RSS    |    Ana sayfam yap    |    Favorilere ekle
 
Kültür ve Sanat « Önceki | Sonraki » |      ANA SAYFA'Mona Lisa'nın kimliği belirlendiAlman bilim adamı Veit Probst, ressam Leonardo da Vinci’nin ölümsüz eseri “Mona Lisa”daki kadının kimliğinin kesin olarak belir-lendiğini açıkladı. Tablodaki ‘meçhul kadın’ kim?

Almanya’nın Heidelberg kentinde görev yapan bilim adamı Veit Probst, ressam Leonardo da Vinci’nin ölümsüz eseri ”Mona Lisa”daki kadının kimliğinin kesin olarak belirlendiğini açıkladı.

Heidelberg Üniversitesi Kütüphane Müdürü olan Probst, bugün yaptığı açıklamada, ”Mona Lisa” adlı tabloda gülümseyen kadının, kesinlikle Floransa’lı bir tüccarın eşi Lisa del Gioconda olduğunu belirtti.

Vinci’nin 1503-1506 yılları arasında yaptığı ve Paris’teki Louvre Müzesinde bulunan ”Mona Lisa” tablosu, bugüne kadar ”La Gioconda” adıyla anılıyordu.

”Mona Lisa” tablosundaki kadının, bugüne kadar Vinci’nin gizli bir sevgilisi olduğu ya da ressamın şifreli olarak kendi portresini yaptığı şeklinde spekülasyonlar yapılmıştı.

Probst’un bu konudaki bilimsel bir yazısının, 3 hafta içinde yayınlanacağı bildirildi.

for english… 

True identity of Mona Lisa revealed

After centuries of speculation about her true identity, the woman known around the world as ‘Mona Lisa’ by Leonardo da Vinci has been identified by a German expert.

After centuries of speculation – 12 / 01 / 2008 08:25

German expert has confirmed the real identity of Mona Lisa after centuries of speculation about the woman in Leonardo da Vinci’s famous portrait.

 It is Lisa Gherardini, wife of a Florentine cloth merchant named Francesco del Giocondo, said Viet Probst, director of the Heidelberg University Library.

 Probst confirmed Friday a German television report which said the discovery was made two-and-a-half years ago by the head of the university’s handwriting department.

The expert discovered a reference to the Mona Lisa’s identity in a hand-written reference on a document that belonged to the painting’s early owner.

The owner was a contemporary of da Vinci and was in regular contact with him, according to the television programme.

There has been lots of speculation about who the sitter was for the portrait, which was painted in Florence between 1503-1506 and now hangs at the Louvre in Paris.

Most experts believed it was the wife of del Giocondo, hence its alternative title, La Gioconda, although this was never conclusively proved.

News 24    Yayın Tarihi: Pazar, Ocak 13, 2008, 2:22

Etiketler :

Aşağıdaki alandan konuya yorum yapabilirsiniz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  Mona Lisa’nın gerçek kimliği
Son Yorumlar


Gizlilik Politikası  |  HAKKINDA  |  İLETİŞİM  |  
   
Theme Edited By PCKO
Copyright © 2008 - Tr-PortaL.NET. Her Hakkı Saklıdır.