shopify site analytics
Bugünkü Haberler
ray dolap


TWITTER

EN ÇOK OKUNANLAR

Laptopa XP Kurma HDD Bulunamadı ve Mavi Ekran Çözümleri
Laptopa XP Kurma HDD Bulunamadı ve Mavi Ekran Çözümleri
Çoğu laptop kullanıcısı kullandıkları işletim sistemini Windows XP olarak değiştirmek istemektedir. Çünkü XP’nin performansı diğer işletim sistemlerine nazaran çok daha fazladır. Fakat bu dizüstü bilgisayarlara XP kurma aşamasında profesyonel değilseniz bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yazımda sizlere karşılaşacağınız bu sorunları nasıl...
20 Aralık 2010 17:34
Font1 Font2 Font3 Font4

Çoğu laptop kullanıcısı kullandıkları işletim sistemini Windows XP olarak değiştirmek istemektedir. Çünkü XP’nin performansı diğer işletim sistemlerine nazaran çok daha fazladır. Fakat bu dizüstü bilgisayarlara XP kurma aşamasında profesyonel değilseniz bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yazımda sizlere karşılaşacağınız bu sorunları nasıl çözeceğinizi anlatacağım…

Öncelikle XP kurma aşamasında “kur bilgisayarınıza takılı hiçbir sabit disk bulamadı” hatasını ele alalım. Bu hatanın sebebi bilgisayarınızdaki diskin sata olmasıdır. Fakat merak etmeyin, bilgisayarınız Sata diske de XP kurabilmektedir. Bunun için BIOS’u kullanacağız.

BIOS’u bilgisayarınızdaki tüm bileşenelerin kontrol mekanizması olarak düşünebilirsiniz. Bazı laptoplarda F2, F1 ile bazılarında DEL tuşu ile BIOS’a girebilirsiniz. Burada Configuration bölümünde, alttaki ayarlardan hangisi varsa o değişikliği yapmanız gerekmektedir. İkisinin aynı anda olma olasılığı yoktur.

Sata Native Mode varsa bunu Disable

SATA Operation Mode varsa bunu Compatible

AHCI veya RAID seçili Sata Mode veya Disc Mode şeklinde bir ayar varsa bunu IDE olarak değiştmeniz gerekmektedir.

Laptopa XP kurarken yaşanan mavi ekran sorununun çözümü de bununla ilgilidir. Mavi ekran hatası alıyorsanız üstte anlatılanları yapmanız gerekmektedir.


Bu haberler ilginizi çekebilir! (Sponsor bağlantılar dahildir)

Laptopa XP Kurma HDD Bulunamadı ve Mavi Ekran Çözümleri Yazısına 5 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa