çelişki çıkarabilirim. Biz insanız beynimiz aklımız var. Burada bir insanın insanlıga örnek kişi olup olmadıgını tartışıyoruz siz ademle havvaya taşıdınız konuyu. Ve hala aşşagılamaktan bahsediyosunuz. Bakın yukarıya dallama kelimesini ben kullanmadım bana kullanıldı. Çünkü o kelimeyi söyleyen kişi fikir üretemiyor düşünemiyor bu nedenle önemsemedimde kendisini. Fakat size mantıklı düşünün diyorum ve nihayetinde sizde sadece dünyayı kendi pencerenizde görüyosunuz :)

 • Murat

  Fulya arkadaşım yorumun için Tşk. Ederim. İnsanların birbirini anlayabilmesi ve saygılı olması çok güzel bişey.

 • Dery@

  bence arkadaşlar öncellikle düşüncelere saygı duymayı öğrenmelisiniz biri dallama yazmış digeri hıyar embesil yazmış bunlar hiç hoş şeyler değil

 • Murat

  Haketti yazdım. Yoksa yazmazdım. Önce birinin görüşlerine saygılı olmak zorunda. Eğer değilse onada kimse saygı göstermez.

 • fulya

  rica ederim Murat arkadaşım ben belki çok çok dinin emrettiği şeyleri yerine getiren bi insan değilim ama en azından görgü ve ahlak kurallarını biliyor ve uyguluyorum. çoğu din ile alakalı burda bilmişlik yapıp ahkam kesen insanlardanda daha terbiyeli olduğumu düşünüyorum. insanlar inançlarıyla yargılanamaz.her inança saygı duyuyorum. peygamberi savunuyorlar küfür ederek nasıl oluyo bu kadar inanıp yolundan gittiğiniz peygamberin hiç küfür etmeyen mülayim bi insan olduğu kalp kırmadığını yazan kitaplarda var. peki neden peygamberinizin izinden gitmeyi denemiyosunuz o halde? mesela küfür etmeyerek. inancı kıt bu kızın diyebilirsiniz belki ama en azından insanlara ve farklı görüşlere daha çok saygılıyım kimseyi aşşağılamadım bu güne kadar.leyla hanım bi yorumunuzda rabbim yardımcınız olsun diye yazmışsınız güzel bi temenni madem öyle rabbim küfür ederek dini ve peygamberi savunanlarında yardımcısı olsun islah etsinmi denir artık.

 • leyla

  bilemiyorum aslinda anlatmak istediklerim savunduklarim sizi yaralamak amacli degildir sanirim iyi bir uslup kullanmamisim kesinlikle insanlari görüsüne saygi duyarim dinde kesinlikle zorlama yoktur ancak kisiler islamiyeti secmisse bence bazi seylerle hem fikir olunma yolunda biseyler yapilmali neyse bu konu cokca uzadi yinede saygi duymaliyim ayrica küfre gelince bi kere ben küfür etmedim ve allahta beni o durumdan korusun küfür ve hakaret eden kardeslerimide allaha havale ediyorum
  dediginiz gibi akliniza ve mantiginiza güveniyorsaniz
  rasulu ekrem efendimizden yardim göremiyorsaniz s.a.s size faydali olmamissa yinede sizin görüsünüz ben öyle düsünmüyorumya…aciklama yapmak durumunda hissetmistim kendimi ama gerksizmis
  islamiyeti öyle diri yasa ki,
  seni öldürmeye gelen sende dirilsin…
  hayirli günler.

 • Murat

  Bizler insanız !. Ben şahsen çarşaf giyinip yasak ilişki kuran kadında tanıdım, rakı içip aynı gün namaz kılan adamda gördüm. Yani burada birileri küfürde edebilir. Diyorumya bizler insanız !. Bu dünyayı kirletenleriz. Bunlar farklı şeylerdir bir kenara bırakalım. Mesele Genel kavramlar üzerine evrensel düşünebilmektir. Diyorumya ”Herkes kendisinin öğretmenidir” Yani ben iyiyi kötüyü ayırt edebiliyosam ne hacet birilerinin bana öğretmesine? Yani H.z Muhammed olmasaydı ben cinayet işlemenin kötü bişey oldugunu görmeyecekmiydim? Bu nasıl bir mantıktır arkadaşlar.
  Kısa kesiyorum; İsa ilk din hristiyanlıktır diyor sonrakiler taklitir. Muhammed son din hak dindir diyor. Yani anlayacağınız herbiri birşey söylüyor. Bende mantığım ve yüreğimin sesiyle yürüyorum :) Kolay Gelsin.

 • yusuf

  murat sukert kı bu yazıyı okuyacak aradklar var senı yok sa topa dıker topdan ındırıp….. anladın gerısını adam akılı konus benden gelecegın yok gecmsın le baslarım senın senın.gerı zekalı malukat msn adresımı verıyom derdın warsa gel maymundan 5 dk once dogmus yaratıga bak burda artıslık yapıyor top. infazci.com@hotmail.com

 • yusuf

  senın bahsetıgın dın deıl herkez kendın ınandıgını yasar gerısı bostur benım dınım ıslamıyet neyın tartısmasını yapıyorsz ben onu anlamıyorum bılmem kı neyse murat zaten yazıları unlu bırsıı serefsızın bırısı lan neyse bos ver agzımı bozmayacm

 • yusuf

  murat ıbnenın cocgu yıne sınırlendırdın yazınla benı lan Allah askına msn mı kayıt et tammı canım arakdsım infazci.com@hotmail.com serefsızn cocgu kemık atan war kendısıne ınanmıyorsan ıslam dınıne sıktır get kafır

 • yusuf

  yok ulan yazıyı okuduk ca kufur edıyom burda sana.Anlyonmu torba ccocgu senı sokakta buldular galıba.ulan ınsangın son hayvanı yaw yok bugn sovmeyec ama bu sıtede bırazdaha kalısam burda senın hıc bırseyın kalmaz k.c.u.g.

 • yüksel ergen

  “Hz. Resul Efendimiz isteseydi daha gençliğinde iken ; genç , zengin bir çok kızla evlenebilirdi. Bu imkanı vardı fakat evlenmemişlerdir:

  Peygamber efendimiz kendi döneminde ‘Muhammedü’l-emin ‘ (güvenilir Muhammed ) olarak adlandırılmış ,sadece zenginlerin üye olabildiği ‘Hılfu’l-fudul’ derneğine zengin olmadığı halde kabul edilmiş ,çevresince kendine güvenilen ,genç,ahlaklı ve yakışıklı bir insandı.Kabeyi su bastığı zaman ‘ Haceru’l –esved ‘ taşını , kabile reisleri arasında tek reis olmayan peygamberimiz yerine koymuştur.Peygamber efendimiz peygamberliğini ilan ettiği zaman Mekkeli müşrikler peygamberimize şu teklifte bulunurlar : ‘Ey Muhammed eğer sen para istiyorsan sana para verelim, başımıza başkan olmak istiyorsan seni başkan yapalım, eğer istiyorsan seni kabilemizin güzel kızlarıyla evlendirelim.Yeter ki sen bu davadan yani İslam’ı anlatmaktan vazgeç. ‘

  Peygamberimiz onlara şu cevabı verir: ‘Bir elime ayı , bir elime güneşi koysanız ben bu davadan vazgeçmem.’

  Görüldüğü gibi Peygamberimizin dünya malına düşkün olması veya benzeri bir iddia gerçek olsa idi , daha genç iken tüm bu imkânları elinin tersi ile bir kenara itmemesi gerekirdi!Ama O Yüce insan , insanları battığı ahlaksızlık ve kötülük batağından kurtarmak için mücadele ve iftiralara muhatap olma pahasına iyiliği tebliğ ve yayama yolunu tercih etmişlerdir…

  Peygamberimiz 25 yaşına kadar evlenmemiş , ibadetle meşgul olmuştur.

  Peygamber efendimiz 25 yaşında iken 40 yaşında ve dul olan Hz. Hatice ile evlenir.Hz. Resul Hatice annemizle zenginliği için evlenmemiştir.Çünkü Hz. Resul , Hz. Hatice’nin tüm malını Allah yolunda dağıtmıştır(Hz. Resul daha sonra kendisine gönderilen hediye ve altınları da fakirlere dağıtacaktır.) Hz. Hatice ile peygamberimiz 25 sene evli kalırlar.Hz. Hatice , peygamberimize :’Ey Muhammed ben yaşlandım , artık başka hanımla evlen ‘ deyince peygamberimiz şu cevabı verir: ‘ Böyle söyleme Hatice , üzülürüm.’Hz. Hatice 65 yayında vefat eder. Hz. Resul 2-3 sene daha kimse ile evlenmez , 53 yaşına gelir.

  Not : O dönemde ‘sahabi’ ( Peygamber Efendimizin arkadaşları) savaşlarda şehit oluyor, eşleri dul, çocukları yetim kalıyordu. Peygamberimiz sahabiye bu dul hanımlar ile evlenmelerini, onları evsiz, çocuklarını bakımsız bırakmamalarını tavsiye ediyor, kendisi de bu dul hanımlar ile 53 yaşından sonra evleniyorlar.

  Hz. Sevde: 53 yaşında, dul.

  Hz. Aişe: Peygamberimizin dul olmayan tek eşidir. Peygamberimiz genç yaşta olan (17-18 yaşlarında : Hz. Aişe’nin ablası Esma hicrette 27 yaşındaydı. Hz. Aişe ablasından 10 yaş küçük olduğuna göre onun da hicrette tam 17 yaşında olması gerekir. Ayrıca Hz. Aişe peygamberimizden önce Cübeyr’le nişanlanmış, daha sonra dini nedenlerle ayrılmışlardı. Demek ki evlenecek çağda bir kızdı, nişanlanmış, nişan bozulmuş sonra peygamberimizle evlenmiştir-) Hz. Aişe ile evlenir. Müslüman hanımların sormaya utandığı sorulara cevap vermesi için peygamberimiz Hz. Aişe ile evlenmiş ve onu öğretmen olarak yetiştirmiştir. Hz. Aişe peygamberimizden 2000 hadis rivayet etmiş, Müslüman kadın ve erkeklere öğretmenlik yapmış, hatta Müslüman orduların komutanlığını dahi üstlenmiştir.

  Hz. Hafsa: Dul,

  Huzeyfe kızı Zeynep: 60 yaşında dul,

  Ümmü Seleme: 65 yaşında 4 çocuklu dul,

  Cahş kızı Zeynep: Dul,

  Ümmü Habibe: 55 yaşında dul,

  Cüveyriye, Safiye: Esir (esir ve cariyelerle evlenmek âdet değil iken peygamberimiz onlar ile evlenerek onların da aile kurma haklarının olduğunu , onlarında insan olduğunu çevresindekilere ispat eder .)

  Meymune: 2 çocuklu dul,

  Mısırlı Mariye: Cariye

  Hz. Resul 50 küsür yaşına kadar tek eşle evli kalıyor ,her türlü dünyevi teklifleri reddediyor ve 50 yaşından sonra genç ve zengin bir çok kız yerine koruma ve tebliğ amacını güden , karşılıklı rızaya dayanan evliliklerini objektif olarak inceleyen herkes evliliklerin hiç birinde dünyevi bir amaç olmadığını görebilirler yeter ki tarafsız olarak olayları inceleyebilelim.

  Bazılarının aklına şu soru takılabilir, evlenmeden o kadınlara yardım yapılamaz mı idi ?

  NE KADAR IYI BILINIRSE BILINSIN BIR ERKEK DUL BIR KADININ EVINE ARADA BiR BILE OLSA VE KADINLAR 50-55-65 YASLARINDA BILE OLSA UGRARSA DEDIKODU KAÇINILMAZ OLUR! ÖZELLIKLE BÜTÜN PROJEKTÖRLER ÜZERINE ÇEVRILI VE DEVAMLI HATASI ARANAN BİR UYARICI VE “REJİM DÜŞMANI “ ( ! ) OLURSAN… HZ. MUHAMMAD’E DÜŞMANLARI (HAŞA ) “ DELİ, CİNLENMİŞ , YALANCI… “ DEDİLER AMA HİÇ BİR DÜŞMANI ONA ” ŞEHVET DÜŞKÜNÜ , ÇIKARCI, RÜŞVETÇİ , …” DİYEMEMİŞTİR. ÖZELLİKLE BU KONULARDA DÜŞMANDAN DAHA İYİ ŞAHİT Mİ OLUR.. AYRICA EFENDİMİZİN OLAYA CİNSEL AÇIDAN YAKLAŞMADIĞININ BİR DİĞER DELİLİ BAZI ANNELERIMIZIN “YASLARINDAN DOLAYI” O TÜR IHTIYAÇ DÖNEMINI ÇOKTAN GEÇTİKLERİDİR HELE YAS 50 -65 ARASI İSE VE ÜLKE INSANLARIN ERKEN OLGUNLASIP YASLANDIGI SICAK BIR ÜLKEDE YAŞANILIYORSA … YAZI BÜTÜNÜ İLE OKUNUNCA ZATEN HZ. MUHAMMED’IN DÜNYA ZEVKINE DÜSKÜN OLMADIGININ ÖRNEKLERI ILE DOLU OLDUĞU GÖRÜLECEKTİR.

  NE MUTLU O’NA VE O’NUN İZİNDEN GİDEBİLENLERE !

  Bazı ön yargılı çevreler Hz. Zeynep annemiz ile Hz. Resul’ün evliliklerine dillerine dolarlar. Güya Hz. Zeynep’ten hoşlanan Hz. Resul onun eşinden boşanmasını bekleyip onunla evlenir. Halbuki Hz. Zeynep Hz. Resul’ün akrabasıdır ve daha onu kız iken tanımaktadır. İstese onunla kız iken evlenebilirdi. Halbuki evlenmedi ve kendi eli ile Zeynep’i evlatlığı olan kölesi ile evlendirir. Ailenin devamı için huzursuzluk baş gösterip, boşanma talepleri gelince Hz. Resul hep bunlara engel olur. Fakat aile kendiliğinden dağılıp boşanma vuku bulunca her konuda, her türlü tapuyu yıkmakla görevlendirilen Hz. Resul, evlâtlıkta evlât gibidir. Evlenince hanımı kızın gibi olur türünden ön yargıları yıkmak için Allah’ın ayeti ile emretmesi üzerine Hz. Zeynep ile evlenir. Tapu dolayısıyla dedikodular çıkacağını bile bile, çünkü Hz. Resul insâni olmayan tüm tapu-taassuplara savaş açmıştı: Kadın savaşmıyor, miras alamaz, kız çocuğu uğursuzdur, namusumuza leke getirebilir, diri diri gömülmelidir. Soy erkek çocuktan devam eder, kız çocuk soyun kesilmesine neden olur…gibi bir çok günah – zararlı ön yargıları, yaşayarak, hayatıyla peygamber efendimiz yıkmış, yok etmiştir.

  Hz. Muhammed’e atılan bir diğer iftira ‘da Hz. Safiye ile evlenmeleri olayıdır : Güya Hz. Resul esir olan Safiye annemize “ benimle evlenirsen seni serbest bırakırım , “ diye bir teklifte bulunmuştur. Halbuki olay şöyle gelişmiştir:

  …Savaşta esir olan Yahudilerden olan Hz. Safiye ‘ye Hz. Resul “ sana bir teklifim var , istersen serbestsin mallarını al ve git , istersen sana evlenme teklif ediyorum ,Müslüman ol , yanımda kal “ teklifini özgür ve hür iradesiyle değerlendiren Hz. Safiye annemiz , kendi isteği ile teklifi kabul eder ve Hz. Muhammed’in yanında kalır. Bunun üzerine Müslümanlar “ biz annemizin akrabalarını esir etmeyiz , “ diyerek esir edilen tüm Yahudileri serbest bırakırlar… Yahudilerde bu gelişmeler üzerine İslam’a girerler…- Dinsiz T.Dursun iki maddeden oluşan teklifi tek maddede birleştirerek aktarır:” Benimle evlenirsen serbestsin!”..Düşünebiliyor musunuz, bu tek cümleye indirme ile Safiye annemizin seçme hakkı da ortadan kaldırılmış olunuyor.Amacı da bu zaten.Bilerek iftira böyle atılıyor işte.!”

 • yüksel ergen

  Hicretin 9. yılında,[1] Peygamberimiz Aleyhisselam, zevcelerinin kendisine karşı takındıkları bazı uygunsuz tutum ve davranışlarından dolayı, bir ay yanlarına uğramamaya yemin etmişti.[2] Peygamberimiz Aleyhisselamin inzivaya çekildiği sıradaki zevceleri:

  1. Hz. Âişe binti Ebi Bekr,

  2. Hz. Hafsâ binti Ömer,

  3. Hz. Safiyye binti Huyey,

  4. Hz. Şevde binti Zem´a,

  5. Hz. Ümmü Habibe binti Ebu Süfyan,

  6. Hz. Ümmü Seleme binti Ebu Ümeyye,

  7. Hz. Zeyneb binti Cahş,

  8. Hz. Meymûne binti Haris,

  9. Hz. Cüveyriye binti Hârisü´l-Mustalakî idi.[3]

  Ümmü´l-Cülendah gibi bazı münafık kadınlar da, Peygamberimiz Aleyhisselamın kadınları ile düzenini bozmaya çalışmaktan geri durmuyorlardı.[4]

  Peygamberimiz Aleyhisselamdan Zevcelerinin İstedikleri Şeyler

  Zevcelerinin Peygamberimiz Aleyhisselamdan istedikleri:

  a) Dünya yaşantısı ve geçim bolluğu,[5]

  b) Giyim kuşam [6]

  c) Dünya mutluluğu, [7]

  d) Bol nimetler içinde gösterişli yaşantı idi. [8]

  Deniliyor ki; Peygamberimiz Aleyhisselamın zevceleri bir gün biraraya gelerek: “Biz Peygamber Aleyhisselamdan başkasıyla evli olsaydık, herhalde bizim de itibarımız, elbiseler­imiz ve ziynetlerimiz olurdu!” diyecek kadar ileri gittiler.

  Peygamberimiz Aleyhisselamdan her biri birtakım şeyler istediler. Bu cümleden olarak:

  1. Hz. Ümmü Seleme, damgalı kumaştan yapılmış kısa bir elbise,

  2. Hz. Meymûne, pahalı Yemen kumaşından yapılmış, altlı üstlü iki parça elbise (etek, ceket),

  3. Hz. Zeyneb, Yemen kumaşından yapılmış bir elbise,

  4. Hz. Ümmü Habibe, ak bezden yapılmış pamuklu bir elbise,

  5. Hz. Hafsâ, Mısır işi bir elbise,

  6. Hz. Cüveyriye, bir başörtüsü,

  7. Hz. Şevde, Hayber kadifesi istemiş;

  8. Hz. Âişe bir şey istememişti.[9]

  9. Peygamberimiz Aleyhisselam:

  “Allah´ım! Muhammed´in ev halkının rızkını, yetecek kadar ver!” diyerek dua etmiş bulunuyordu. [10] Kendisi, Medine´ye gelişinden Rabbine kavuşuncaya kadar, üç gün arka arkaya doyasıya buğday ekmeği bile yemediği gibi, ev halkının da ardarda iki-üç gün doyasıya arpa ekmeği yedikleri olmamıştır. Bazan, bir ay ateş yakmadan dururlar da, [11] ocaklarının tüttüğü görülmezdi. [12] Hz. Âişe´nin bildirdiğine göre; Peygamberimiz Aleyhisselamın zevceleri iki gruba ayrılmışlardı. Gruplardan birisinde:

  1. Hz. Âişe,

  2. Hz. Hafsâ,

  3. Hz. Safiyye,

  Diğer grupta da:

  1. Hz. Ümmü Habibe,

  2. Hz. Ümmü Seleme,

  3. Hz. Zeyneb,

  4. Hz. Meymûne,

  5. Hz. Cüveyriye bulunuyordu. [13]

  Hz. Âişe ile Hz. Hafsâ, Peygamberimiz Aleyhisselama karşı birbirlerini desteklemekte, birbirlerine arka çıkmakta idiler. [14]

  Peygamberimiz Aleyhisselam Hz. Hafsâya bir sırrı söylediği ve gizli tutmasını da sıkı sıkı tenbih eylediği halde, o bunu Hz. Âişe´ye söylemişti.

  Bu hadise de, Kur´ân-ı Kerîm´de şöyle açıklandı:

  “Hani, Peygamber, kadınlarından birine gizli birşey söylemişti de, o kadın bunu habervermiş; Allah da Peygamberine açıklayınca, Peygamber, bunun ancak bir kısmını ona bildirmiş, bir kısmından da vazgeçmişti.

  Peygamber bunu kendisine söyleyince, kadın:

  ´Bunu sana kim haber verdi?´ diye sordu.

  Peygamber de:

  ´Bana, herşeyi bilen, herşeyden haberi olan Allah haber verdi!´ dedi. [15]

  Bazı rivayete göre; Peygamberimiz Aleyhisselam Hz. Hafsâya, kendisinden sonra Hz. Ebu Bekir´in, ondan sonra da Hz. Ömer´in halife olacağını haber vermişti. [16]

  Yüce Allah, Peygamberimiz Aleyhisselama indirdiği âyette, Peygamberimiz Aleyhisselama karşı birbirlerini destekleyen Hz. Âişe ile Hz. Hafsâ´yı şöyle uyardı:

  “Eğer her ikiniz de Allah´a tevbe ederseniz, ne âlâ!

  Gerçekten, sizin kalbleriniz kaymıştır.

  Yok! Onun aleyhinde birbirinize arka olursanız, hiç şüphesiz, Allah bizzat onun yardı m asıdır!

  Cebrail de, mü´minlerin salih olanları da, bunların ardından bütün melekler de, ona yardımcı dır.” [17]

  Hz. Âişe der ki:

  “Resûlullah Aleyhisselam, tatlıyı ve balı severdi.

  İkindi namazını kılıp dönünce, kadınlardan birinin yanına varırdı.

  Hafsâ´nın odasına varıp onun yanında herzamanki kalışından daha çok kalınca, [18] kıskandım. [19]

  Resûlullahın Hafsâ´da bu kadar kalışının sebebini sordum.

  Hafsâ´ya kavminden bir kadın küçük bir tulum bal hediye etmiş, o da bu baldan şerbet yapıp Resûlullaha içirmiş!

  Kendi kendime:

  ´Biz de, vallahi, ona bir tedbir düşünürüz!1 dedim.

  Bunu Şevde binti Zem´aya anlattım ve dedim ki:

  ´Resûlullah yakında senin yanına gelecektir. Yanına gelince, ona:

  ´Yâ Rasûlallah! Megâfir mi yedin?´ dersin.

  O, sana:

  ´Hayır!´ diyecektir.

  Bunun üzerine, sen ona:

  ´Ya bu koku nedir?1 dersin.

  [Resûlullah Aleyhisselam, üzerinde böyle ağır koku bulunmasından hiç hoşlanmazdı.]

  Tabiî ki, sana:

  ´Hafsâ bana bir bal şerbeti içirmiştü´ diyecektir.

  Sen de o zaman:

  ´Demek o balın arısı urfut* ağacından yayılmış, bal toplamış!´ dersin.

  Ona ben de böyle diyeceğim!´

  Safiyye´ye de:

  ´Ey Safiyye! Sen de ona böyle dersin!´ dedim.

  Şevde:

  ´Kendisinden başka ilah olmayan Allah´a yemin ederim ki; Resûlullah Aleyhisselam yanıma geldiğinde, ey Âişe, söylememi istediğin sözü, senden korktuğum için, Resûlullah Aleyhisselam daha kapıda iken, neredeyse s öyleyi verecektim!1 dedi.

  Resûlullah Aleyhisselam yanına gelince, Şevde:

  ´Yâ Rasûlallah! Megâfir mi yedin?´ diye sordu.

  Resûlullah Aleyhisselam:

  ´Hayır!´ buyurdu.

  Şevde:

  ´Ya bu koku nedir?1 diye sordu.

  Resûlullah Aleyhisselam:

  ´Hafsâ bana bir bal şerbeti içirmişti´ buyurdu.

  Şevde:

  ´Demek ki, o balın arısı urfijt ağacından yayılmış, bal toplamış´ dedi.

  Resûlullah Aleyhisselam benim yanıma geldiği zaman, ben de kendisine böyle söyledim.

  Sonra, Safiyye´nin yanına vardı.

  O da bunun gibi söyledi.

  Resûlullah Aleyhisselam Hafsâ´nın yanına varınca, Hafsâ:

  ´Yâ Rasûlallah! Sana şu bal şerbetinden yine içireyim mi?´ diye sordu.

  Resûlullah Aleyhisselam:

  ´Hayır! Artık onun bana gereği yok!´ buyurdu.

  Hafsâ, bana:

  ´Sübhânallah! Vallahi, onu bal şerbetinden mahrum ettin!?´ dedi.

  Ben de, ona:

  ´Sus, sesini çıkarma!´ dedim.” [20]

  Hz. Âişe, Hafsâya karşı yaptığı bu işin açığa çıkmasından korktu. [21]

  Peygamberimiz Aleyhisselamın zevceleri, gerek birtakım dünyalıklar isteyip durmalarıyla, gerek bir­birlerini kıskanmalarıyla, Peygamberimiz Aleyhisselamı üzmüşlerdi. [22]

  Bunun üzerine, Peygamberimiz Aleyhisselam, kadınlarının odalarından ayağını çekip, Meşrebe diye anılan çardakta 29 gece yalnız başına oturdu. [23]

  Sabah akşam, yemeğini orada tek başına yedi. [24]

  Peygamberimiz Aleyhisselam, evvelce, attan hurma kütüğü üzerine düşüp sağ yan bacağı sıyrıldığı zaman da [25] Meşrebe´ye çekilmişti. [26]

  Sahabileri kendisini orada ziyaret etmişler, Peygamberimiz Aleyhisselam orada oturarak namaz kılmış ve ki İdi rm işti. [27]

  Kadınlarından bir aylık inzivasını da bu Meşrebe´de geçirdi.

  Burası, Peygamberimiz Aleyhisselama, [28] Hz. Âişe´ye aitti. [29]

  Hz. Ömer der ki:

  “Vallahi, biz Cahiliye çağında kadınları hiçbir işte hesaba almazdık.

  Yüce Allah onlar hakkında indirdiğini indirinceye ve kendilerine verdiği payı verinceye kadar, [30] biz Kureyş cemaati, kadınlara hakim durumda bir kavim idik.

  Medine´ye geldiğimiz zaman, orada bir kavim bulduk ki, kadınları onlara hakim bulunuyor.

  Nihayet, bizim kadınlarımız da, onların kadınlarından öğrenerek, bize tahakküme başladılar.

  Medine´deki evim, Avâlî mevkiinde Benî Ümeyye b. Zeyd mahallesinde idi.

  Bir gün [31] bir iş üzerine kendi kendime düşünürken, karım işe karışarak ´Şöyle şöyle yapsana?´ dedi. [32]

  Onun böyle işime karışmasından, bana itirazımsı karşılık vermesinden hoşlanmadım, kızdım, ken­disini azariadım: [33]

  ´O iş seni ne ilgilendirir?! Benim yapmak istediğim bir işte sen hangi hakla bana teklifte bulunmaya kalkışıyorsun?!´ dedim.

  Karım:

  ´Şaşılır sana ey İbn Hattab! Sen kendine itirazımsı karşılık verilmesinden hoşlanmıyor, [34] beni azarlıyorsun ama, vallahi Peygamber Aleyhisselamın kadınları bile ona itirazımsı karşılık veriyor, söyleniyorlar.

  Hem onlardan herhangi biri, o gün, geceye kadar, kendisinin yanına da uğramıyor. [35] Hatta, senin kızın bile Resûlullah Aleyhisselama itirazımsı karşılık veriyor, sesleniyor da, Resûlullahın o gününü öfke­li geçirtiyor!´ dedi . [36]

  İçimden:

  ´Onlardan, bunu yapan kadın, muhakkak hüsrana uğrar!´ dedim. [37]

  Hemen kalkıp yerime vardım. Ridamı üzerime aldım, yola çıktım. Hafsâ´ya kadar gittim.

  Ona:

  ´Ey kızcağızım! [38] Sen Resûlullah Aleyhisselama itirazımsı karşılık veriyor, söyleniyor, [39] hatta ken­disinin o gününü öfkeli geçirtiyormuşsun, öyle mi?´ diye sordum. [40]

  Hafsâ:

  ´Evet! Vallahi, hepimiz ona karşılık verir, söyleniriz!1 dedi. [41]

  ´Sizlerden herhangi birinizin o gün geceye kadar Resûlullah Aleyhisselamın yanına uğramadığı da oluyor mu?´ diye sordum.

  ´Evet!´ dedi.

  ´İçinizden her kim böyle yaparsa, muhakkak o hüsrana ciüşer! [42]

  Ey kızcağızım! Bilirsin ki; ben seni Allah´ın azabından ve Resûlünün gazabından sakındırır duru­rum. [43]

  Herhangi biriniz, Allah´ın kendisine Resûlünün gazabından dolayı gazab etmeyeceğinden emin mi bulunuyor?

  Allah´ın gazab ettiği ise helak olur gider.

  Sen sakın Resûlullah Aleyhisselama karşı itiraz yollu karşılık verme, söylenme!

  Kendisinden de birşey istemeye kalkma!

  Neye ihtiyacın olursa, onu benden iste! [44]

  Ey kızcağızım! [45] Sakın şu komşun[46] arkadaşın-olan Âişe´nin senden daha güzel ve Resûlullaha senden daha sevgili olması dolayısıyla nazlanması, itiraz yollu karşılık vermesi seni aldatmasın!´ dedim. [47]

  Resûlullah Aleyhisselama karşı böyle cephe aldıkları zaman, Resûlullahın kadınlarına:

  ´Eğer o sizi boşayacak olursa, onun Rabbinin ona sizin yerinize sizden daha hayırlılarını vermesi memuldur1 dedim.[48]

  Hafsâ´nın yanından ayrılıp, akrabam olan Ümmü Seleme´nin yanına vardım. Ona da, söyleyecek­lerimi söyledim.

  Ümmü Seleme:

  ´Şaşarım sana ey İbn Hattab! Sen herşeye girdin, karıştın durdun!

  Resûlullah Aleyhisselamla kadınları arasına da girmek istiyorsun?!´ dedi.

  Bu söz beni öyle bir tutuş tuttu ki, içimde duyduğum endişe ve üzüntüden bir kısmını kırdı, dağıt­tı . [49]

  Ensardan bir komşumla birlikte Benî Ümeyye b. Zeydlerin yurdunda otururdum. [50] Resûlullah Aleyhisselamın yanına bu komşumla nöbetleşe inerdik. Bir gün o iner, bir gün ben inerdim. Ben, indiğim zaman, o gün vahiy vesairenin haberini komşuma getirirdim. O indiği zaman da, böyle yapardı. [51]

  O sırada, Gassan hükümdarlarından birinin üzerimize yürümek istediğini ve bizimle savaşmak için atlarını nallatmakta olduklarını haber almıştık. [52]

  Yüreklerimiz, onların endişesiyle dolu bulunuyordu. [53]

  Arkadaşım iniş nöbeti günlerinden birinde idi ki, [54] yatsı vakti bana geldi. [55] Birdenbire kapımı hızlı hızlı çalmaya, [56] ´Aç! Aç!´[57] diyerek seslenmeye başladı. [58]

  Çok korktum. Hemen yanına çıktım.

  Bana:

  ´Çok büyük bir hadise oldu!1 dedi. [59]

  ´Nedir o hadise? [60] Yoksa Gassanlar mı geldi?´ dedim.

  Arkadaşım:

  ´Hayır! Ondan daha büyük, daha ağır! [61]

  Resûlullah Aleyhisselam kadınlarından inzivaya çekilmiş! [62] Kadınlarını boşamış!´ dedi. [63]

  İçimden:

  ´Hafsâ ile Âişe´nin bumu sürtüldü! Hafsâ hüsrana uğradı!

  Ben zaten böyle birşey olacağını zan ve tahmin edip duruyordum!1 dedim.” [64]

  Hz. Ömer, bu haberi alınca başına toprak saçmış ve:

  “Allah, Ömer´i ve kızını ayıplamaz mı?” demişti. [65]

  Hz. Ömer, hadiseyi anlatmaya devamla şöyle der:

  “Sabah namazını kılınca, giyinip kuşandım. Sonra, Medine´ye indim.

  Hafsâ´nın yanına vardım. Ağladığını gördüm. [66]

  Mü´minlerin diğer analarının odalarına da uğradım. Hepsinde ağlamalar vardı. [67]

  Mescide girdiğim zaman da, gördüm ki; halk, canlarının sıkıntısından, üzüntülerinden, çakıllı yeri d üşüştürüyorlar ve:

  ´Resûlullah Aleyhisselam kadınlarını boşamış!´ diyorlardı.

  Kendi kendime:

  ´Ben bu işi muhakkak öğrenirim!1 dedim.

  Hemen Âişe´nin yanına varıp, ona:

  ´Ey Ebu Bekir´in kızı! Demek sen işi Resûlullah Aleyhisselama eziyet verecek dereceye vardırdın hâ?Medim.

  Âişe:

  ´Ey Hattab´ın oğlu! Benim seninle ne işim var?! (Benim işim seni ne ilgilendirir?!) Sen kendi hey­benle (kızınla) ilgilen!1 dedi.

  Bunun üzerine, Ömer´in kızı Hafsâ´nın yanına vardım.

  Ona da:

  ´Ey Hafsâ! Demek sen işi Resûlullah Aleyhisselama eziyet verecek dereceye vardırdın hâ?!

  Vallahi, sen de pekâlâ bilirsin ki; Resûlullah Aleyhisselam seni sevmiyondur!

  Ben olmasam, seni muhakkak boşardı!´ dedim.

  Hafsâ, son derecede ağlamaya başladı. [68]

  Ona:

  ´Sen ne diye ağlıyorsun? Ben seni bundan sakındırmamış mı idim?´ dedim. [69]

  Ona:

  ´Resûlullah Aleyhisselam sizleri boşadı mı?´ diye sordum.

  Hafsâ:

  ´Bilmiyorum!´ dedi. [70]

  Ona:

  ´Resûlullah Aleyhisselam nerede?´ diye sordum. [71]

  Hafsâ:

  ´O, şuradaki Meşrebe´de! [72] Meşrebe gilarında [hücresinde] [73] inzivaya çekilmiş bulunuyor!´ dedi.

  Hemen oraya varınca, karşıma Resûlullah Aleyhisselamın kölesi Rebah çıkmaz mı!

  Kendisi, Resûlullah Aleyhisselamın Meşrebe´ye çıkar, Meşrebe´den inerken, merdiven basamağı gibi üzerine bastığı kütüğe de ayaklarını dayamış, oturuyordu.

  Bu zenci köleye: [74]

  ´Ey Rebah! Yanındaki Resûlullah Aleyhisselamın huzuruna girmek için bana kendisinden izin iste!´ diyerek seslendim.

  Rebah bir içeri baktı, bir de bana baktı. Fakat birşey söylemedi. [75]

  Dönüp Mescide gittim.

  Minberin çevresinde birtakım kimseler oturmuşlardı. Bazıları ağlıyorlardı.

  Orada ben de biraz oturdum. İçimde duyduğum endişe ve üzüntü bana galebe çaldı. Tekrar kölenin yanına vardım ve:

  ´Ömer´in içeri girmesi için izin iste!´ dedim.

  Köle, içeri girdikten sonra, yanıma çıktı ve:

  ´Seni kendisine söyledim, sustu, birşey söylemedi´ dedi.

  Yine, dönüp Mescide gittim. Minberin yanında oturdum.

  İçimde duyduğum endişe ve üzüntü bana galebe çaldı da, tekrar kölenin yanına vardım. [76]

  Sesimi yükselterek:

  ´Ey Rebah! Resûlullah Aleyhisselamın huzuruna girmem için izin iste!

  Herhalde Resûlullah Aleyhisselam benim Hafsâ için geldiğimi sanıyor!

  Vallahi, Resûlullah Aleyhisselam onun boynunu vurmamı bana emrederse, boynunu da vururum!´ diye seslendim. [77]

  Köle, içeri girdikten sonra, yanıma çıktı.

  ´Seni kendisine söyledim. Sustu. Birşey söylemedi´ dedi.

  Bunun üzerine geri dönüp giderken, köle beni çağırdı ve:

  ´Gir içeri! Sana izin verdi!´ dedi.

  İçeri girdim. Resûlullah Aleyhisselama selam verdim.

  Gördüm ki; Resûlullah Aleyhisselam bir hasırın üzerine uzanmış!

  Hasırın örgüleri kendisinin böğründe iz yapmıştı ! [78]

  Hasırla bedeni arasında birşey (bir döşek) de bulunmuyordu!

  Başının altında, içine hurma lifi doldurulmuş bir (ot) yastık vardı. [79] Ben oturunca, Resûlullah Aleyhisselam

  izarını (yorgan gibi) üzerine çekti.

  Zaten, üzerinde ondan başka da birşey yoktu! [80]

  Resûlullah Aleyhisselamın hücresine (gilarına) göz gezdirdiğim zaman, gördüm ki; avuçla avuçlanacak kadar azıcık, bir sa´a* yakın arpa. [81] Ayaklarının yanına da, onun kadar (deri dabaklan-masında kullanılan) garez (selem ağacı posası) dökülmüş! Başucunda ise, dabaklanması tamamlan­mamış bir posteki asılı idi.

  Resûlullah Aleyhisselamın böğründeki hasır izlerini görünce, gözlerimin yaşını tutamayarak ağla­maya başladım. [82]

  Resûlullah Aleyhisselam:

  ´Ey İbn Hattab! Neye ağlıyorsun?´ diye sordu. [83]

  ´Ey Allah´ın Peygamberi! Ben ne diye ağlamayayım ki; üzerine uzandığın şu hasır senin böğründe izler yapmış! Şu da senin yatıp kalktığın tamtakır hücren ki, içinde birkaç şeyden başka birşey göremiy­orum ! [84]

  Vallahi, çok iyi biliyorum ki, sen Allah katında Kisrâ ve Kayser´den daha şerefli ve kıyım etlisin ! [85]

  Halbuki yâ Rasûlallah! Kisrâ ve Kayser, bulundukları refahlı yaşantı içinde dem sürüyor! [86] Nimetler ve nehirler içinde yüzüyorlar! [87]

  Sen ise, yâ Rasûlallah! Görmüş olduğum yerde ve şu haldesin!? [88] Sen ki, Allah´ın Resûlü[89] ve en seçkin kulusun!

  Hal böyle iken, işte şu hücren tamtakır!´ dedim. [90]

  Bunun üzerine, Resûlullah Aleyhisselam, bana:

  ´Ey İbn Hattab! Sen dünyanın onlara, ahiretin de bize ait olmasına razı değil misin?´ diye sordu.

  Ben de:

  ´Evet! Razıyım!´ dedim. [91]

  Resûlullah Aleyhisselam:

  ´Öyleyse, bu iş böyledir ve böyle olacakür!´ buyurdu. [92]

  ´Yâ Rasûlallah! Bari Allah´a dua et de, ümmetine geçim bolluğu versin!

  Allah´a ibadet etmezlerken, Allah onlara (gayrimüslimlere) geçim bolluğu vermiştir!´ dedim.

  Ben böyle söyleyince, Resûlullah Aleyhisselam, doğrulup oturdu ve:

  ´Ey İbn Hattab! Yoksa sen şüphe içinde misin?!

  Onlar hazları, nasipleri dünya hayatında tez elden verilip geçiştirilen bir kavimdir!´ buyurdu. [93]

  ´Öyleyse yâ Rasûlallah! Benim için Allah´tan mağfiret dile!´ dedim. [94]

  ´Yâ Rasûlallah! Yüzünde gazab eseri görüyorum.

  Yoksa, kadınlarının sana karşı takındıkları tutum canını mı sıkıyor?

  Şayet sen onları boşarsan, Allah seninledir.

  Allah´ın melekleri Cebrail, Mikâil, ben, Ebu Bekir ve mü´minler de seninledir!´ dedim . [95]

  Kimlere ve neler söylediğimi Resûlullah Aleyhisselama birer birer anlatıp, Ümmü Seleme´nin haber­ine geldiğim zaman gülümsedi. [96]

  ´Yâ Rasûlallah! [97] Kadınlarını boşadın mı?´ diye sondum. [98]

  Resûlullah Aleyhisselam başını bana doğru kaldırıp: [99]

  ´Hayır!´ buyurdu.

  ´Allâhuekben!´ dedim. [100]

  ´Yâ Rasûlallah! Ben Mescide gindiğimde Müslümanlar üzüntülerinden çakılları dürtüp kanştınıyonlan, ´Resûlullah Aleyhisselam kadınlarını boşamış!´diyorlardı.

  İneyim de, boşamadığını onlana habenveneyim mi?´ dedim.

  Resûlullah Aleyhisselam:

  ´Haber vermek istiyorsan, evet! Haber ver!´ buyurdu.

  Yüzünden gazabı açılıncaya kadar, konuşmaya devam ettim.

  Nihayet, şenlendi, güldü.

  Sonra, Meşrebe´den indi, ben de indim.

  Ben basamaklı kütüğe tutunarak inmiştim.

  Resûlullah Aleyhisselam ise, sanki yeryüzünde yürür gibi inmiş, inerken de eliyle bir yere dokun­mamış, tutunmamı ştı.

  ´Yâ Rasûlallah! Hücrede 29 gün kaldın!´ dedim.

  Resûlullah Aleyhisselam:

  ´Bu ay 29 gündür!´ buyurdu.

  Mescidin kapısına dikilip en yüksek sesimle:

  ´Resûlullah Aleyhisselam kadınlarını boşamam ıştır!´ diyerek bağırdım.

  Bunun üzerinedir ki, Yüce Allah Tahyir âyetlerini indirdi.[101] ve o âyetlerde şöyle buyurdu:

  ´Ey Peygamber!

  Allah´ın sana helâl kıydığı şeyi, kadınlarının hoşnutluğunu arayarak, sen ne diye haram edersin?

  Bununla birlikte, üzülme! Allah çokyarlıgayıcı, çok esirgeyicidir.´”[102]

  “Ey Peygamber! Kadınlarına de ki:

  ´Eğer siz dünya yaşantısı ve onun ziynetini istiyorsanız, geliniz, size boşanma bedellerini vereyim de, hepinizi güzellikle salıvereyim.

  Eğer Allah´ı, Allah´ın Resûlünü ve ahiretyurdunu istiyorsanız, şüphe yok ki, Allah sizlerden, güzel hareket edenler için, büyük bir mükâfat hazırlamıştır.” [103]

  Hz. Âişe´nin bildirdiğine göre; Peygamberimiz Aleyhisselam zevcelerini ya dünyayı ve dünya ziyne­tini, ya da Allah´ı ve Allah´ın Resûlünü ve ahiret yurdunu tercih etmeleri hususunda serbest bırakmakla emrolunduğu zaman, Hz. Âişe´nin yanına varmıştı. [104]

  Hz. Âişe:

  “Yâ Rasûlallah! Yanımıza bir ay uğramamaya yemin etmiştin. Sen ise, aydan 29 gün geçince uğradın. Ben onları (geçen günleri) sayıp duruyordum” dedi.

  Peygamberimiz Aleyhisselam:

  “Bu ay, 29 gündür. [105]

  Ey Âişe! Ben sana bir iş açıklayacağım ki, onu ana ve babana danısıncaya kadar cevaplamakta acele etmemende sana bir vebal yoktur” buyurdu. [106]

  Hz. Âişe:

  “Nedir o yâ Rasûlallah!” diye sordu. [107]

  Peygamberimiz Aleyhisselam, Ahzâb sûresinin inen 2£^29. âyetlerini okudu.

  Hz. Âişe:

  “Aaâ! Ben bu hususta mı ana ve babama danışacağım?!

  Ben, elbette ki, Allah´ı, Allah´ın Resûlünü ve ahiret yurdunu tercih ediyor ve diliyorum! [108]

  Ben bu hususu ne Ebu Bekir´e, ne de Ümmü Rûman´a danışırım!” dedi.

  Peygamberimiz Aleyhisselam güldü, gülümsedi. [109]

  Hz. Âişe:

  “Benim seni tercih ettiğimi (öteki) kadınlarına haber vermen[110]

  Sana söylediklerimi, öteki kadınlarından hiçbirine haber vermemeni isterim” dedi.

  Peygamberimiz Aleyhisselam:

  “Onlardan, sorana, muhakkak haber vereceğim ! [111]

  Çünkü, Allah beni tebliğ edici olarak gönderdi. Güçlük çıkarıcı, sıkıntı verici ve bunu arzu edici olarak göndermedi. [112] Fakat, öğretici ve kolaylaştırıcı olarak gönderdi” buyurdu. [113]

  Hz. Âişe der ki:

  “Resûlullah Aleyhisselamın diğer kadınları da, benim yaptığımı yaptılar. Allah´ı, Allah´ın Resûlünü ve ahiret yurdunu tercih ettiler.” [114]

  Yüce Allah hepsinden razı olsun![115]

  Abdullah Zülbicâdeyn´in ve Vâsile b. Eskâ´ın Müslüman Olmaları

  Abdullah Zülbicâcieyn Müzeynelenden olup, eski adı Abduluzzâ idi.

  Babası, oğluna hiçbir mal bırakmaksızın ölmüştü.

  Abdullah malsız bir yetimdi.

  Zengin olan amcası onu yanına alıp büyütmüş ve mal sahibi yapmıştı.

  Kendisinin devesi, davan ve hatta kölesi bile vardı. [116]

  Abdullah, Müzeynelerin dağlarından Verka1 dağında otururdu. [117]

  Peygamberimiz Aleyhisselam Medine´ye hicret ettiği zaman Abdullah Müslüman olup kendisini şirk­ten kurtarmak istemişse de, buna, müşrik amcası yüzünden, muvaffak olamamıştı.

  Yıllar, bütün savaşlar geldi geçti.

  Peygamberimiz Aleyhisselam Mekke´yi fethedip Medine´ye döndüğü zaman, Abdullah amcasına:

  “Ey amca! Ben senin Müslüman olmanı hep bekledim durdum.

  Senin hâlâ Muhammedi arzu ettiğini göremiyorum! Bari benim Müslüman olmama izin versen?” dedi.

  Amcası:

  “Eğer sen Muhammed´e tâbi olacak olursan, üzerindeki elbisene varıncaya kadar, sana vermiş olduğum şeylerden hiçbirini senin elinde bırakmam, hepsini senden çeker alırım!” dedi.

  Abdullah:

  “Ben, vallahi, Muhammed´e tâbi ve Müslüman oldum, taşa, puta tapmayı bıraktım bile!

  Ellerimdeki şeyleri geri alırsan, al!” dedi.

  Amcası, Abdullah´ın elindeki herşeyi geri aldı. Hatta, üzerindeki elbiseyi de soydu.

  Abdullah, çırılçıplak, anasının yanına gitti.

  Anası; yollu, kalın kilimini iki parçaya ayırdı.

  Abdullah, onun yarısını belinden yukarısına, yarısını da belinden aşağısına tutundu. [118]

  Abdullah, kendisinin Müslümanlığına engel olmak için kendisini sıkıştırmaya kalkan kavminden de yakasını kurtararak Peygamberimiz Aleyhisselamın yanına kaçtı. [119]

  Medine´ye gelince, seher vaktine kadar Mescidde yattı. [120]

  Peygamberimiz Aleyhisselam, sabah namazını kıldırdı.

  Cemaat arasındakilere göz gezdirip evine döneceği sırada, Abdullah´ı gördü.

  Ona:

  “Sen kimsin?” diye sordu. [121]

  Abdullah, kendisinin kimlerden olduğu haber verdi. [122]

  “Ben Abduluzzâ´yım!” dedi. [123]

  Peygamberimiz Aleyhisselam:

  “Sen Abdullah Zülbicâdeyn´sin (iki parça kilimlisin)! Bana yakın yerde bulun! [124] Sık sıkyanıma gel, git!” buyurdu. [125]

  Abdullah Zülbicâdeyn; Medine´de evi barkı bulunmayan, Mescidin Suffasında yatıp kalkan Ashab-ı Sultadandı. [126]

  Abdullah Zülbicâdeyn; konuklar arasında bulunur, Kur´ân-ı Kerîm öğrenirdi.

  Kur´ârvı Kerîm´den birçok sûreleri okuyup ezberlemişti.

  Kendisi, gür sesli idi. [127]

  Kıraatta, [128] teşbih ve tekbirlerde[129] sesini yükseltirdi. [130]

  Hz. Ömer:

  “Yâ Rasûlallah! Şu bedevîyi görmüyor musun? Kufân´ı okurken sesini nasıl yükseltip halkın kıraatı-na engel oluyor?!” dedi.

  Peygamberimiz Aleyhisselam:

  “Bırak onu kendi haline ey Ömer! O, Allah´a ve Allah´ın Resûlüne Muhacir olarak çıkıp gelmiştir! [131]

  O, ewâh´lardan; [132] Allah´a çok yalvarıcı olan, Allah aşkıyla yanıp duranlardan[133] biridir!” buyur­du. [134]

  Ukbe b. Âmirü´l-Cühenî de:

  “Peygamber Aleyhisselam, Abdullah Zülbicâdeyn hakkında:

  ´O, evvâh´tır!´ buyurmuştu.

  Çünkü, o, Kur”ân okurken Yüce Allah´ı çok anan, duada sesini yükselten bir kimse idi” demiştir. [135]

  Abdullah Zülbicâdeyn, Tebük seferine hazırlanıldığı sırada gelip Müslüman olmuş ve Tebük sefer­ine de katılmıştır.

  “Yâ Rasûlallah! Bana şehitlik nasip etmesi için, Allah´a dua et!” diye rica edince, Peygamberimiz Aleyhisselam:

  “Ey Allah´ım! Onun kanını kâfirlere haram kıl!” diyerek dua etti.

  Abdullah Zülbicâdeyn:

  “Yâ Rasûlallah! Ben öyle istememiştim!” dedi.

  Peygamberimiz Aleyhisselam:

  “Sen, Allah yolunda gazaya çıkar, humma (sıtma) tutup seni öldürürse, sen şehitsindir!

  Hayvanın seni düşürüp boynunu kırarsa, sen yine şehitsindir!

  Gam çekme! Bunlardan hangisi olursa, şehitlik için sana elverir, yeter!” buyurdu. [136]

  Buyurduğu gibi de, Tebükte hummaya tutulup Hakkın rahmetine kavuştu. [137]

  Yüce Allah ondan razı olsun![138]

  Vâsile´nin Soy Kütüğü

  Vasile b. Eskâ1, b. Abduluzzâ, b. Abdi Yalil, b. Naşib, b. Giyere, b. Sa´d, b. Leys, b. Bekr, b. Abdi Menat, b. Kinane´dir.

  Künyesi, Ebu Kırsâfe´dir. [139]

  Vasile b. Eskâ1; Peygamberimiz Aleyhisselama Arap kabilelerinden heyetler ve elçiler gelmekte bulunduğu[140] ve

  İbn Sad, Tabakâtü´l-kübrâ, c. 1 , s. 305.

  Peygamberimiz Aleyhisselamın Tebük seferi hazırlıklanyla uğraştığı sırada (Hicretin 9. yılında) Medine´ye gelmiş ve Mescidde Peygamberimiz Aleyhisselamla birlikte sabah namazını kılmıştı. [141]

  Peygamberimiz Aleyhisselam, sabah namazını kıldırdıktan sonra ashabına göz gezdirip Vâsile´yi görünce, ona:

  “Sen kimsin?” diye sordu.

  Vasile kim olduğunu haber verdi.

  Peygamberimiz Aleyhisselam, ona:

  “Sen ne için geldin? [142] Hacetin, dileğin nedir?” diye sordu.

  Vasile:

  “Allah´a ve sana iman[143] ve bey´at edeyim diye geldim” dedi.

  Peygamberimiz Aleyhisselam:

  “Bunu yapmaya gücün yetecek midir?” diye sordu.

  Vasile:

  “Evet!” dedi. [144]

  Peygamberimiz Aleyhisselam:

  “Öyleyse, benim sevdiğim şeyi sen de sevmek, benim sevmediğim şeyi sen de sevmemek üzere bana bey´at et!” buyurdu. [145]

  Vasile, buna göre bey´at yapıp ev halkının yanına döndü. [146] Durumu onlara haber verdi. [147]

  Vâsile´nin babası, Vasile´nin haline baktı ve:

  “Demek sen böyle yaptın hâ?!” dedi.

  Vasile:

  “Evet!” deyince; [148]

  “Vallahi, seninle hiçbir zaman konuşmayacağım!” dedi. [149]

  Bunun üzerine, Vasile, amcasının yanına gitti.

  Kendisi sırtını güneşe vermiş, ısıtıyordu. Ona selam verdi.

  O da, Vâsile´ye:

  “Demek sen böyle yaptın hâ?!” dedi.

  Vasile:

  “Evet!” deyip, ona İslâmiyeti anlattı.

  Amcası Vâsile´yi babasınınkinden daha hafif bir kınayışla kınadı ve:

  “Bir işte bizi ileri geçmen sana yakışmazdı!” dedi.

  Vâsile´nin kızkardeşi ise Vâsile´nin söylediklerini dinledi ve yanına vanp onu İslâm selamıyla selam­ladı.

  Vasile:

  “Ey kızkardeşciğim! Senin bana böyle selam verişinin sebebini pek anlayamadım?” dedi.

  Kızkardeşi:

  “Ben senin ve amcanın söylediklerinizi dinledim” dedi.

  Vasile; amcasına anlattığı gibi, İslâmiyeti, kızkardeşine de anlattı.

  İslâmiyet onun çok hoşuna gitti ve hemen Müslüman oldu.

  Bunun üzerine, Vasile:

  “Ey kızkardeşciğim! Allah senin hayrını ve iyiliğini diledi, Müslüman oldun!

  O halde, bu kardeşini, gazi cihazıyla cihazlandır. Yol azığı koy!

  Çünkü, Resûlullah Aleyhisselam sefere kanatlanmak, gazaya çıkmak üzeredir!” dedi.

  Kızkardeşi, Vâsileye yol azığı olarak kova içinde bir müd undan hamur yoğurdu. Kendisine bunu bir miktar hurma ile birlikte verdi.

  Vasile, azığı alınca, Medine´ye geldi.

  Fakat, Peygamberimiz Aleyhisselamı iki gün önce mücahidlerie birlikte Tebük´e doğru hareket etmiş buldu.

  Geride, ancak, yolda belde gelmekte olan kafileler kalmıştı. [150]

  Vâsile´yi sırtında taşıyacak birşey (binit) de bulunmuyordu. [151]

  Hemen, Kaynuka oğulları çarşısına gitti. [152]

  “Beni hayvanına nöbetleşe bindirecek kim var?” [153] diyerek seslendi.

  Kendisi, yaya olarak yürümeye dayanamaz bir kimse idi.

  Ka´b b. Ucre, onu çağırdı. [154]

  “Ben seni gecede gündüzde nöbetleşe, yemede içmede ortaklaşa olmak üzere hayvanıma bindi­reyim!” dedi.

  Vasile:

  “Olur!” dedi. [155]

  Ka´b b. Ucre, Tebük´e vanp Peygamberimiz Aleyhisselamla buluşuncaya kadar, Vâsile´yi hayvanı­na bindirdi. [156]

  Yüce Allah ikisinden de razı olsun![157]

 • yüksel ergen

  Hz. Aişe: Peygamberimizin dul olmayan tek eşidir. Peygamberimiz genç yaşta olan (17-18 yaşlarında : Hz. Aişe’nin ablası Esma hicrette 27 yaşındaydı. Hz. Aişe ablasından 10 yaş küçük olduğuna göre onun da hicrette tam 17 yaşında olması gerekir. Ayrıca Hz. Aişe peygamberimizden önce Cübeyr’le nişanlanmış, daha sonra dini nedenlerle ayrılmışlardı. Demek ki evlenecek çağda bir kızdı, nişanlanmış, nişan bozulmuş sonra peygamberimizle evlenmiştir-) Hz. Aişe ile evlenir.Hz Ebu Bekir’in kızıdır. Müslüman hanımların sormaya utandığı sorulara cevap vermesi için peygamberimiz Hz. Aişe ile evlenmiş ve onu öğretmen olarak yetiştirmiştir. Hz. Aişe peygamberimizden 2000 hadis rivayet etmiş, Müslüman kadın ve erkeklere öğretmenlik yapmış, hatta Müslüman orduların komutanlığını dahi üstlenmiştir.

 • Dery@

  Haketti yazdım. Yoksa yazmazdım. Önce birinin görüşlerine saygılı olmak zorunda. Eğer değilse onada kimse saygı göstermez.
  CEVAP:murat arkadaşım “Önce birinin görüşlerine saygılı olmak zorunda”demişsin evet bi kişi orataya bir görüş sunuyorsa saygı duyulmalı ve makul bir dille eleştirilmesi yapılmalıdır.”Eğer değilse onada kimse saygı göstermez” demişsin bir kişi yanlış yapıyorsa yada kötü söz sarfediyorsa bu zaten onun kişiliğini apacaık bi şekilde ortaya koyuyor o kişi sana saygı göstermediyse ve bunun yanlış olduğunu biliyorsak onu idrak edebiliyorsak onun yaptığı yanlışa düşmek onun yaptığı gibi davranmak sence ne kadar doğru??

 • yüksel ergen

  Bazı ön yargılı çevreler Hz. Zeynep annemiz ile Hz. Resul’ün evliliklerine dillerine dolarlar. Güya Hz. Zeynep’ten hoşlanan Hz. Resul onun eşinden boşanmasını bekleyip onunla evlenir. Halbuki Hz. Zeynep Hz. Resul’ün akrabasıdır ve daha onu kız iken tanımaktadır. İstese onunla kız iken evlenebilirdi. Halbuki evlenmedi ve kendi eli ile Zeynep’i evlatlığı olan kölesi ile evlendirir. Ailenin devamı için huzursuzluk baş gösterip, boşanma talepleri gelince Hz. Resul hep bunlara engel olur. Fakat aile kendiliğinden dağılıp boşanma vuku bulunca her konuda, her türlü tapuyu yıkmakla görevlendirilen Hz. Resul, evlâtlıkta evlât gibidir. Evlenince hanımı kızın gibi olur türünden ön yargıları yıkmak için Allah’ın ayeti ile emretmesi üzerine Hz. Zeynep ile evlenir. Tapu dolayısıyla dedikodular çıkacağını bile bile, çünkü Hz. Resul insâni olmayan tüm tapu-taassuplara savaş açmıştı: Kadın savaşmıyor, miras alamaz, kız çocuğu uğursuzdur, namusumuza leke getirebilir, diri diri gömülmelidir. Soy erkek çocuktan devam eder, kız çocuk soyun kesilmesine neden olur…gibi bir çok günah – zararlı ön yargıları, yaşayarak, hayatıyla peygamber efendimiz yıkmış, yok etmiştir.Kısaca: Hz.Resul Zeyd’in evine girdi, Zeynep’i gördü beğendi…iddiası yanlıştır, çünkü Hz Resul bir eve gireceği zaman önce selam verirdi – cevap gelmezse toplam 3 kere, yine cevap veren olmazsa eve girmez geri dönerdi, sahabi Hz Resul’un daha çok selamına muhatap olmak için 3 selamını da bekler sonuncuda selamı alıp eve buyur ederlerdi… – Kızı Fatıma’nın evine bile böyle girerdi.Uygunsuz ortamda olan aile evine Hz Resul’un destursuz fütursuzca girişi imkansızdır.Ayrıca bakire iken , kendi akrabası olduğu için her anında kendisini gördüğü ve hicap ayetide inmediği için evlilik öncesi yıllarca yanında gördüğü Zeynep’i beğenmeyip, – genç- bakire iken kendisini cezbetmeyen, kendi eli ile bizzat evlendirdiği akraba kızına -Haşa- evlendirince mi ilgi duydu Hz Resul…Bu i-ftira-ddianın mantıklı bir yanı var mıdır ? Zeyd , daha evlatlıkların eşleri ile ilgili hüküm ayeti inmeden, Hz Resul’e gelip, “Boşayayım, siz evlenin” nasıl desin.O zamanki adetlere aykırı bir teklif olurdu bu…! Ayrıca Hz Resul Zeynep annemiz ile evlendiğinde Zeynep annemiz 35 yaşında idi.Sıcak ülke ile ilgili erken olgunlaşmayı da hesaba katınca bu yaşa dek Hz Resul neden beklesin…Kısaca iftira baştan sona mantık hataları ve yalanlarla dolu…!

 • yüksel ergen

  Peygamberimiz evlilikleri ile büyük bir merhamet örneği göstermiş, hayatının son senelerinde karşılıklı rıza ile fedakârlık göstererek Müslüman hanımlara kol kanat germiştir. Ayrıca bu evlilikler Peygamber Efendimizin hanımlarının kabilelerini de etkilemiş, onların kendiliğinden İslâm’a ısınıp kabul etmelerine vesile olmuştur.

 • Dery@

  yüksel ergen arkadaşım ALLAH senden razı olsun paylaşım için teşekkürler..

 • yüksel ergen

  Hz. Muhammed’e ilk inanan kişi eşi Hz. Hatice’ydi. O, Cahiliye devrinde ezilen kadına, insani şahsiyetini iade etti. Kadınlar, toplumsal hayatın içinde yer alarak ağırlıklarını hissettirmeye başladılar. Hz. Muhammed(a), evlilikleri sözleşmeye bağladı. Bu sözleşme içinde kadınların, yaşamları boyunca tek eşliliği şart olarak öne sürebilmeleri sağlandı. Nikah, tarafların serbest irade ve rızalarıyla gerçekleşen hukuki bir ilişki ydi. Sevgi, şefkat ve adalet birlikteliğin sütunları olmalıydı. Hz. Peygamber’in, “Aranızdan en iyileriniz, eşlerine karşı en iyi tutum ve davranış içinde olanlarınızdır” sözü uyulması gereken bir sözdü.

 • Dery@

  “Aranızdan en iyileriniz, eşlerine karşı en iyi tutum ve davranış içinde olanlarınızdır” çoq gzl bir söz….

 • yüksel ergen

  Şüphesiz Hz. Peygamber’in bütün eşlerinin eğitim konusunda aynı seviyede oldukları söylenemez. Onların bir kısmı yaşlı, bir kısmı ise gençti. Fakat bu hususta Hz. Aişe’nin özel bir yeri vardır. Nitekim, Hz. Peygamber’in Hz. Aişe ile evliliğinde göze çarpan en önemli husus, bir hoca-talebe ilişkisidir. Hz. Aişe, o derece mükemmel yetişmiştir ki, Hz. Peygamber’den sonra onun evi, kadın-erkek, büyük-küçük birçok kimsenin huzuruna gelip kendisini dinlediği, soru sorup cevabını aldığı bir ilim ve irfan ocağı olmuştur. Hz. Peygamber zamanından itibaren kadınların eğitim ve öğretimiyle yakından meşgul olmuştur. Hz. Aişe, hem sahâbîlere ve hem de tâbiîlere, sonraki müctehit imamlara ışık tutacak bilgiler nakletmiştir. Hz. Peygamber’in sünnetini nakletmek ve açıklamakla kalmamış; aynı zamanda onun doğru anlaşılması hususunda ilmî tenkit zihniyetini de ortaya koymuştur. Sahâbîler arasında çok sayıda fetva vermesiyle ünlü olan yedi sahâbîden biridir. Hz. Peygamber’den 2210 hadis rivayet etmiştir. Hz. Peygamber’in diğer hanımları da 378 ila 5 arasında değişen sayılarda hadis rivayet etmişlerdir. Hz. Hafsa da okuma yazma bilen, zeki ve bilgili bir kadındı. İslâm’ın eğitim ve öğretiminde onun da hizmetleri olmuştur

 • yüksel ergen

  Hz. Peygamber’in bazı evlilikleri de yeni İslâmî bir hükmün topluma kazandırılması amacını taşıyordu. Zeyneb bint Cahş ile evliliği buna örnektir. Zeyneb’in ilk kocası Hz. Peygamber’in azatlı kölesi ve evlatlığı Zeyd b. Harise idi. Hz. Peygamber, aynı zamanda halasının kızı olan Zeyneb’i Zeyd ile bizzat kendisi evlendirmişti. Zeyd azatlı bir köle idi. Eski Arap geleneğine göre asîl bir kadın bir köle ile evlenemezdi. Halbuki İslâmiyet bütün insanları yaratılış bakımından eşit sayıyordu. Bu sebeple Resûl-i Ekrem, eski gelenek ve anlayışın ortadan kaldırılmasını önce kendi akrabası arasında uygulamaya başladı. Böylece eski an’ane yıkılmış oluyordu. Fakat Zeyd ile Zeyneb mutlu bir aile hayatı yaşayamadılar. Zeyd, Hz. Peygamber’e müracaat ederek karısını boşamak istediğini söyledi. Hz. Peygamber bundan çok müteessir oldu. Kur’an-ı Kerim’de Zeyd ile Zeyneb arasında gerçekleşen bu evliliğin devamını sağlamak için Peygamber’in takındığı olumlu tavır anlatılmaktadır. Nitekim o Zeyd’e “Hanımını tut (boşama) ve Allah’tan kork!”[644] diyordu. Ancak geçimsizlik son haddine vardığı için Zeyd karısı Zeyneb’i boşamak zorunda kaldı. Câhiliye döneminde evlatlık, öz evlat gibi muamele görüyor ve öz evladın bütün haklarına sahip bulunuyordu. Geleneğe göre evlatlığın boşadığı hanımla evlenmek babalığa yasaktı. İslâmiyet bu geleneği kaldırdı ve evlatlığı sadece din kardeşi olarak kabul etti. Evlatlığın boşadığı kadını nikahlamayı manevî babalara helal kıldı. Hz. Peygamber, hem Zeyneb’in ve hem de akrabasının isteği üzerine onu nikahladı. İddia edildiği gibi Hz. Peygamber Zeyneb’in güzelliğine hayran kaldığı için evlenmiş değildir. Zeyneb onun halasının kızıydı. Onu her zaman görüyordu. Şayet isteseydi onunla Zeyd’den önce kendisi evlenebilirdi.

 • yüksel ergen

  Âişe Vâlidemiz’in vefat tarihi konusunda gelen rivayetler de bu kanaati güçlendirmektedir. Zira onun vefat ettiği yıl ve o günkü yaşıyla ilgili olarak hicrî 55, 56, 57, 58 veya 59;29 yaşıyla alakalı olarak da altmış beş, altmış altı, altmış yedi veya yetmiş dört 7 gibi farklı tarih ve rakamdan bahsedilmektedir. Bu ise, doğum tarihinde olduğu gibi onun vefat tarihiyle ilgili de kesin bir kabulün olmadığını göstermektedir.Özellikle 58. yılında ve 74 yaşında iken vefat ettiğini ifade eden rivayette, onun vefat ettiği günün çarşamba olduğu, vefat tarihinin, Ramazan ayının on yedinci gecesine denk geldiği, vasiyeti üzerine Vitir namazından sonra Cennetü’l-Bakî’ye geceleyin defnedildiği, yine vasiyeti gereği namazını, Hz. Ebû Hüreyre’nin kıldırdığı, mezarına da, ablası Hz. Esmâ’nın iki oğlu Abdullah ile Urve, kardeşi Muhammed’in iki oğlu Kâsım ve Abdullah ile diğer kardeşi Abdurrahman’ın oğlu Abdullah gibi isimlerin indirdiği gibi detayların bulunması,8 diğerlerine nispetle bu bilginin daha güçlü olduğu izlenimi vermektedir. Öyleyse bu tarihi esas alarak bir hesaplama yapacak olursak onun, Efendimiz’in irtihalinden sonra kırk sekiz yıl daha yaşadığını (48+10=58+13=71+3=74) görmekteyiz ki bu hesaba göre o, risâletten üç yıl önce dünyaya gelmiş demektir.Bu durumda evlendiği gün onun, (74–48=26–9=17+7 ay) on yedi yılını yedi ay geçtiği anlaşılmaktadır.Kısaca: Hicri 58. yılda, 74 yaşında vefat etti ise, Efendimiz’den sonra 48 yıl dul olarak yaşadı ise, Allah Resulü ile evliliği de 9 yıl sürdü ise; demek ki, Aişe validemiz, Efendimiz Daru’l-Beka’ya hicret ettiğinde 26, evlendiğinde ise 17–18 yaşlarında idi.

 • vahika

  bu yorumları kim yapmış ise agzına saglık ona tesekkur ediyorum

 • nisa

  teşekkür ediyorum yüksel ergen ne güzel yazı yazmışsınız

 • kosronlu

  islam dini ilemi ugraştı yoksa tovbe tovbe

 • kosronlu

  cavdar murat önce siz kiminle ugrastıgınızı iyi düşünün

 • kosronlu

  sayın admin belki bana kızmışsındır ama ne yapayım kendimi tutamadım böyle dengesiz yorum yapan cavdar ile murat a ne demek ne demek islam dinini sanki benim beygamberim yapmayı bırakmış işi farklı yöne cekmiş 25 yıllık peygamberlik döneminde hic olacak iş mi

 • kosronlu

  insanda utanma haya olur ben ne yazıyorum inanma ama inananlarinkine b iraz saygı göster ne demek okuyunca beynimden vurulmusa döndüm dengesiz cavdar dengesiz murat
  klavye erkekligi

 • kosronlu

  klavye ile erkeklik oluyorsa ben klavye erkegiyim

 • Murat

  Canım parazit yapma kosronlu. mail adresini yaz seni çıktıgın yere geri sokacagım. klavye delikanlılıgı yapma ban. mail adresini yaz şuraya. küfretmeden önce düşünecektin.

 • kosronlu

  cık ortaya deki taksim meydanında veya kızılay meydanında veya konak da cık seni ne yaparlar

 • kosronlu

  utanmadan benim peygamberime söyle böyle diyeceksin

 • kosronlu

  okuyunca bile cıldırıyorum önceki yorumlarımı admin almıs

 • kosronlu

  meydana cıktınmı murat aga

 • kosronlu

  sen benim peygamberime nasıl hakaret edebilme terbiyesizligini gösterirsin utanmadan arlanmadan kimsin nesin

 • kosronlu

  dengesiz

 • Murat

  yavrucugum mail adresini yaz oraya. bak okadar kişinin içinde dedinki msn de görüşelim. şimdi niye çark ediyosun? mail adresini yaz. sana klavye erkekliğini gösterecegim.

 • kosronlu

  egitimin ne senin ……………..
  allahın sopası yok ki

 • kosronlu

  senden baska boyle isyan eden yok.
  ne demek aklına fikrine uymuyor.
  uymuyorsa sus.
  burada site yöneticisi bir kaynak olusturmus

 • Murat

  admin neyi silerki zaten? senin küfürlerini sildi admin. senin nekadar aşşagılık bir velet oldugunu gördüde sildi. uzatma mail adresini yaz. sabahtandır küfrediyosun terbiyesiz beyinsiz herif. yaz mail adresini görüşelim senle hadi?

 • kosronlu

  insanlar yararlansın diye

 • Murat

  senin o küçücük beynin benim eğitimimi idrak edemez moron. Ulan uzatma mailini yaz hıyar agasi azönce klavye erkekliği yapıyodun. ugraştırma mail adresini yaz.

 • kosronlu

  germe germe
  ateist isen ateistim de ben senin ateistligine karısmam etmem.
  ama sende benim peygamberim hakkında terbiyesizce yorum yapamazsın. yapamazsın. yapamazsın. yapamazsın. yapamazsın.
  yasadıgın ulkede yuzde doksan musluman

 • kosronlu

  ben klavye erkegiyim ne yapacaksin dengesiz. ha ne
  kimsin benim peygamberim dil uzatan kim
  senin bu kadar dengesiz hitab edecek kabiliyetin kim veriyor

 • Murat

  senin mail adresini verecegin yok. klavye erkegide bukadar olur zaten. uza. artık ne yazdıgını görmeyecegim.

 • yusuf

  murat senın oc oglu senın gelecnı ındırem serefsızın cocgu bırde erkkeklık mı yapıyon kafır olum senı doguran anan dan utan ınahar et kafır serefsız.

 • yusuf

  ulan serefsızın cocgu soyle acıklayam sana . anlataacaktım da bu yazıları gordukce sana bın kere sovesım gelıyor ıtın cocgu

 • kosronlu

  yusuf kardesim sakin ol
  o ancak klavye erkekligi
  falan
  filan
  meşke muş keman
  o millet den mail adresi istiyor
  ama kendisi veremiyor

 • kosronlu

  moron diyor
  sen kimsin diyor

 • kosronlu

  beni ikna edemediler diyor
  sen kimsin ulan

 • kosronlu

  seni ikna edecem olsan ne olmasan ne

 • kosronlu

  insanları germe
  bak adam gibi yazı yazmışlar kaynagından yararlan
  sana ona hakaret et demiyor ki
  sayın admin

 • kosronlu

  böyle bir dengesizligi yapman
  önce kendi şahsiyetine yazık oluyor varsa tabi ki

 • kosronlu

  #85 Murat Diyor ki:
  Eylül 28th, 2008 at 23:28
  “””””””senin mail adresini verecegin yok. klavye erkegide bukadar olur zaten. uza. artık ne yazdıgını görmeyecegim.,,,,,,,,,,,
  yazıyorsun
  sonra pat ortadan kayboluyorsun
  niye
  neden
  nicin
  kimsin
  yahudimisin
  hıristiyan mı (katolik ortodoks protestan mı)
  onlar bile senin gibi dengesiz konusmuyor.

 • kosronlu

  bir sitede faydalı bilgi veriliyor
  neden insanlar yararlansın diye
  catlak biri cıkıyor

 • kosronlu

  “”””#37 Murat Diyor ki:
  Eylül 27th, 2008 at 00:30
  Be moron arkadaşım. Senin bu söylevine kargalar kahkahayla güler. Ulan embesil H.z Muhammed okadar kişiyle evlenmişte kaç çocuuğu var? nasıl islamiyetin büyümesi için çok evlilik yapmış? Ne alakası var Hıyar agasi? sen önce kelime türetmesini öğren idiot herif. Mantıklı şeyler konuş. Boş boş konuşma canımı sıkma. Benim inancımı senin o küçücük beynin idrak edemez. Git bişeyler öğren sonra buraya yorum yap Terbiyesiz herif.””
  #40 Murat Diyor ki:
  Eylül 27th, 2008 at 11:15
  Sevgili leyla arkadaşım; Ben kendimi yeterince anlatamadım sanırım. Ben diyorumki elma siz diyosunuzki armut. Bu şekilde tartışamayız. Bakın hepimize bizi yaratan akıl vermiş. Yani siz ademden havvadan yani hayal ürünü şeylerden bahsediyosunuz. Oysa Adem ve Havva’dan önce kimse yaşamamıştır diyen kur-an’ı kerimin yanıldığını şimdiye kadar dünya üzerinde yapılan tüm arkeolojik kazılar neticesinde fosiller yazıtlar yaşam kanıtları v.s kanıtlayan ve ortaya çıkaran bilim adamları ıspatlamıştır. Ayrıca pek ilgilenmememe ragmen sana kur-an’ı kerimin içinden 100 lerce çelişki çıkarabilirim. Biz insanız beynimiz aklımız var. Burada bir insanın insanlıga örnek kişi olup olmadıgını tartışıyoruz siz ademle havvaya taşıdınız konuyu. Ve hala aşşagılamaktan bahsediyosunuz. Bakın yukarıya dallama kelimesini ben kullanmadım bana kullanıldı. Çünkü o kelimeyi söyleyen kişi fikir üretemiyor düşünemiyor bu nedenle önemsemedimde kendisini. Fakat size mantıklı düşünün diyorum ve nihayetinde sizde sadece dünyayı kendi pencerenizde görüyosunuz “”

 • kosronlu

  “””#37 Murat Diyor ki:
  Eylül 27th, 2008 at 00:30
  Be moron arkadaşım. Senin bu söylevine kargalar kahkahayla güler. Ulan embesil H.z Muhammed okadar kişiyle evlenmişte kaç çocuuğu var? nasıl islamiyetin büyümesi için çok evlilik yapmış? Ne alakası var Hıyar agasi? sen önce kelime türetmesini öğren idiot herif. Mantıklı şeyler konuş. Boş boş konuşma canımı sıkma. Benim inancımı senin o küçücük beynin idrak edemez. Git bişeyler öğren sonra buraya yorum yap Terbiyesiz herif.””#26 Murat Diyor ki:
  Eylül 21st, 2008 at 17:37
  çavdar dogru söylemiş. bu muhammed dediginiz adam uçkuruna düşkün insanları birşekilde kandıran etrafında toplayan yobaz herifin tekiymiş. benim görüşümde bu. Ha bu arada IP numarası isteyenlere sesleniyorum. Ulan sizin kralınız gelsin kaç kiloluk adamlarsınız ahmak yobaz geri zekalı herifler. Millet aya’a bayrak dikmiş siz hala 4 5 kadınla evlenme peşindesiniz. Uçkuruna düşkün herifler. site yöneticisi IP isteyenlere ver adresimi. mail’ adresimide ver. Görüşüm bu. saygı duymayan varsa ben duydurtturum !!
  “”
  #28 Murat Diyor ki:
  Eylül 22nd, 2008 at 00:21
  Ben muhammedi savunanlara birşey demedim. Belli bir saat’den sonra kişilerin fikirlerini değiştirmek hayli zordur günümüzde !. Bunun bilincindeyim. Fakat biri cevap yazmış diye klavye erkekligine soyunanlara seslendim. Bende muhammed’in örnek bir kişi olmadıgını savunuyorum.
  Sevgili yüksel ergen; çoğunluk öyle düşünüyor diye daima çoğunluk dogrudur haklıdır diye birşey olmaz…Olamaz. Tabiiki çoğunlukta yanılabilir. Benim birşeyleri araştırmama gerek yok ”Görünen köy klavuz istemez” Benim mantıgımın almadığı şey insanlığa örnek gösterilen(Oysa alakası yok) bir kişiye körükörüne inananların dayanağı ne? Benim iyiyi yada kötüyü görmem için muhammed’in hadislerine yada sözlerine ihtiyacım yok aklım mantığım yeter bana. Varsın düşünemeyenler araştıramayanlar öğrenemeyenler körükörüne inansınlar. Bu benim sorunum değil.
  Tekrar söylüyorum her görüşe saygı !! Klavye erkekliğine soyunan çocuk beyinlilere sesleniyorum. Eminimki bir tokatlık takatiniz vardır. Yoksa efendi efendi yorum yapardınır.

 • kosronlu

  adam konusuyor

 • kosronlu

  ikdisatcı

 • kosronlu

  baslangıc tahrikciler
  ========================================================
  #12 cavdar tarlası Diyor ki:
  Ağustos 27th, 2008 at 22:13
  senin peygamberin dedeğiğin 9 yaşında aişe adlkı eşini becermiştir 21 eşi vardır ve se.x düşkünü dür. eğer allah varsa muhammedin belasını versin
  =======================================================
  tahrik başladı
  millet harıl harıl yazıyor ikna icin niye
  onu da bilmiyorum
  ========================================================
  bir tahrikci daha
  #25 fulya Diyor ki:
  Eylül 21st, 2008 at 09:42
  ya arkadaşlar cavdar tarlası adlı arkadaşın yorumuna tepkiniz var ama bi kitapta okumuştum ben bu konuyu
  9 yaşındaki bi çocukla peygamber efendimizin evlen mesi banada çok garip geliyor. bende bunu düşününce ürperiyorum. yani bilmiyorum belkide yakıştıramıyorum peygamberimize. ve yine bu kitapta 20′den fazla evlilik yaptığıda yer alıyor. daha birsürü şeyde var tabii.bazen mantıklı buluyorum bazen olamaz diyorum inanmıyorum.
  =======================================================
  ve sahneye bizim murat aga cıkıyor
  don kişot
  #26 Murat Diyor ki:
  Eylül 21st, 2008 at 17:37
  çavdar dogru söylemiş. bu muhammed dediginiz adam uçkuruna düşkün insanları birşekilde kandıran etrafında toplayan yobaz herifin tekiymiş. benim görüşümde bu. Ha bu arada IP numarası isteyenlere sesleniyorum. Ulan sizin kralınız gelsin kaç kiloluk adamlarsınız ahmak yobaz geri zekalı herifler. Millet aya’a bayrak dikmiş siz hala 4 5 kadınla evlenme peşindesiniz. Uçkuruna düşkün herifler. site yöneticisi IP isteyenlere ver adresimi. mail’ adresimide ver. Görüşüm bu. saygı duymayan varsa ben duydurtturum !!
  *****************************************************
  #28 Murat Diyor ki:
  Eylül 22nd, 2008 at 00:21
  Ben muhammedi savunanlara birşey demedim. Belli bir saat’den sonra kişilerin fikirlerini değiştirmek hayli zordur günümüzde !. Bunun bilincindeyim. Fakat biri cevap yazmış diye klavye erkekligine soyunanlara seslendim. Bende muhammed’in örnek bir kişi olmadıgını savunuyorum.
  Sevgili yüksel ergen; çoğunluk öyle düşünüyor diye daima çoğunluk dogrudur haklıdır diye birşey olmaz…Olamaz. Tabiiki çoğunlukta yanılabilir. Benim birşeyleri araştırmama gerek yok ”Görünen köy klavuz istemez” Benim mantıgımın almadığı şey insanlığa örnek gösterilen(Oysa alakası yok) bir kişiye körükörüne inananların dayanağı ne? Benim iyiyi yada kötüyü görmem için muhammed’in hadislerine yada sözlerine ihtiyacım yok aklım mantığım yeter bana. Varsın düşünemeyenler araştıramayanlar öğrenemeyenler körükörüne inansınlar. Bu benim sorunum değil.
  Tekrar söylüyorum her görüşe saygı !! Klavye erkekliğine soyunan çocuk beyinlilere sesleniyorum. Eminimki bir tokatlık takatiniz vardır. Yoksa efendi efendi yorum yapardınır.
  ***********************************************************
  #33 Murat Diyor ki:
  Eylül 24th, 2008 at 10:47
  manyakça olan ne ayşe?
  **********************************************************
  #39 fulya Diyor ki:
  Eylül 27th, 2008 at 02:52
  bazı arkadaşlar lan dallama yok manyakça gibi kelimeler kullanıyorlar peki savunup inandığınız din ve peygamberimiz küfür etmeyi aşşağılayıcı konuşmaları serbestmi kılmış acaba anlamıyorum.peygamberi savunayım derken bile günah işliyosunuz o zaman. herkes inanmak istediğine inanır dinde zorlama yoktur diye bişey var bunuda biliyosunuzdur herhalde? doğru bildiğin şeyi anlatırsın inanan inanır inanmayan inanmaz kimsenin kimseye küfür etmek aşşağilamak gibi bir hakkı yoktur. bu ne dinde yer alır ne adalette ne toplumda nede görgü ve ahlak kurallarında. bilmişlik yapanlar önce bişeyler öğrensinler sonra yorum yapsınlar,bilgi vermeye kalksınlar(bu arkadasım biraz manidar-ne demeye calıstıgı mechul)(neyse murat aga devam)
  *********************************************************
  #40 Murat Diyor ki:
  Eylül 27th, 2008 at 11:15
  Sevgili leyla arkadaşım; Ben kendimi yeterince anlatamadım sanırım. Ben diyorumki elma siz diyosunuzki armut. Bu şekilde tartışamayız. Bakın hepimize bizi yaratan akıl vermiş. Yani siz ademden havvadan yani hayal ürünü şeylerden bahsediyosunuz. Oysa Adem ve Havva’dan önce kimse yaşamamıştır diyen kur-an’ı kerimin yanıldığını şimdiye kadar dünya üzerinde yapılan tüm arkeolojik kazılar neticesinde fosiller yazıtlar yaşam kanıtları v.s kanıtlayan ve ortaya çıkaran bilim adamları ıspatlamıştır. Ayrıca pek ilgilenmememe ragmen sana kur-an’ı kerimin içinden 100 lerce çelişki çıkarabilirim. Biz insanız beynimiz aklımız var. Burada bir insanın insanlıga örnek kişi olup olmadıgını tartışıyoruz siz ademle havvaya taşıdınız konuyu. Ve hala aşşagılamaktan bahsediyosunuz. Bakın yukarıya dallama kelimesini ben kullanmadım bana kullanıldı. Çünkü o kelimeyi söyleyen kişi fikir üretemiyor düşünemiyor bu nedenle önemsemedimde kendisini. Fakat size mantıklı düşünün diyorum ve nihayetinde sizde sadece dünyayı kendi pencerenizde görüyosunuz
  6666666666666666666666666666666666666666666666666666666
  #41 Murat Diyor ki:
  Eylül 27th, 2008 at 11:17
  Fulya arkadaşım yorumun için Tşk. Ederim. İnsanların birbirini anlayabilmesi ve saygılı olması çok güzel bişey.
  ??????????????????????????????????????????????????????????
  #43 Murat Diyor ki:
  Eylül 27th, 2008 at 13:09
  Haketti yazdım. Yoksa yazmazdım. Önce birinin görüşlerine saygılı olmak zorunda. Eğer değilse onada kimse saygı göstermez
  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
  #46 Murat Diyor ki:
  Eylül 27th, 2008 at 16:23
  Bizler insanız !. Ben şahsen çarşaf giyinip yasak ilişki kuran kadında tanıdım, rakı içip aynı gün namaz kılan adamda gördüm. Yani burada birileri küfürde edebilir. Diyorumya bizler insanız !. Bu dünyayı kirletenleriz. Bunlar farklı şeylerdir bir kenara bırakalım. Mesele Genel kavramlar üzerine evrensel düşünebilmektir. Diyorumya ”Herkes kendisinin öğretmenidir” Yani ben iyiyi kötüyü ayırt edebiliyosam ne hacet birilerinin bana öğretmesine? Yani H.z Muhammed olmasaydı ben cinayet işlemenin kötü bişey oldugunu görmeyecekmiydim? Bu nasıl bir mantıktır arkadaşlar.
  Kısa kesiyorum; İsa ilk din hristiyanlıktır diyor sonrakiler taklitir. Muhammed son din hak dindir diyor. Yani anlayacağınız herbiri birşey söylüyor. Bende mantığım ve yüreğimin sesiyle yürüyorum Kolay Gelsin.
  ===========????????????????==================
  bizim agaya ha babam acıklama yapmışlar
  =============================================***********************************************************************************************************
  murat aga yine devam
  ???????????????????????????????????????
  #70 Murat Diyor ki:
  Eylül 28th, 2008 at 23:18
  Canım parazit yapma kosronlu. mail adresini yaz seni çıktıgın((((((((( yere geri sokacagım.)))))))))))))))))))))))) klavye delikanlılıgı yapma ban. mail adresini yaz şuraya. küfretmeden önce düşünecektin.*********
  erkekligi tutuyor***************************************************************************************************************
  mail adresi istiyor ne yapacaksa
  ama aga durmuyor
  ************************************************************
  #77 Murat Diyor ki:
  Eylül 28th, 2008 at 23:22
  yavrucugum mail adresini yaz oraya. bak okadar kişinin içinde dedinki msn de görüşelim. şimdi niye çark ediyosun? mail adresini yaz. sana klavye erkekliğini gösterecegim.
  ***************************************************************
  #80 Murat Diyor ki:
  Eylül 28th, 2008 at 23:23
  admin neyi silerki zaten? senin küfürlerini sildi admin. senin nekadar aşşagılık bir velet oldugunu gördüde sildi. uzatma mail adresini yaz. sabahtandır küfrediyosun terbiyesiz beyinsiz herif. yaz mail adresini görüşelim senle hadi?
  ********************************************************************
  #82 Murat Diyor ki:
  Eylül 28th, 2008 at 23:25
  senin o küçücük beynin benim eğitimimi idrak edemez moron. Ulan uzatma mailini yaz hıyar agasi azönce klavye erkekliği yapıyodun. ugraştırma mail adresini yaz.
  *******************************************************************
  #85 Murat Diyor ki:
  Eylül 28th, 2008 at 23:28
  senin mail adresini verecegin yok. klavye erkegide bukadar olur zaten. uza. artık ne yazdıgını görmeyecegim.
  **********************************************************

 • admin

  Tartışmalarınız gittikçe çirkinleşiyor. Lütfen biraz daha düzeyli tartışalım. Herkes birbirinin fikrine saygı göstersin

 • Dery@

  tamam arkadaşlarım o onun görüşü ALLAH ıslah eylesin.. ama Murat arkadaşım kendi düşünceni paylaşacağın bi site değil burası her cümlenin yeri var diye düşünüyorum özellikle bu cümlen ” Bende muhammed’in örnek bir kişi olmadıgını savunuyorum ” bari bunu burda demeseydin tabi ki bu senin düşüncen saygı duyarım ama lütfen burda paylaşma ben kendi adıma yazayım ben artık bu durumdan rahatsız olmaya başladım rica ediyorum…

 • Dery@

  Herkesin bayramını kutluyorum…

 • kosronlu

  derya hz peygamber arkadasın mı yoksa normal bir insan mı utan utan

 • kosronlu

  yuh be ne demek gerekir örnek bir kisi olarak görmüyormus bak bende seni alkıslayayım sen mi örneksin yoksa senin gibi düşünenlerimi insanda ar damarı olması gerekir senin bu kadar agzından cıkanı kulagı duymayan bir insanın sanki maharet yapıyormus gibi iki kelime yazıp embasil lik yapma

 • kosronlu

  derya sana embasil dedigim icin cok özüy diliyorum. sen
  bir embesilsin

 • Dery@

  kosronlu bilmeden anlamadan ve sonradan pişman olacağın şeyler yazma o cümleyi kuran ben değil murat ve senin kopyaladığın yazıdan bir alıntı sundum ve murat ı eleştirdim yazıyı iyi okusaydın kopyaladığın yazının tam olarak ne olduğunu bilseydin böyle yazmazdın YAZIK YAZIK … dicek sözüm yok size..

 • Dery@

  ve her söz sahibine aittir diyorum ve ayrıca her söz o kişinin kişiliğinide yansıttığını bilmelisin nazik bir şekilde söyleseydin keşke Yargısız infaz cok kötü birşey…

 • yusuf

  slm mıllet yenı geldım herkezın ( muslumanlara bu sozum )kutlarım.

 • yusuf

  herkezın bayramı mubarek olsun (muslumanların)

 • yusuf

  muradın sesı solugu yok burası ona aıt bı bolge deıl burası peygamberı ve dını tartsma yerı deıl.soru sorulur bılen arkadslar cevaplar lutfen hrıstıyan lar gelmesın.yok sa tansyon yukselıyor. sozcukler kırlenıyor.

 • fulya

  sayın kosronlu bakın sayın diyorum siz beni burada tahrikci diye adlandıramazsınız. bu hakkı nerden buluyosunuz kendinizde kim veriyo size bu hakkı. lütfen sözlerinize dikkat edin. ben tahrikçi falan değilim herkesin aklı var fikri var ne tahriğinden bahsediyosunuz. içerisinde tahrik içeren bir cümlemi gösterin bana. bence sizin canınız sıkılmış. daralmışsınız bu siteye gireyim birilerine kafayı takıp boyuna küfredip deşarj olayım diye girmiş olmalısınız. içerisinde küfür geçmeyen 1 tek yorumunuz bile yok.konuyu saptırdınız iyice söz düellosuna çevirdiniz. yorumları okurken lütfen anlayarak okuyunda yorum yazın. bi silkelenip kendinize gelin. mademki ben tahrikçiyim o halde aklı fikri olan düşmesin bu tahriklere. kasmayın kendinizi bu kadar.

 • kosronlu

  fulya özür dilerim

 • fulya

  rica edrim kosronlu önemli değil. özür dilemekle çok hoş bir davranış sergilediniz teşekkür ediyorum özürünüz için. iyi bayramlar…

 • kosronlu

  sizede fulya

 • fulya

  sayın kosronlu madem bu kadar geniş bilgileriniz var ve burası bi soru cevap sitesi o halde çok merak ettiğim bi kaç soru sorabilirmiyim size izninizle..peygamberimiz aişe ile 9 yaşında iken neden evlendi? bu soruyu bi çok kişiye sordum cevaplar pek tatmin edici gelmedi bana merak ediyorum ve gerçekten aydınlatılmaya ihtiyacım var. bu evlilik esnasında peygamber efendımiz 50 küsürlü yaşlarda imiş doğrumu? sorduğum zaman çoğu insan aişe olduğundan büyük bi görüntüye sahipmiş diyolar. diyelimki öyle farzedelimki hadi en fazla 19 yaşında gibi göstersin yaşını. bakın günümüzde 19 yaşındaki bi kızla 50 küsürlü yaşlardaki bi erkeğin evlenmesini toplum nasıl karşılar? çoğu insan hatta herkes kınar. kafam karışık ve öğrenmeye çalışıyorum. birileri açıklık getirirse sevinirim.(bu yazdıklarım tahrik amaçlı değil öğrenmek istediğim şeyler sadece)

 • kosronlu

  fulya akıllı bir bayansın

 • kosronlu

  benim yorumlarıma bakar isen ne oldugu belli biri cıkıyor
  diyor ki “……………………………..”

 • kosronlu

  ben böyle konusanlar neden konustuklarını iyi biliyorum.
  aslında böyle yapıldıgında ne olacak diye………..
  neyse

 • kosronlu

  fulya ben yoruma: 28 eylülde basladım
  bir kişi cıkmıs asagı yukarı
  onun onu söylemesi o kadar önemli degil.
  örnek biri senin baban hakkında ileri geri konussa ne
  yaparsın samimice

 • kosronlu

  ben arastırmalarımı yapıyorum. bu konuda uzman ilahiyat bölümünde arastıran gercek anlamda kişiler var.

 • kosronlu

  yetişmiş olanlar var. burda bunu acıklamaya kalksam sitenin yapmıs oldugu hizmete haksızlık etmis olurum.

 • kosronlu

  söyle de diyelim. gül güzel. neden güzel bana söyle. bekliyorum. bu cok önemli

 • leyla

  SEVGILI ARKADASLAR
  HZ PEYGAMBERIMIZIN HZ AISE VALIDEMIZLE EVELENME SEBEBINI SAGLAM BIR KAYNAKTAN ÖGRENMISTIM BEN SIZINLE PAYLASABILIRMIYIM ASLINDA KORKUYORUM BU YORUMU YAPMAKLA CÜNKÜ ICIMIZDE BAZI GERICI KIMSELERVARKI SANKI KENDI PROBLEMLERINI CÖZMÜSLER KENDILERINI DÖRT DÖRTLÜK TAMAMLAMISLAR GIBI EVRENIN VE EBEDIYETIN SULTANI OLAN YÜCE PEYGAMBERIMIZE DIL UZATMAKTAN SAKINMIYORLARBU SEBEBLE SÖZ VE AGIR KELAM SIDDETINDEN HER ZAMAN KORKARIM NEISE…
  HZ:AISE VALIDEMIZ MUHTESEM BIR EZBER GÜCÜNE VE VE ÖGRENDIGINI KENDI HAFIZASINA KAYDETME VE AYNI ZAMANDA UYGULAYABILME YETENEGINE SAHIPMIS BU NEDENLE ALLAH RASULUNUN DE BÖYLE BIR ÖRNEK ESE IHTIYACI OLDUGUNDAN KESINLIKLE HER KONUDA OLDUGU GIBI BU KONUDADA ÜMMETI ICIN FEDAKARLIK YAPMIS VE HZ; AISE VALIDEMIZLE BU KADAR KÜCÜK YASTA EVLENMISTIR
  DÜSÜNÜN BIR EGER SEVGILI PEYGAMBERIMIZ ONUN AZMINDEN ÜMMETI ICIN FAYDALANMISSA BU KADAR VEFASIZLIK OLUR MU ? HZ AISE VALIDEMIZ ALLAHTAN GELEN KADINLAR ÜZERINE VAHYI PEYGAMBERIMIZDEN ÖGRENIP BUGÜNE KADAR BOZILMAMIS HALIYLE IMAN ESASLARINI KADINLARA AKTARMIS BIZLERDE BUGÜN DAHI ONA TESEKKÜR ETMEK YERINE HALA NEYI TARTISIYORUZ
  HAYIRLI BAYRAMLAR

 • Dery@

  açıklama gereği özür dileme gereği bile duymamış yazıq burumda bana dieceq söz kalmıyor….YAZIK….

 • kosronlu

  ya derya hanım kusura bakma bir kac gundur oyle moralimiz bozuldu ki. bir anda kendimizi kaybettik. yazını tekrar okudum. gercekten sen söylememis ve hitap etmemiş sin.
  hanımlara karsı her zaman saygılı olmak gerekiyor.

 • kosronlu

  embesil ifadesini de kullandıgım icin kusuruma bakma.

 • kosronlu

  kırıcı olmanın faydası yok. böyle polemige girmeninde bir faydası yok. neden?

 • kosronlu

  anlamak istemiyor ise
  atıp tuttugu konunun ne oldugunu bilmiyorsa
  neyi ne diye anlatacaksın
  ben derim salatalık
  o der kabak
  olurmu olmaz

 • kosronlu

  tekraren kullandıgımız ifade ve anlatımdan dolayı özür diliyorum.
  cok fazla kırıcı olmusum.

 • kilim

  beyler ve hanımefendiler
  lutfen bu konularda biraz arastırın

 • kosronlu

  #102 Dery@ Diyor ki:
  Eylül 30th, 2008 at 12:21
  tamam arkadaşlarım o onun görüşü ALLAH ıslah eylesin.. ama Murat arkadaşım kendi düşünceni paylaşacağın bi site değil burası her cümlenin yeri var diye düşünüyorum özellikle bu cümlen(( ” Bende muhammed’in örnek bir kişi olmadıgını savunuyorum ”)) bari bunu burda demeseydin tabi ki bu senin düşüncen saygı duyarım ama lütfen burda paylaşma ben kendi adıma yazayım ben artık bu durumdan rahatsız olmaya başladım rica ediyorum…
  ——————-
  #103 Dery@ Diyor ki:
  Eylül 30th, 2008 at 12:21
  Herkesin bayramını kutluyorum…
  ———————–
  #107 Dery@ Diyor ki:
  Eylül 30th, 2008 at 16:09
  kosronlu bilmeden anlamadan ve sonradan pişman olacağın şeyler yazma o cümleyi kuran ben değil murat ve senin kopyaladığın yazıdan bir alıntı sundum ve murat ı eleştirdim yazıyı iyi okusaydın kopyaladığın yazının tam olarak ne olduğunu bilseydin böyle yazmazdın YAZIK YAZIK … dicek sözüm yok size..
  —————————–
  #108 Dery@ Diyor ki:
  Eylül 30th, 2008 at 16:11
  ve her söz sahibine aittir diyorum ve ayrıca her söz o kişinin kişiliğinide yansıttığını bilmelisin nazik bir şekilde söyleseydin keşke Yargısız infaz cok kötü birşey…
  ———————————-
  #125 Dery@ Diyor ki:
  Ekim 1st, 2008 at 01:06
  açıklama gereği özür dileme gereği bile duymamış yazıq burumda bana dieceq söz kalmıyor….YAZIK….
  ————————————-
  cok kırmısım.
  acıklasan ne acıklamasan ne
  bardagı kır
  vur
  sonra özür

  dery@ ve fulya yı
  cok incitecek sözler yazmışız kusura bakmayın.
  ayıb etmişiz ama özür gecer mi o her ikinizin takdirine

 • kilim

  kosronlu
  sende adam gibi oku neden dery@ ve fulya ya bu kadar
  acaip ve hemde anlamadan yuklendin
  özür ben onların yerinde olsam
  kabul dahi etmem kustah
  k o s r o n l u
  burası yorum yapma alanı

 • kosronlu

  q

 • fulya

  tabiiki tepki gösteririm ama seviyesine inmem. rahmetli babam hakkında kimseye ileri geri konuşma iznini fırsatını vermem. Alla’a havale ederim öyle yapan birini. bakın ben elhamdülillah müslümanım. allahada inanıyorum islam dininede peygamberlerimizede fakat kafama takılan bir kaç soru var sadece olamaz mı? izinde yürüdüğüm inandığım dini ve peygamberi tanımaya çalışmak araştırmak suçmuş gibi tepkiler aldım burada ben

 • yusuf

  ya yıne ne oldu sımdı okuyamyacm ıse gıtmem lazım ama geldımgm zamana bakacm.

 • ilknur

  benim iki salak kardeşlerim var onlar yüzünden izleyemiyorum

 • Dery@

 • Dery@

  özür dilemekte erdemliktir fakat kendin düşünüp yaparsan… Moralinin bu kaç gündür bozuk olduğunu ifade etmişsin senin moral bozukluğun başkalarından sinirini çıkarma hakkını vermez diye düşünüyorum senin bana kullandığın kırıcı laflar hiç mi hiç beni ne üzdü nede sinirlendirdi ben seni tanımıyorum ve söylediğin şeylerri zerre kadar dikkate almadım acıkcası ama aklında bulunsun reeldeki arkadaşlarına cevrene karşıda böyle davranırsan kazancından cok kaybına neden olur herkes senden uzaklaşır bir şeyi söylerken ve yazarken ilk önce düşünmelisin ben bunu neden yazıyorum yada ben bu cümleyi neden sarfediyorum sakın şimdide yanlış anlama benim amacım sana akıl vermek değil zaten haddim değil sadece dediklerimi uygularsan sen kazançlı çıkarsın burada kötü sözler sarfetmen çok yanlış biri sana küfür ediyor diye sende küfür etmemelisin gerekli bir dille uyarmalısın anlamıyorsada boşver yazsın cvp yazdıkca onun seviyesine inersin sen bana kötü bir söz sarfettin ben gerekli uyarıyı acıklamayı yaptım ama emin olabilirsinki benim yerimde sen olsaydın düz gececektin… Neyse gecte olsa yanlışını anlayıp kabul etmende bi başarı….

 • kilim

  kosronlu acaip tırsmıssın önceki yorumlarını okudum.
  bence cevap vermeseydin daha mükemmel olur idi.
  niye biliyormusun. bööyle yapıyorlar.
  acaba ne yapacaklar diye sende acaip oltaya gelmiş sin
  ha ha ha ha

 • kilim

  niye güldüm biliyormusun.
  durus göstermissin
  sonra geri adım atmışsın.
  ya oldugun gibi görün.
  yada göründügün gibi ol.
  hic sesin solugun cıkmıyor. söylenenler karsısında.
  ha ha ha ha ha

 • kilim

  senin kafan gece 00:00 kadar bir tuhaf
  birde geceden sonra bir tuhaf ha ha ha

 • kilim

  bunları okuyunca ne yapmıssındır ha

 • yusuf

  arkadslar bayram bayram kus olmaz bızlere yakısmaz.tamam laflar kırıcı olabılır ama ne yapalım hepız ınsanız.arasıra dusunmedn yaptıgımz seyler bızlere cok zararı wardır farkındayım… arkadsda zaten ozurdıledıs Lutfen barısın we baska konu hakkında medenıce tartısalım…. herkeze ıyı gecler…. ve arayı da kızıstırmayalım.(ltfen)

 • nanda

  o millet ne kadar zırvalamıs sayın admin cok tesekkur ederim
  bir arkadasım bu konu hakkında soru sormustu yapmış oldugunuz calısma icin cok tesekkur ederim.
  en azından arkadasıma bu dökümanı verme imkan ve olanagını hazırlamanızdan cok cok tesekkur ediyorum

 • yusuf

  herkez susmus konu bıtımı

 • dgndgn

  Bir peygamber uçkuruna bu kadar düşkün olamaz bu kadar eşi olamaz 9 yaşında kızla gerdeğe nasıl girilir velev ki 17 yaşındaydı öyle savunuyorlar ya iyide 17 büyükmü?kendinden 30 yaş küçük kızla zifaf kulağa korkunç geliyor.kafanızı yorun kuranı türçe 10 kere okuyun tekrar yorum yazın

 • uzaklar

  dgndgn
  ayıp ayıp ne kadar tuhaf yazılar yazıyorsun

 • dgndgn

  “uzaklar”
  arkadaşım inanki kimseyi rencide etmek için yazmadım ama benim garibime gidiyor çok.

 • Ali Katrancı

  sapık ve hayal dünyası geniş birarabın incilden tevrattan faydalanarak hayellerini yazdıgı aslında kendikendini ilahlaştırdıgı biri muhammed.ölüm korkusu bütün insanlarda halisinasyon yaratır.muhammedde bu halisinasyonu yaşamış insanlarada bu halisinasyonu yaşatmıştır.bütün dinler hayal ürünüdür.halen şimdiye kadar ilah, allah, tanrı, diye birşeye rastlammamıştır ve yoktur.hepsi birer sapıklık hepsi birer masaldır.insan önce insan olmalıdır.

 • kilim

  ali katrancı

 • ömer şener

  ben bütün sevdklerime selamlarımı iletiyorum

 • ömer şener

  ben evrim akın’ı çokkkkkkkk seviyorummmmmmm

 • ömer şener

  BEN HERKESİ DÖVERİM TEK EVRİM AKIN’I DÖVEMEM CANIM AŞKIM BENİM HAYATIM SENİ ÇOK SEVİYORUM BENİDE O DİZİYE ALIN NOLURRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
  LÜTFEN HER DEDİĞİNİZİ YAPARIM BYB BYBYBYB BEYBİLER BURDAN SAMET ARAKADAŞIMA ÇOK ÇOK SELAMLAR BEN MANAVGATTAN ÖMER

 • SAMET DURMAZ

  BEN MÜZİKTEN NEFRET EDİYORUM İREÇ

 • sena

  bnce herşey çok güzel belirtilmiş. tebrik ederim

 • sena

  bence gerçekten hz.muhammet’in hanımlarını engüzel şekilde belirtmişsiniz .tebrikler

 • ihl

  asıl hz.muhammede öyle diyenler sapıklığa uğramıştır.öyle insanlar cahil ve saygısızdır.bir defa hz.muhammedin hayatını okusalar kesinlikle kendilerinden ve söylediklrinden utanacaklardır

 • kuran diyorki

  ali katrancı. inanıp inanmamak eiınde olan bir yetkidir ki o yetkiyi seni yaratan vermiştir geliştirilen her icadın arkasında bir isim vardır seni kim icat etti be ali katrancı babanı desen onuda icad edeni sorarım ta ademe kadar, taaa adam olana kadar!!!!

 • gizem

  cok güseL oLmus aradıqım sorunun cewabını buLdum :) :)

 • meltem

  çok karişik:)

 • meltem

  sarkıyla ne alakası var alahaskına slklar:)

 • oğuzhan

  arkadaşlar hepinize
  diyorumki:
  ahiret günü en son canı alınacak hangi melekdir?
  a)cebrail
  b)azrail
  c)ikail
  d)israil

 • gözde

  tabiki de azrail meleği

 • ilayda aydoğan

  Hz.Muhammed’in cocuklarıyla ilgili bi bilgi varmıydı acaba hangi eşinden kim odu gibi örn:Hz haticedn kasım zeynep rukiyye ….. vb gibi

 • ismini vermek istemeyen

  teşekkür ederimmmm=)din yazılım wardı=)))iyi oddu=)))

 • http://_ fatoş

  herkese selamlar peygamberimizi çok seviyorum

 • http://_ fatoş

  ben elazığdan fatma aradığım soruyu buldum

 • http://yok aleyna

  hz muhammedi eşleri çocukları hepsini çok seviyorum

 • ahmet

  ben adanadan ahmet aradığımız sonucu hemen bulduk saol site bana yardım ettiğin için :)))

 • efkarlı chocuk

  hocamın bana verdiği ödevi buldum saolun siteyi hazılralyanlar :):):)

 • http://yok ayşe

  EY YÜCE ALLAHIM SANA ŞÜKÜRLER OLSUN SEN BİZLERE NELER SUNUYORSUN ALLAHIM CENNETİNE BİZİDE KOY PEYGABER EFENDİMİZLEBİZE BUNLARI HAZURLAYAN SİTEDEN ALLAH RAZI OLSUN

 • ysuf

  çok saolun sizin sayenizde ödevimden 100 aldım çok saoluunnn

 • berkay nasiboğlu

  valla çok saol un bende ödevden 100 aldım…:D 😀

 • http://yok aleyna

  teşekür aderim çok yardımcı oldunuz sizin sayenizde enyüksek not alan bendim sayenizde 100 aldı saol

 • ceren ünal

  benim de işimi gördü ama benim bildiklerim 12 tane 12.si de mariye burada yok

 • recep karaaslan

  bu siteyi açtınız için size teşekkür ederi ödevimden 100 aldım

 • yasemin

  bence çok evlilik yamış onu çok seviyoruz herkeze slmlar

 • leyla

  arkadaşlar herkezin yılbaşı gecesi kutlu olsun…

 • leyla

  peygamberimi seviyorum

 • leyla

  bencede yasemin çok evlilik yapmış

 • gülşen

  çok TEŞEKKÜRLER

 • leyla

  arkadaşlar ne olur bana atasözü sölein var :(

 • leyla

  arkadaşlar ne olur bana atasözü sölein

 • leyla

  ÖDEVİM VAR

 • leyla

  :( :( :( :( AĞLAMAK İSTİORUM UUFFFFFFFFFFFF

 • muratgslimuratuslu@hotm

  çooookkkkk işşşşiiiimmmmeeee yyyyyaaaaaaarrrrraaaaaddddııııııııı

 • eda

  çok güzel bir site TEŞEKKÜRLER benim ödevim var ama gerçekten çok faydası oldu banaa

 • rahşan

  çok teşekkur ederım

 • burak

  ya tam işime yaradı :)

 • burak

  bence çok iyi bir bilgi

 • elif

  çok güzel bir site

 • ipeksu

  benim çok işime yaradı size çok teşekkür ederimmmmmmmmmmmmmmm

 • ipeksu

  sizeee çok teşekkür ederim bana çok yardımda bulundunuz burak sana selamlarımlaaaaaaaaaaa

 • İßRAH!M

  gercekten süper bi site saolun tşk…

 • berfin

  bana çok yardımcı oldunuz arkadaşlar çoook teşekkür ederim leylacımmm benimde ödevimm varrrr dı bu site sayesinde bitirdimmm

 • yusuf

  çok güzel site ama keşke hz. Mariye yide anlatsaydı

 • http://yok halis

  tşk ederim çok işime yaradı

 • fatma

  teş

 • fatma

  öd burdan yaptım sizin sayenizde

 • elif ece

  çok guzel odevıme yaradı

 • elif ece

  :)

 • şeyma

  evet buldum işteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :) :)

 • ilayda

  size cokk teşekkür ederim çok işime yaradı kotü not alırsaman o zaman bozuşuruz

 • Banu

  ya benim işime yaradı denilemez

 • muhammed nasih bürmek

  sağol selçuk dereli

 • karizmaa

  bu benim ödevime yerdım etmiyor kii :) :) :)

 • mehmett

  karizmaa yalan söylüyo çünkü karizma benim

 • Behçet Akal

  Hz Muhammedin eşlerinin isimleri eksik görünüyor.Cariye olarak kullanılan ve oğlu İbrahim’i doğuran Marya ile birlikte 24 adet olması gerekir, yeniden araştırmanızı öneririm ….

 • http://din sanane

  çok işime yaradı

 • mertcan

  süper bir sey

 • barbie

  çok yardımcı oldunuz.

 • prenses ayşenur

  çok teşekkürler

 • deccal

  amma cokmus yaa 😀

 • kimse

  hz aişe çok küçük ya gerçektn inanılır gibi del 14 peki ya hz muhammet kaç yaşındaydı onu da siz soyleyin :s

 • duygu

  iş,me yaradı ama biraz karışık

 • zynp

  araplarda kadınların yaşı farklı sayılıyor bildiğimiz 1-2-3… değil bi araştır anlarsın sayın “kimse” yaşı 14 değil anycğn ayrıca eğer 14 olsaydı ki(değil) büyükannene bi sor bkaym o kaç yaşında evlnmiş..ya da osmanlı padişahlarına bak eşleri kaç yaşında … o zaman anlarsın 14 yaşı :)

 • ramazan yalcin

  14 yaşın da oldugu doğrudur,eskiden kızlar 11 yaşında bulu çagına eriyordu.AMA ASIL BU GENÇ YAŞTA BİRİYLE EVLENMESİNİN SEBEBİ,PEYGAMBER EFENDİMİZ VEFATININ YAKLAŞTIGINI BİLİYORDU,FEFATINDAN SONRAKİ DÖNEMLER DE İSLAMI ANLATMA GÖREVİ BU GENÇ EŞİNE DÜŞECEKTİ.ÇOK EVLİLİK YAPMASININ SEBEBİDE,EFENDİMİZİN YAPTIGI HER HAREKET MÜSLÜMANLIKTA SÜNNETTİR,PEYGAMBER EFENDİMİZİN,KENDİ EVİNDE MAHREMİNDE,YAŞADIKLARINI DOGRU OLARAK ANLATMAK GÖREVİNİ BİR EŞİN YAPMASI DOGRU OLMAZDI.

 • HESALI

  hani islam dininde bir erkegin 4 es alabilme hükmü mevcutur ya,peki bu siralamada 11 tane var ve bu da dinimizin en büyügü hz,muhamed de bu yasa ya da kurali ihlal etmis olmuyormu?????

 • gizem

  çok teşekürler ya performans ödevmi unutmuştum …. :) :) :)

 • berrak

  çok işime yaradı teşekkür ederim

 • berrak

  ödevden sanırım yüz alacağım teşekkürler Tr-Portal

 • burcu

  çok işime yaradı ama çocukları hakkında da bilgi verebilirmisiniz ?

 • ceren

  çok teşekkürler çok güzel hazırlanmış eğer doğruysa yanlış saymadıysam tam 11 eşi bulunuyormuş ve babalarına baktımda 5i kardeşmiş.

 • Feride

  teşekkürler

 • ceren

  doğruymuş

 • sedef

  çok tşkrlr

 • sedef

  sizede yaradımı

 • sedef

  hahahaha bana yaradı tşkrlr mallar

 • kübra

  çok teşekkürler çok işimi gördü

 • dsj

  amma çokmuş haa biraz kısaltın yaaaaa

 • Musa

  bunlardan bir iki tanesi gerçek evlilik kardeşim diğerleri ise ya müslüman yapmak için ya da dul,yetim vs. kalmış olanlara kol kanat geriyor. Tarih te şöyle birşey vardır; hangi tarihten konuşuluyorsa o zamana göre düşüneceksin o zamanda yaşıyormuş gibi düşüneceksin

 • S3L4M G3NÇL1K

  bunları kısa kısa yazsaydınız keşke yaz yaz sıkıldım aga

 • cici

  ya ben bir şey anlayamadım

 • kaan

  S3L4M G3NÇL1K dsj ve cici canım kardeşlerim madem beğenmediniz lütfen çıkıp başka yerde arayın canım kardeşim o kadar aramış bulmuş sizin yaptığınız şey hiç olmadı hiç yakıştıramadım kardeşlerim

 • Caqatay

  Çok Saolun işime yaradı ödevimdi . :)

 • Gül

  Vallahi Allah Sahit bunLari yaniniza birakmayacak.. 3 yiL önceki YorumLari okudum gözLerimden yas akmaSina mani oLamadim.. Peygamber efendimiz, Rabbimizin yeri gögü Senin icin yarattigim dedigi büyük Zad icin deniLen seyler cigerimi dagLadi kaLbimi yakti.. Öne sürüLern 9 yasinda hz aise ile evLendi gibi ve 20 üstünde zevcesi iddaasi dogru degildir bir kere.. iyi arastirin ortaya birseyler atip dogruymus gibi insanlarin kafasini karistirmayin Allah Askina.. Sizi Yaradan Askina.. Nefes Aliyorsaniz Onun Sayesinde aLiyosunuz Saygidan bahsetmissiniz ? Yaradana Sayginiz yok, Gönderdigi Elciye sayginiz yok.. ve Saygi bekLiyorsunuz Allah Sahid’im Size Saygim yok.. Üzüntü icindeyim.. Peygamber efendimiz isteseydi Gercekten ileri sürdügünüz gibi genc ve yasi ufak kizlarla evlenebilirdi ama o hep dul ve cocuklu kadinlarla evlendi 20 sayisina varmamistir 12 dir bu Sayi.. Evlenme amacida sizin düsündügünüz gibi degil Nekadar utanc verici bir RASUL hakkinda öyle itam’larda bulunmak.. Evlenme amaci sadece Koruma amacli ve onlarinda bi yuva hak ettikleri düsüncesi iLe olmustur. Ne yazik Ne aci.. Durumunuz Vahim.. Rabbim Hidayet versin Din versin Korku ayni Zamanda Sevgi versin.. Cok üzüldüm Cok. 7 Cihan Serveri Ay’i ikiye yaran, Dogdugunda Saraylarin isikLandigi.. iki elinin uzerine secde ederek dogan, binturlu mucize sunan ve en büyügü bunlardan kur’an.. i bizlere miras birakan Bir Peygamber hakkinda peygamberimmm hakkinda nelerde söyLenmis.. Rabbim Sen biLirsin Sen en iyisini biLirsin Sen isLah et. Sizin o zamandaki Ebu Leheb’ten Farkiniz yok. :/

 • selin

  bnce bunlar az daha fazla verin maria da hz Muhammet (sav)eşiymiş

 • qizem

  peygamberimizin 12 eşi var. eğer araştırıp bakarsınız bu evliliklerin nedenlerini görürsünüz. en basiti bir ilmihalin arkasındaki sualler bölümünü okursanız size bi bilgi vericektir. dinimiz bir erkeğe bu kadar kadınla evlenme hakkı vermiş falan diyede ben bu güne kadar birşey görmedim. peygamberimizin yaptığı her evlilikte eşlerinin rızalarını alarak yapmış. hatta yanlış olmasın ama hatice validemiz ölmeden evlenmemiştir. daha sonradan evlendiği eşleride ya dul ya kimsesiz ya da kabilelere islamı yaymak adınadır. sadece aişe validemiz evet bize göre küçük yaştadır. ancak peygamber efendimiz onu çok sevmiştir. hemde o zamanki dönemde aişe validemizin yaşı evlenebilceği yaşmış.
  SUAL – Ezvâc-ı Tâhirâtı yani Peygamberimizin mübarek hanımlarını sayar mısın?

  CEVAP – Sayarım:

  1. Hazret-i Hadîce,
  2. Hazret-i Sevde,
  3. Hazret-i Aişe,
  4. Hz. Hafsa,
  5. Hz. Zeynep b.Huzeyme,
  6. Hz. Ümmi Seleme,
  7. Hz. Zeynep binti Cahş,
  8. Hz. Cüveyriye,
  9. Hazret-i Ümmü Habîbe,
  10. Hz. Safiyye,
  11. Hz. Meymûne,
  12. Hazreti Mâriye, (radıyallahü anhüm) vâlidelerimiz.

  Bunlardan Hz. Hadîce (radıyallâhü anhâ) vâlidemiz peygamberimizin ilk zevcesidir. Efendimizden 15 yaş büyük olup 25 sene beraber hayat sürmüştür.

  SUAL – Peygamberimizin 53 yaşından sonra evlenmesinin sebep ve hikmetlerinin bazılarını sayar mısın?

  CEVAP – Peygamberimiz, kabîlelerin İslâmiyete bağlanmalarını temin, ayrıca kadınlara ait hükümleri kadınlar vasıtasıyla yaymak, bazılarını sefâletten kurtarmak, bazılarının ise iffet ve nâmuslarını korumak için onlarla evlenmiştir. Asıl hikmet ve gâye kadınlar vasıtasiyle İslâm’ı yaymaktır.

 • kraliçe dilara

  çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim :)

 • buse

  çok işime yaradı valla teşekkürler

 • Elif

  Gülarkadaşımıza katılıyorum.Yorumları okuyunca kendimden utandım.Biz müslümanız müslüman bir milletiz.Ama kendi peygamberimize kendi resulümüze bunları söylüyoruz.Bu işin neresinde müslümanlık,neresinde saygı.Bu yorumları kınıyorum.Böyle yorumları biz müslümanlardan beklemezdi.İnşallah daha dikkatli olursuynuz.

  Neyse çok teşekkürler size.ELinize emeğinize sağlık.

 • khankan

  Neyi amaçlıyorsunuz anlamadım,kim kimi kendi tarafına çekecek onu hiç anlamadım,Peygamberin evlilikleri ve yaşamı kendinden sonra gelecek insanlara örnek bir yaşam biçimidir,yandi dersler silsilesidir.hala bunu anlamayan varsa boşuna oksijeni tüketmesin.Hz.Ayşe’nin 9 yada 10 yaşında olması önemli mi,fizik ve akıl olarak yetişmiş olması yeterli değil mi?bugün parası olan ahlakı olmayan birçok insan küçük yaşta kızlarla beraber olmuyorlar mı?eski kölesi ve oğulluğu zeyd in karısıyla evlenmesi daha bir ibretlik olaydır.islamiyette oğlunuzun karısıyla evlenemezsiniz kan bağınız olduğu için,üvey evladınızın sizinle kan bağınız yoktur yani otururken,konuşurken ve yaşarken iftiradan uzak durmakta her zaman fayda vardır.bütün ilim adamları kabul etmiştir ki,dünya üzerinde en adil yönetim şekli Peygamber ve 4 halife dönemini kapsamaktadır.o günden bugüne hiçbir yönetim şekli insanlarına eşit ve adil davranamamıştır.eğer araştırmak ihtiyacı hissederseniz bu devirde ve zamanda hiç de zor değil.

 • mustafa kasım

  Benim babam cami hocasıdır.Bende dindar bir insan olarak yetişdim.Ancak üniversite çağlarında zeka düzeyim ve sahip olduğum bilgiler en üst seviyeye çıkınca artık kafamda bazı sorular oluşmaya başladı.Taki peygamberimizin 6 yaşında HZ Aişe ile evlenip 9 yaşında gerdeğe girdiğini öğrendiğimde bi yanlışlık vardır diye daha fazla araştırdımÇünkü hiçbir baba o yaşdaki kızını vermezdi.Ancak öğrendimki kızını vermenin karşılığında da Hz.Ebubekir Peygamberimizden sonra kızını vermenin karşılığında halifeliği devralacakdı.Sonra Kuranda neden çıplakgözle Ay ve Güneşden başka hiçbir gezegenden bahsedilmemesi dikkatimi çekdi.Çünkü Kuran Allah tarafından indirilmemişdi.Sonra daha çok araştırma ihtiyacı duydum.Çünkü Peygamberimiz bu ayetleri nasıl halka anlatıyordu.Taki Tevratı okuyunca gördümkü birçok ayetin aynıları Tevratta da vardı.Zaten araplarla yahudiler aynı yerlerde yaşıyorlardı.Hatta peygamberimizin bir hanımı yahudidir.Peygamberimiz 12 li yaşlarında ticaret kervanlarına katılmış ve 25 yaşına geldiğinde de ilk eşi Hz Hatice ile ticaret yapmaya başlamış ve onunlada evlenmiş.Bu ticaretleri sırasında Şam2a sürekli gidip geliyor ve oradaki hıristiyan rahipleriyle fikir alışverişi yapıyordu.Onlardan Kuran ın temelini oluşturan bilgileri öğreniyordu.12 yaşından beri ticaretle uğraşan bir adamın da okumayzmasının olmaması imkansızdır.Ayrıca dikkatimi çeken bir konuda Peygamberimizin erkek çocuklarından pek bahsedilmemesidir.Ben yabancı kaynaklardan ve bazı İslam alimlerinin o dönemlerde dile getirdikleri yazılardan okuduğum kadarıyle erkek çocukları sakat doğmuş ve 2 yaşını dolduramadan hepsi ölüyordu.Allahın resulü kendi çocuklarının sağlığını düzeltememekden aciz kalıyordu yani.Son sözüm bugün itibariyle ateist oldum artık.Anladımki dinler sadece o bölgenin kültürlerinin yoğrulması sonucu ortaya çıkmışdır.Yoksa Allah kendi kurallarını insanlara göndermek istiyorduysa daha kalabalık nüfusların yaşadığı Hindistan ve Çin e neden göndermemiş vahiylerini.Evet duygusal yaklaşmayan ve araştıran herkes bu gerçeklerle karşılaşmak zorundadır.Kimseye saygısızlık etmek değildir amamcım.Sadece edindiğim fikirlerimi sizlerle paylaşdım.Doğru yolu başka nasıl bulabilirizki.

 • mustafa kasım

  Sayın Gül hnm 05.şubat tarihli yazısında demişki ”Öne sürülenlerin 9 yasinda hz aise ile evLendi gibi ve 20 üstünde zevcesi iddaasi dogru degildir bir kere.. iyi arastirin ortaya birseyler atip dogruymus gibi insanlarin kafasini karistirmayin Allah Askina..”Gül hnm asıl araştırma yapmamış olan sizsiniz.ben size Hz.Aişe nin kendi ağzından söyledikleri hadisi aktarmak istiyorum ve bu hadisleride eski islam i kaynaklardan rahatlıkla bulabilirsiniz.Aynen akdarıyorum kaynağıyla birlikde.” : Ben altı yaşında bir kız iken Nebî salla`llahu aleyhi ve sellem beni akd ve nikâh eylemişti. (Üç sene sonra) biz Medîne`ye hicret ettik. Hâris İbn-i Hazrec oğullarının menziline indik. Müteâkıben ben, sıtmaya tutuldum. Bu cihetle saçım döküldü. (Hastalıktan kurtulduktan sonra) saçım gürleşti, uzayıp omuzlarıma döküldü. Bir kere ben, arkadaşlarımla berâber salıncakta oynarken annem Ümmü Rumân bana doğru geldi ve beni çağırdı. Ben de annemin yanına geldim. Beni ne edeceğini bilmiyordum. Annem elimi tuttu. Tâ evin kapısı önün (e geldiğimizde ora) da beni durdurdu. Ben de yorgunluktan kaba kaba soluyordum. Nihâyet soluğum biraz yatıştı. Sonra annem biraz su aldı. Onunla yüzümü, başımı sıvazladı. Sonra beni eve koydu. Evde Ensâr`dan birtakım kadınlar hazır bulunyordu. Bunlar bana: – Hayır ve bereket üzere geldin, hayırlı kısmet getirdin! diye alkışladılar. Annem beni bu kadınlara teslîm etti. Bunlar da benim kılığımı, kıyâfetimi düzlediler ve Resûlullah`a teslîm ettiler. Beni hiçbir şey sıkmadı. Ancak Resûlullah salla`llahu aleyhi ve sellem`i habersiz görünce sıkıldım. (Resûlullah bir sedir üzerine oturmuştu. Yanında Ensâr erkeklerinden, kadınlarından oturanlar vardı. Beni Resûlullah yanına oturttu). Ensâr kadınları beni Resûlullah`a takdîm ettiklerinde ben dokuz yaşında bir kızdım.”
  HadisNo :1553
  Gül hnm Size şunuda akdarmak isterimki siz ozaman Peygamberimizin Kendi evlatlığının eşi olan ve öz halasının kızı olan HZ:Zeynep le de evliliğine palavra dersiniz.Üzgünüm ancak gerçek İslam da bunlar var malesef.Kadınlarımız neden gerçekleri kabullenemiyorlar biliyormusunuz.Çünkü kadınların yaradılışlarında sığınma iç güdüsü vardır.Allah ın var olması sizler kadar benide çok sevindirirdi ancak günümüz koşullarında bilimin geldiği nokdada artık araştırınca hiçde çocukluğumuzda bizlere öğretildiği gibi olmadığını anlıyorsunuz malesef.Bende senin gibiydim.Ama bugün artık kabullendim gerçekleri.Çünkü o kadar mantıklıydılarki 2+2= 4edecek kadar.Keşke bizleri gözetleyen bir Yaratıcı olsaydı da bu yazıları yazdığım saniyeler içinde bile dünyanın karanlık yerlerinde sayısız insan çaresizlik içinde olmasaydı.Afrikada kuraklıkdan milyonlarca çaresiz insana merhamet edip bebeklerini emzirebilecek analara şifa verebilseydi.Keşke Filistin de zulüm gören insanlara merhametini esirgeyebilseydi.İnanın sizler kadar bende isterdim olmasını.Ama yanlızız.Gerçek bundan ibaret kardeşlerim.

 • Gül

  Hz Aise evet yasi ufakti, yalniz 20 üzerinde zevcesi oLmamistir.

 • Gül

  Hz aise peygamber efendimizle evlendiginde 17-18 yasindaydi; bu tarihi bir gerçek bakin söyle; hz Aisenin dogumu meselesi yanlis bilindigi için yasi kücük deniliyo hz Aise nubuvetten sonra degil önce dogmustur, ve hz Ebubekir Hz Aiseyi daha önce putperest bir ailenin oglu ile sozlemistir ki ozaman islamiyet dogmamisti, Daha sonra o söz islamiyet geldikten sonra bozulmustur. isLamin gelisinden 4 gün sonra dogmasi hikayesi tam bir saptirma aksine islamin gelisinden 6 yil önce dogmustur simdi hesaplayin bakaLim.

 • Emre

  Sevgili arkadaşlarım: Kafamızı kuma sokarak gerçekler hiç bir zaman bizi bulamaz. bende çok dindar bi çevrede yetiştim. 5 yaşında kuran okuyordum. Hep kendime soruyordum. peygamber bu din hakkında hep güzel şeyler güzellştirmeler yapılıyor. nasıl olurda bunun hakkında en ufak bir ters görüş olazmaz. Hep Hz. Muhammedi tarihi gerçkelerle anlatan objektif bir kaynak aradım. İnanın böyle bir kaynağı bırakın objektif tek satır yazı bile 30 yaşına kadar bulamadım. Ta ki bir gün haber türkte murat bardakçı tarihin arka sayfasında miteolajiden bahsedene kadar. Sonraki zamanlarda turan dursunun kitaparıyla tanıştım. Adam islami kaynaklarla her şeyi ortaya koymuş.Dikkat edin yabancı kaynak kullanmıyor. Gerçeklerden kaçarak belki bir süre kurtulabiliriz ama sonsuza kadar değil. okumaktan korkmayalım. Bu konuda söylenecek o kadar söz varkı. hangi birin anlatacağımı şaşırıyorum dilim nutkum tutuluyor.

 • samet bulmus

  Hz muhammet,in sudenaz isminde esi varmi

 • Dalga Bulut

  Beline kuvvet vallaha

 • aleyna

  bence çok güzel ama ayrık olamış gerçekten

 • aleyna

  güzelmiş

 • esra

  peygamber efendimiz hz hatice hariç diğer kişilerle evlnmemiştir sadece onlara savaş sırasında bakmak ve korumak amacıyla eşi saymıştır

 • esra

  o sadece onlara savaş anında bakmak için sahip çıkmış gerçek karısı hz.haticedir

 • mehmet

  hiç iyi değil 12 eşi olması gerekti burada 11 eşinin adını yazmışlar mısılı maria da olması gerekti çok yanlış

 • mehmet

  eğer ALLAH varsa ne demek yaaa, ALLAH tabiki var , sen ne bok yiyon dünyada ALLAH seni yaratmasaydıı. leylekler mi getirdi sanıyon… o kapasiteyle ancaa yanii.hoş görmek lazım,

 • mehmet

  Hz. Hafsa: Dul,
  Huzeyfe kızı Zeynep: 60 yaşında dul,
  Ümmü Seleme: 65 yaşında 4 çocuklu dul,
  Cahş kızı Zeynep: Dul,
  Ümmü Habibe: 55 yaşında dul,
  Cüveyriye, Safiye: Esir (esir ve cariyelerle evlenmek âdet değil iken peygamberimiz onlar ile evlenerek onların da aile kurma haklarının olduğunu , onlarında insan olduğunu çevresindekilere ispat eder .)
  Meymune: 2 çocuklu dul,
  Mısırlı Mariye: Cariye

 • mehmet

  dünyada çok salak var daha ALLAH’ın olduğunu bilmiyorlar

 • mustafa kemal şimşek

  arkadaşlar yorumları okudum. genel anlamda içler acısı. islamı eleştirmeyeceğim çünkü islamın çelişkileri kuranı kerimde açıkça sergilenmektedir.kuranı kerim aslında bağıra bağıra böyle bir din yok uyanın demektedir ama bunu kim ne kadar anlayabilir işte bu kapasite meselesi. aynı şeyler tevrad ve incil içinde geçerlidir. şimdi ben sözü fazla uzatmadan şunu söylemek istiyorum. tengriciliği okuyun. muhammedin mucizleri kuranın mucizileri diye geçen bir çok şeyin daha öncesinde türkler tarafından bilindiğini dile getirildğini ve uygulandığını görün. daha fazlasını yazmak istemiyorum. Çünkü burada kuranı ve islamı savunan kişiler maalesef yeterince kuranı ve islamı incelememişler.şimdi bende kurandaki çelişkileri burada tek tek sıralamayacağım.yalnız ayetlere ayetlerle cevap maalesef verilemiyor. hadislere gidiliyor hemen. ama kuranı b,r bütün olarak okumalıyız diyenlerde şunu çok iyi biliyorlarki, bütün olarakta düşündüğümüzde maalesef çelişkiler yinede bitmiyor.tevbe suresi 5. ayeti hala kimse açıklayamıyor. yok buradan kasıt şudur bu denmek istenmiştir vs vs. ama ayet o kadar net yazılmışki, nasıl yazıldıysa onu ifade etmekte ısrar ediyor. bu ayetin kendi yapısında mevcut. bazı cemaatlerde kurandan bazı ayetlerin çıkartıldığını ileri sürüyorlar. o zamanda kuranın bozulduğunu düşünüyoruz. her neyse. uzun lafın kısası. türk olan arkadaşlarıma sesleniyorum. tengriciliği araştırın.

 • ece

  bence manyakçaysa girme ayşe

 • mustafa akan

  cok tesekkur ederim

 • can dogan

  teşekkürler sayenizde ödevimi yaptım

  ALLAH sizi cennetine koysun

  siz olmasaydınız ödevimi yapamazdım

  çok teşekkürler

 • buse

  ödevimi yaptıgım için saol

 • funda

  11 tane eşimi vardı daha çok değlmydi

 • kadir akgün

  sanki az kısa olsaydı

 • ali yılmaz

  değerli kardeşim babının imam olması hoş birşey fakat kuran konusunda fazla bilgin olmadığı apaçık beyanlarından belli kuranı tam okumş olsan manasını ve tefsirini bilsen bu şekilde düşünmezdin ateistliğini açıkca beyan ediyorsun iman esaslarından biriside allahın meleklerine imandır cebrailin görevinin ne olduğunu bilmelisin ve inanmalısın ki o zaman kurana inanırsın şu andaki tevratı incili okuyorum onları kaynak kabul ediyorum dersen tabiiki dinde şüpheye düşersin zaten o kitaplar orjinalliğini korusaydı devam ederdi o kavimlerin helak olması allahın emirlrini kendi nefsani çıkarları doğrultusunda yorumladıkları içindir.Fakat Kur’an böyle değildir onun orjinali kıyamete kadar devam edecektir ayette bunun isbatı vardır.Hz Aişenin 6 yaşında nişanlandığı ve 9 yaşındaki gerdeğe girdiğ olayı ise doğru kaynaklardan değildir sağlam kaynaklardan okursa onuda öğrenmiş olursun dine biz müslümanlar duygusal değil inançve iman gözüyle bakarız böyle bakmazsan din din olmaktan çıkar zaten benim sana son olarak diyeceğim dini doğru kaynaklardan öğren ve rabbim hidayet versin derim hoşçakal.

 • admin

  Turan Dursunun kitaplarını okursan dinden çıkarsın.çünkü o akaid ve kelam konularına dalınca işin içinden çıkamadı ve sonunda dinden çıkmakla kurtulduğunu zannetti

 • Tebliğci

  Şunu belirtmek isterm ki insanlığn iftihar tablosu Hz Hatice radıyallahu anhuma dışında hiçbir eşi ile beraber olmamıştır… Be adam sen iki sayfa hayatussahabe riyazussalihin okudun mu ki ileri geri kıonuşuyosun.. saygı bu demek değil.

 • sema

  çok komiksiniz yaa. müslümanlığa bak. saldırı saldırı saldırı. yok hristiyan yok bilmem ne. yok inanmayanların sözlerini kopyalamalar. yok küfürler. siz misiniz müslüman. çok komik yaaa çoook. bir daha da yazmayacağım. orda küfür edin durun. zaten anlamlı bir şey yazamadığınız için okumakla da vakit harcamayacağım. ayrıca dinden önce türkçe konuşmayı ve yazı yazmayı öğrenin. ne dediğiniz anlaşılmıyor. bilgiden bahsediyorsunuz. zaten sizin gibilerle din tartışılmaz. inanamıyorummmmm

 • saim küçük

  kardeşim mısırlı mariye peygamberimizin eşi değil cariyesidir ki peygamberimizin oğlu hz ibrahimin annesidir. onun için eşler arasında adı zikredilmemiş. Aynı sebepten hz reyhane de zikredilmemiş.

 • saim küçük

  evlenmemiştir sözü yanlış olmuş kardeş. Evlenme sebepleri arasında sayılabilir söylediklerin tabiki. Ama evlenmiştir.

 • saim küçük

  Hayır kardeşim mısırlı maria ile evlenmemiştir rasulaallah. Hz reyhane yi de aynı sebepten bazı tarihçiler eşler arasında sayarken bazı tarihçiler azad edilmediği gerekçesi ile eş olarak saymamışlardır.

 • saim küçük

  Murat denen beyinsiz cevap yazma ile hakaret etmeyi birbirine karıştırmışsın.
  Lafa bakarmısın “Benim iyiyi yada kötüyü görmem için muhammed’in hadislerine yada sözlerine ihtiyacım yok aklım mantığım yeter bana” Yani tanımaya ihtiyacım yok diyorsun ve tanımadığın bir şahsiyet aleyhinde konuşabiliyorsun. Akıl ve mantığın senin yada senin onların mahallesinden bile geçmediğin her halinden belli.

 • buse

  merhab asende haklıısn buse benim de din bilgiisnden yazılım var yarın bende bu konulara bakıyorum çalışmış oluyorum

 • buse

  yarın yazılım var öğretmen bunları çalışmamı sağladı eleriinze sağlık

 • yonca.

  bence güzel olmuş çünkü yarın proje ödevim için çok gerekli olacak çok teşekkür ederim :)

 • avatar

  mustafa kemal şimşek bence düşüncelerin çok yanlış bu yüzden seni desteklemiyorum aksine kınıyorum ama bence otur birdaha iyice temiz düşüncelerden arınmış bir kafayla düşün ama yinede kendi düşüncelerin

 • kaan

  bence ben bu fikre hiç katılmıyorum çünkü hepimiz bir insanı kendimize örnek gösterebiliriz

 • Ali doru

  Herkese selamlar olsun
  Bence
  Herkes kendi dinini ya da dinsizligini icinde yasamali
  Burda yapilan aciklamalar kafa karistirmaya yönelik
  Cünkü herkes kendi bildigine inaniyor.
  Sonucta su gercegi unutmayin
  Islam dininde zorlama yoktur kim ne neye inanmak
  Isterse ona inanabilir.
  Herkesin hakkinda yüce Rabbim hayirlisini nasip etsin.
  Su gercegi hic unutmayin nasip olursa herkesin gidecegi yer
  KARA TOPRAK.inanclar bir olmasa da toprak ayni toprak.

  Saygilar

 • hasret begüm güngören

  din din

 • snsn

  sa

 • Sinem

  bence de Ali Doru

 • medusa

  Kur’an a bütün olarak bakmayı yanlış bişeymiş gibi eleştirmişsin ama sadece 5. ayeti okuyarak bi yorumda bulunamazsın , devamındaki ayetleri de okıcaksn, ayrıca sen nezaman muslumanların iman etmeyenleri öldürdüklerini gördün kuranda öyle emredilse günümüzde de böyle olaylara şahit olurdun.kastettigim sey tek tuk sapkınların muslumanlık adı altnda yapabilcegi seyler degil genel olarak bakıldgnda iman etmeyenleri katletmemiz lazımdı ancak durum sandığının aksine sadece peygamber efendimizin döneminde (ki bu dönemde müşrikler peygamberimiz ve ümmetine de zulmetmeye kalkmışlardr)emredilmiş bir ayettir. hepsini geçelim sözkonusu durum sadece muslumanlar içinde gecerli degil, almanların yahudileri katletmesini oturup izlemek dogru degildir yine bugun israilin filistinli muslumanları katletmeye calısmasıda oturup izlenilmez. hitler intihar etmeseydi en dogru yol onun öldurulmesi olurdu. işte bunun gibi peygamberimiz zamannda herkes öldürülcek diye bişi yok zaten devamnda dıo eger bi musrik gelip dinini ögrenmeye calısrsa onu misafir et akabinde inanmazsada emniyetli bi seklde gidecegi yere gönder diye,aksini iddaa etceksen memnuniyetle dinlerim ama tevbe suresinin tamamnı yada en azndan buyuk bi kısmını oku önce

 • esmer

  gerçekten din

 • Ruzi

  Aleykum Salam.
  Özür dilerim amma bazı makamlar varki insan orda dinin koyduğu hükmü bildirmelidir,dolayısıyla dindarlığımızı reklam etmeden ALLAH koyduğu emr ve yasakları söylemeliyiz.
  Eyer Hz.Muhammed dinini içinde yaşasaydı bizler bu gün müslüman deyildik belki de.

 • beyza

  Yanlış kaan kimin dini neyse o olması gerekiyor ve hiç birzaman eleştirme

 • mehdi

  selamı aleyküm.bence hz.muhammed sas.11 eşi olmamıştır 1 eşi ve 6 çocuğu olmuş.diğerleri himayesi altına alınmış cariyelerdir.yani eşleri ölmüş kadınlar köle olarak satılmasın diye hz.peygamberimiz himayesi altına almıştır.saygılar

 • yaren

  bence çok güzel performans ödevimden 100 aldım :) <3 😀

 • Rukiye

  ben ise performans ödevimi yapacağım ama isimleri eksik yazmışlar 12 tane eşi var HZ muhammed in

 • yaren

  mal sen hz.muhammetle dalgamı geciyosum

 • hicran

  hiç güzel şeyler çıkmadı.beğenmedim bugüne yetişmesi lazım bana yardım edin. mesajlarınızı bekliyorum. çabuk olun bilgisayar kapanmak üzere neolur.yardımınıza ihtiyacım var. sebebini sormayın.sonra açıklarım. bayyyyy.mesajlarınızın gelmesini bekliyorum.

 • lütfü

  diyeride ümmü gülsüm

 • gizli

  ben senin gibi düşünmüyorum bence

 • gizli

  bende ödevimi yaptım iyşallah doğrudur

 • gizli biri

  kim ödevini yanlış yaptı ve 45 aldı varsa söylesin burdan yapmayım ödevimi

 • gizli biri

  sana katılıyorum adın ne

 • gizliyiz

  bunları bilmeyenyok ama bazı küçükler için işe yarıyor

 • esra

  aynen katılıyorum bnde prformans yapıyorum

 • esra

  ne ümmü gülsümü hanımları diyoz be:)

 • ufuk

  malgibi şeyleerbunlar

 • Adınız…

  Peygamber efendimizin sadece eşlerinin isimlerini istlyorum

 • eren

  performans ödevimiz ibibik!

 • eren

  ümmü gülsüm bizim din hocamız 😀

 • efe

  o kücük sen olma da başıksı olur

Yukarı Geri Ana Sayfa