RSS    |    Ana sayfam yap    |    Favorilere ekle
 
Sağlık « Önceki | Sonraki » |      ANA SAYFAVitiligoVitiligo tedavisinde yeni bir umut ışığı belirdi. Kaba tabirle vücuttaki melanositlerin ölmesi veya yanlış programlanarak görevini yerine getirmemesi nedeniyle oluşan vücuttaki beyazlıklar olarak bilinen ala hastalığında yeni bir gelişme oldu.

2013 yılında gerçekleşen bu araştırma ile vitiligo hastalarına yeni bir umut doğdu. İşte Vitiligo tedavisindeki son gelişme;

Halk arasında beyaz leke ya da ala olarak bilinen vitiligo hastalığının bir protein sayesinde tedavi edilebileceği belirlendi.

Amerikalı bilim adamlarının vitiligoya yakalanan fareler üzerinde yaptığı araştırma, mutasyona uğramış bir proteinin enjekte edilmesiyle tedavinin mümkün olabileceğini gösterdi.

”Science Translational Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmada, HSP70i adı verilen proteinin, alt deride bulunan ve melanin maddesini salgılayan hücrelerin yok olmasında ve vitiligonun ortaya çıkmasında kilit rol oynadığı belirtildi.

Caroline Le Pool ve ekibi, farelere amino asidi değiştirilen HSP70i proteinini enjekte etti. Mutasyona uğramış protein, hastalığın ortaya çıkmasında rol oynayan bağışıklık sisteminin tepkisini tersine çevirdi. Gri tüylü fareler yeniden siyahlaştı.

Araştırmacılar, insan derisi örnekleri üzerinde yapılan testlerin de benzer sonuçlar verdiğini vurguladı.

Dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığı olan vitiligo, bağışıklık sisteminin yanlış programlanarak, ciltte bulunan dost melanositlerin (cilde renk veren hücreler) görevinin kısıtlanmasıyla ortaya çıkıyor.

Sorunlu bölgelerde cilde rengini veren melanositlerin kısıtlanması nedeniyle cilt, tüyler ve kıllar beyaza dönüşüyor. Hastalığın toplumda görülme sıklığı yüzde 1 ila 4 arasında bulunuyor.

AA    Yayın Tarihi: Salı, Mart 5, 2013, 15:58

Etiketler :

“Vitiligo Tedavisi için yeni umut 2013 (HSP70i Proteini)” için 1 Yorum

  1. viti'li diyor ki:

    arkadaşım tamam haber güzel peki ama bu tedavi türkiyeye nezaman gelecek yoksa buda çaresizlerin çaresizliğinden faydalanmak için yapılan alçakca bir oyunmu bu böyle oyunları çok gördüm bazı kansızlar sırf para için insan çaresizliğinden faydalanıyor yoksa budamı öyle bir haber

Aşağıdaki alandan konuya yorum yapabilirsiniz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  Vitiligo Tedavisi için yeni umut 2013 (HSP70i Proteini)
Son Yorumlar


Gizlilik Politikası  |  HAKKINDA  |  İLETİŞİM  |  
   
Theme Edited By PCKO
Copyright © 2008 - Tr-PortaL.NET. Her Hakkı Saklıdır.