shopify site analytics
Bugünkü Haberler
ray dolap


TWITTER

EN ÇOK OKUNANLAR

Vitiligo Tedavisi için yeni umut 2013 (HSP70i Proteini)
Vitiligo Tedavisi için yeni umut 2013 (HSP70i Proteini)
Vitiligo tedavisinde yeni bir umut ışığı belirdi. Kaba tabirle vücuttaki melanositlerin ölmesi veya yanlış programlanarak görevini yerine getirmemesi nedeniyle oluşan vücuttaki beyazlıklar olarak bilinen ala hastalığında yeni bir gelişme oldu. 2013 yılında gerçekleşen bu araştırma ile vitiligo hastalarına yeni bir...
5 Mart 2013 15:58
Font1 Font2 Font3 Font4

VitiligoVitiligo tedavisinde yeni bir umut ışığı belirdi. Kaba tabirle vücuttaki melanositlerin ölmesi veya yanlış programlanarak görevini yerine getirmemesi nedeniyle oluşan vücuttaki beyazlıklar olarak bilinen ala hastalığında yeni bir gelişme oldu.

2013 yılında gerçekleşen bu araştırma ile vitiligo hastalarına yeni bir umut doğdu. İşte Vitiligo tedavisindeki son gelişme;

Halk arasında beyaz leke ya da ala olarak bilinen vitiligo hastalığının bir protein sayesinde tedavi edilebileceği belirlendi.

Amerikalı bilim adamlarının vitiligoya yakalanan fareler üzerinde yaptığı araştırma, mutasyona uğramış bir proteinin enjekte edilmesiyle tedavinin mümkün olabileceğini gösterdi.

”Science Translational Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmada, HSP70i adı verilen proteinin, alt deride bulunan ve melanin maddesini salgılayan hücrelerin yok olmasında ve vitiligonun ortaya çıkmasında kilit rol oynadığı belirtildi.

Caroline Le Pool ve ekibi, farelere amino asidi değiştirilen HSP70i proteinini enjekte etti. Mutasyona uğramış protein, hastalığın ortaya çıkmasında rol oynayan bağışıklık sisteminin tepkisini tersine çevirdi. Gri tüylü fareler yeniden siyahlaştı.

Araştırmacılar, insan derisi örnekleri üzerinde yapılan testlerin de benzer sonuçlar verdiğini vurguladı.

Dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığı olan vitiligo, bağışıklık sisteminin yanlış programlanarak, ciltte bulunan dost melanositlerin (cilde renk veren hücreler) görevinin kısıtlanmasıyla ortaya çıkıyor.

Sorunlu bölgelerde cilde rengini veren melanositlerin kısıtlanması nedeniyle cilt, tüyler ve kıllar beyaza dönüşüyor. Hastalığın toplumda görülme sıklığı yüzde 1 ila 4 arasında bulunuyor.

AA


Bu haberler ilginizi çekebilir! (Sponsor bağlantılar dahildir)

Vitiligo Tedavisi için yeni umut 2013 (HSP70i Proteini) Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa