shopify site analytics
Bugünkü Haberler
ray dolap


TWITTER

EN ÇOK OKUNANLAR

Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir
Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir
Bebeklere süt ne zaman verilir sorusuna cevabı Iowa Üniversitesi Çocuk Hastanesi Pediatri Profesörü Dr. Ekhard E. Ziegler yanıtlıyor. Bebeklere 1 yaşına kadar süt verilmesinin ciddi sorunlara yol açacağını belirten Ziegler, bebeklerin 1 yaşından önce inek sütü içmemesi gerektiğinin nedenlerini şöyle...
6 Mart 2012 20:50
Font1 Font2 Font3 Font4

Bebeklere süt ne zaman verilir sorusuna cevabı Iowa Üniversitesi Çocuk Hastanesi Pediatri Profesörü Dr. Ekhard E. Ziegler yanıtlıyor. Bebeklere 1 yaşına kadar süt verilmesinin ciddi sorunlara yol açacağını belirten Ziegler, bebeklerin 1 yaşından önce inek sütü içmemesi gerektiğinin nedenlerini şöyle sıraladı;

1. neden inek sütünde anne sütünün 3-4 katı yüksekliğinde protein bulunmasıdır. Yüksek protein tüketimi ileri yaşlarda şişmanlığa neden olarak böbrekleri yorar.

2. neden inek sütünün sodyum, kalsiyum ve potasyum gibi çok yüksek oranlı bazı mineraller içermesidir. Bu mineraller inek sütüyle alındığında, vücuttan atılabilmeleri yüksek miktarda su alımını gerektirir. Bunların atılması çok yüksek miktarda su kaybına (dehidratasyon) neden olur ve vücudun su stoğu azalır.

3. neden ise demir eksikliğidir. Buna, inek sütünde demirin yok denecek kadar az olması yol açar. Çok sayıda çalışma, 2 yaşına kadar inek sütü içen çocuklarda ciddi demir eksikliği olduğunu göstermektedir. Beynin gelişimi üzerindeki olumsuz etkisinden dolayı, bu konunun özellikle dikkate alınması gerekmektedir.


Bu haberler ilginizi çekebilir! (Sponsor bağlantılar dahildir)

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa