shopify site analytics
Bugünkü Haberler
ray dolap


TWITTER

EN ÇOK OKUNANLAR

Gülme Gazı ile Anestezi
Gülme Gazı ile Anestezi
Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında da sorulan bu sorunun doğru cevabıdır. Gülme gazı uyuşturma yöntemlerinin bilinmediği zamanlarda anestezi amaçlı kullanılmıştır? Hangisi, uyuşturma yöntemlerinin bilinmediği zamanlarda anestezi amaçlı kullanılmıştır? a) Gülme gazı b) Ağlama gazı c) Sinir gazı d) Uyku gazı...
30 Nisan 2015 03:17
Font1 Font2 Font3 Font4

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında da sorulan bu sorunun doğru cevabıdır. Gülme gazı uyuşturma yöntemlerinin bilinmediği zamanlarda anestezi amaçlı kullanılmıştır?

Hangisi, uyuşturma yöntemlerinin bilinmediği zamanlarda anestezi amaçlı kullanılmıştır?
a) Gülme gazı
b) Ağlama gazı
c) Sinir gazı
d) Uyku gazı

Doğru cevap gülme gazıdır

NİTROUS OKSİT

Gülme gazı olarak da biline nitrous oksit, 1800’lerden beri ağrı kesici ve ameliyatlarda anksiyete geçirici olarak kullanılan solunabilir bir gazdır. Bu gaz 1793’ten beri bilinmesine rağmen ilk defa 1844 yılında Horace Wells isminde bir diş hekimi kendi diş çekimi sırasında kullanmıştır.

İlk başta, Wells ve diğerleri nitrous oksitin operasyon sırasında hastanın acıyı hissetmesini engelleyeceği zannediliyordu. Günümüzde ise endişeyi atlatmak, rahatlamayı yükseltmek ve diğer ilçaların anestetik özelliklerini arttırmak için kullanılmaktadır.

Nitrous oksit, N20, hafif tatlı ve kokulu renksiz bir gazdır. Nitrous oksiti ağıza takılan parça ile soluruz ve bu parça da nitrous oksit ve oksijen içeren iki tüpole beslenirler. Diş hekimleri 25% – 40% nitrous oksit içeren bir karışım kullanırlar. Gaz beş dakika içinde etkisini göstermeye başlar.


Bu haberler ilginizi çekebilir! (Sponsor bağlantılar dahildir)

Yukarı Geri Ana Sayfa