shopify site analytics
Bugünkü Haberler
ray dolap


TWITTER

EN ÇOK OKUNANLAR

Mucitler hünerlerini Tayland’da sergiledi
Mucitler hünerlerini Tayland’da sergiledi
AP – BANGKOK – Üzerinden düşülmeyen hamak, B vitaminli bira, bombalı saldırılara karşı güvenlik sistemi, kedileri yaklaştırmayan çöp torbası, fitness salonuna dönüşen koltuk… Bunlar, bu yıl 40’ıncı yıldönümünü kutlayan Macaristan bazlı Uluslararası Mucit Dernekleri Federasyonu’nun (IFIA) bu yıl Tayland’ın başkenti...
5 Şubat 2008 00:12
Font1 Font2 Font3 Font4

AP – BANGKOK – Üzerinden düşülmeyen hamak, B vitaminli bira, bombalı saldırılara karşı güvenlik sistemi, kedileri yaklaştırmayan çöp torbası, fitness salonuna dönüşen koltuk… Bunlar, bu yıl 40’ıncı yıldönümünü kutlayan Macaristan bazlı Uluslararası Mucit Dernekleri Federasyonu’nun (IFIA) bu yıl Tayland’ın başkenti Bangkok’da düzenlediği mucitler konferansında sergilenen birbirinden ilginç 150 icattan sadece ikisi. Üç gün sürecek konferansın sloganı “Mucit olmadan icat, yenilik olmadan gelişim olmaz”. Konferansta en çok ilgiyi çeken icatların başında gelen B vitaminli biranın mucidi Filipinler’den Billy Lalang, bu buluşuyla Avrupa Birliği tarafından düzenlenen Avrupa Dehaları yarışmasında altın madalya kazanmış.
Buluş, alkol tüketilirken yaşanan B vitamini kaybına çözüm olarak geliştirilmiş. Bir diğer ilgi odağı olan ‘üzerinden düşülemeyen hamak’ın mucidi Bosnalı Husein Hujic ise, icadı olan hamağın, üzerinde yatan kişinin vücut şeklini aldığını ve böylece istenilse bile üzerinden düşmenin imkânsız olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Ne yazık ki hamağa sahip olmak için Bosna’ya gelmeniz gerekiyor.”
Diğer yandan, terörist saldırılar sonucu yıkılmış binaların fotoğraflarının bulunduğu standın yanında sergilenen ürünse Tayvanlı Chih-Hong Huang tarafından geliştirilmiş ‘bomba yüklü arabayla yapılan terör saldırılarına karşı güvenlik sistemi’.
Buna göre, yol üzerine yerleştirilen bir basınç sensörüne bağlı çelik bariyer, üzerinden belirli bir ağırlığın üzerindeki araçlar geçtiğinde ortaya çıkıyor. İranlı mucitlerin en ilginç buluşuysa, çevreye veya insanlara zarar vermeyen fakat kedileri yaklaştırmayan çeşitli kimyasallar içeren çöp torbaları. Böylece çöplerin kediler tarafından parçalanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.


Bu haberler ilginizi çekebilir! (Sponsor bağlantılar dahildir)

Mucitler hünerlerini Tayland’da sergiledi Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa