shopify site analytics
Bugünkü Haberler
ray dolap


TWITTER

EN ÇOK OKUNANLAR

Dünya, çöpünü denizlerde depoluyor
Dünya, çöpünü denizlerde depoluyor
Denizlerdeki kirlilik artıyor. Sebep ise basit: İnsanlar ne bulursa denize atıyor. En kirli deniz Karadeniz DenizTemiz/Turmepa’nın çalışmasına göre, dünyada her yıl 450 milyar metreküp arıtılmamış ya da kısmen arıtılmış çöp ile endüstriyel ve tarımsal atık denize bırakılıyor. Çalışmada, Türkiye’ye kıyısı...
26 Ocak 2008 00:30
Font1 Font2 Font3 Font4

Denizlerdeki kirlilik artıyor. Sebep ise basit: İnsanlar ne bulursa denize atıyor. En kirli deniz Karadeniz

DenizTemiz/Turmepa’nın çalışmasına göre, dünyada her yıl 450 milyar metreküp arıtılmamış ya da kısmen arıtılmış çöp ile endüstriyel ve tarımsal atık denize bırakılıyor.
Çalışmada, Türkiye’ye kıyısı olanlar arasında en fazla kirlilik bulunan denizin Karadeniz olduğu ifade edildi. Karadeniz’de kirlilik yaratan unsurların önemli bir bölümünün Tuna Nehri’nden geldiğine dikkat çekilen çalışmada, “Tuna Nehri, Karadeniz’deki kirliliğin yüzde 48’ine neden olmaktadır. Ayrıca, Karadeniz’e komşu ülkelerin atıkları da Karadeniz’i kirletmektedir” denildi.
Çalışmada yer alan bilgiler, dünya denizlerinin içler acısı halini ortaya koyuyor. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar şöyle:

 • Denizlere, yüzde 50’si plastik olmak üzere saatte 675 bin kilogram çöp atılıyor.
 • Türkiye’de, sanayi tesislerinin yüzde 98’inde, belediyelerin yüzde 95’inde, turizm tesislerinin ise yüzde 81’inde atık arıtma tesisi bulunmuyor.
 • Dünya nüfusunun neredeyse yarısı sahillerde yaşıyor.
 • Her 20 kişiden 1’i, ömründe bir kere kirli bir denize girmekten hastalanıyor.
 • Her yıl yaklaşık 250 milyon kişi, kirli denizlere girdiği için mide ve bağırsak enfeksiyonu ile üst solunum yolları hastalıklarına yakalanıyor.
 • Ticari olarak avlanabilen balık türlerinin en az yüzde 70’i gereğinden fazla ya da tamamen tüketilmiş durumda bulunuyor.
 • Denizlerdeki çöpler, her yıl 1 milyondan fazla deniz kuşunu öldürüyor.
 • Deniz kirliliği, küresel ısınmanın ana nedeni olarak algılanıyor.
  Çalışmada, kanser ilaçlarının yüzde 65’inin deniz canlılarından ve bitkilerinden yapıldığı bilgisine de yer verildi.

 • Bu haberler ilginizi çekebilir! (Sponsor bağlantılar dahildir)

  YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

  Yukarı Geri Ana Sayfa