RSS    |    Ana sayfam yap    |    Favorilere ekle
 
Turizm Rehberi « Önceki | Sonraki » |      ANA SAYFABelek Tatil Bölgesi, Belek’te ucuz tatil yapmak isteyenler. Sizler için hazırladığımız Belek rehberi, Belek’teki Turistik Yerler ve tüm otelleri görmek için yazımızı okuyunuz…

Antalya’nın 35 km doğusundaki yeni Turizm Merkezi Belek’te, okaliptüs ormanları ve çam ağaçları ile koruma alanı ve kumlu / ince çakıllı sahil şeridi üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda, uluslararası standartlara uygun birçok modern golf sahaları ile Belek bir golf cennetidir ve bölgenin tarihi güzelliklerini görmek için en iyi başlangıç noktalarından biridir. Kasım 2004 yılında bölgede açılan Kilise, Sinagog ve Cami üçlüsünün buluşturulduğu ‘Dinler Bahçesi’ Belconti Resort Otel’e yakın mesafede bulunmaktadır. Tesisimiz 98.000 m2 alana kurulu ve denize “0” geniş bitki örtüsüne sahip, yeşilliklerle çevrili ve Çevre bilinci ile tanzim edilmiştir. Belek ayrıntılı tanıtım ve otelleri için…

Antalya Belek Turistik Mekanları

ASPENDOS

Antalya – Alanya karayolunun 44 km.””””sinden kuzeye dönen yolun 2. km””””sinde yer alan Aspendos, sadece Anadolu””””nun değil tüm Akdeniz dünyasının en iyi koruna-gelmiş Roma dönemi tiyatrosuna sahip olmasıyla ünlüdür. Şehir, bölgenin en büyük nehirlerinden Köprüçay (Antik Eurymedon) yakınlarındaki tepe düzlüğünde kurulmuştur. İ.Ö. 5. yy””””da basılmış sikkelerinde adı Estvediys olarak geçer. Anadolu kökenli bu ad şehrin çok eskilerde yerleşim gördüğünün kanıtıdır. Akdeniz ile ulaşımını ve gelişmesini yakınındaki nehre ve dolayısıyla çevresindeki bereketli topraklara boçlu olan Aspendos””””ta bugün çoğunlukla tiyatro ve su yolları ziyaret edilir. Şehre ait diğer yapıların kalıntıları ise tiyatronun yaslandığı te;enin düzlüğünde yer alır ki, son yıllarda düzenlenen patika ile ulaşım sağlanabilmiştir

Aspendos Tiyatrosu, gerek mimari özellikleri gerekse iyi korunagelmişliği ile Roma devri tiyatrolarının günümüzdeki en seçkin temsilcilerinden biridir.
Tanrılara ve devrin imparatorlarına adanan yapı Roma tiyatro mimarisinin ve yapım tekniğinin son çizgilerini sergiler. Her ne kadar otuma sıralarının (auditorium) alt bölümünün şehrin kurulduğu tepenin doğu yamacına yaslanması daha eski mimari gelenekleri yansıtsa da üst bölümün kemerler üzerinde serbest yükselmesi, sahne binası ile auditorium arasındaki mimari uyum, yarım daire planlı auditorium yan girişler (parados) üstünün kapalı olması ve yanduvarların auditoriuma paralel konumda bulunması salt Roma tiyatro mimari özellikleridir. Altlı üstlü iki bölümden oluşan oturma sıraları diazoma adlı yatay geçişle birbirinden ayrılır. Tüm auditorium altta 21, üstte 20 olmak üzere toplam 41 oturma sırasına sahiptir.
Yan ana girişlerin (parados) üzerinde, şehir seçkinlerinin oturduğu localar yer alır. Auditoriumun en üst sırası 58 sütun ve kemerden oluşan bir galeri ile çevrelenmiştir. Devrinin en görkemli yapılarından biri olan Aspendos tiyatrosu 15-20 bin kişi alabilmekteydi. İmparator Marcus Aurelius devrinde (İ.S. 161-180) yazıtlardan Cuıtius Crispinus ve Curtius Auspicatus adlı şehrin zengini iki kardeş tarafından yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Üst galerilerdeki, girişteki ve sahne binasındaki onarım izlerinden Selçuklular devrinde de onarıldığı anlaşılan tiyatro günümüzde de kullanılır haldedir.
Ulu Önder Atatürk””””ün 1930 yılında ziyaret edip “onanlıp yeniden kullanılması” için direktifler verdiği Aspendos Tiyatrosu, Kültür Bakanlığımız organizatörlüğünde kendi adıyla anılan “Opera ve Bale Festivali” ne her yılın yaz aylarında ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatronun yanında şehrin ziyaret edilebilir en önemli kalıntıları su yollarıdır. Aspendos su yolu sistemi antik su yollarının günümüze dek korunagelmiş en iyi örneklerinden biridir. Genel görünümü yaklaşık 1 km. uzunluğundaki kuzey güney konumlu kemerli köprünün her iki ucundaki su basınç kuleleri oluşturur. Kuleler, bulundukları aks üzerinde kuzeyde 5, güneyde 50 derece sapma gösterirler. Tiyatronun yaslandığı, yer yer su duvarları ile çevrili tepenin üzerinde ise şehir merkezinin yapıları olan agora, bazilika, anıtsal çeşme, meclis binası ile son yıllarda Antalya Müzesi””””nce yürütülen kazılarla gün ışığına çıkarılan anıtsal tak, cadde ve Hellenistik tapmak, görülmesi gerekli kalmalarıdır. Böylesine ufak ölçekte bir kentin tüm Akdeniz dünyasının en geçerli parasını basmasını ve anıtsal yapılarla donanmasını tabiidir ki ekonomisindeki rahatlığa borçludur. Şehir ekonomisini ayakta tutan en önemli ihraç ürünü yakınlarındaki Kapria gölünden elde edilen bugün kurutulup pamuk tarımında kullanılan tuzdur. Diğer ihraç ürünleri ile beraber ulaşıma elverişli nehir vasıtasıyla diğer Akdeniz pazarlarına gönderilen tuz, şehrin en büyük kaynağıdır. Ayrıca bağcılık ve buna bağlı olarak şarapçılık, zeytin ve zeytinyağı ile diğer tahıl ürünleri ve yaş meyve şehrin tarıma dayalı önemli ihraç ürünleriydi. Tarihçiler Aspendos””””ta yetiştirilen atların tüm yakın doğu ve Akdeniz dünyasının en aranır afları olduğunu yazarlar. Ayrıca kilim ve benzeri tekstil ürünleri ile limon ağacından yapılmış çok özel mobilyaların başta Roma olmak üzere diğer Akdeniz merkezlerininde en aranılır hediyelik eşyası oldukları kaydedilmektedir. Şehir tarihinin en renkli siması; çıplak ayak, uzun saç ve kirli giysileriyle şehirde dolaştığı ve Pythogoras felsefesinin temsilciliğini yaptığı söylenen Filozof Diodoros””””tur. Aspendos, Bizans ve Selçuk dönemlerinde varlığı sürdüren şehirlerden biridir. Ünlü tiyatroda Selçuk dönemi onarım izlerini özellikle dış cephe ortasındaki anıtsal kapı eklentisinde ve cephesindeki koyu kırmızı zikzak desenli sıva kaplamada görmek mümkündür. Özellikle Selçuklu sultanlarının konakladıkları kervansaray olarak düzenlendiği düşünülen sahne binasının günümüze dek sağlam kalabilmesinin bir diğer ve en önemli nedeninin de bu Selçuklu onarım ve korumacılığına bağlamak yanlış olmasa gerektir.

Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi, Antalya Bölgesi’nin sahip Olduğu irili-ufaklı birçok birbirinden güzel piknik alanları ve şelaleleri arasında, bitki zenginliği yönünden en dikkati çeken doğal güzelliklerinden birisidir.

Kurşunlu Şelalesi’ne, Antalya’dan Aksu kasabası yönüne gidildiğinde, Antalya Havaalanı’ndan 3 km kadar sonra, Yol levhalarından da anlaşılacağı gibi, sola sapılarak gidilir. 8 km’lik asfalt yol, bahçeler ve tarlalar arasından geçerek sizi, otomobil ile on-onbeş dakika içinde Kurşunlu Şelalesi’ne ulaştırır.
Bu şelale belki size Antalya Bölgesi içindeki, diğer şelaleler kadar büyük ve şaşırtıcı gelmeyebilir. Ancak bu küçük şelale etrafındaki Orman Bakanlığı’nca düzenlenen piknik alanı, şelaleden inen suyun akıp gittiği küçük bir derenin kenarında yer alan yaya gezinti yolu, bitki zenginliği yönünden, Antalya’nın en ilginç yerlerinden birisidir. Özellikle bu gezinti yolu üzerinde ve “Bitki Tüneli” olarak adlandırılan bu bölümde, kış hariç diğer mevsimlerde bin bir çeşit bitki türü dikkatleri üzerine çeker.

Bu güzel ve ilginç şelaleye, hemen yanında yer alan piknik alanının kuzeybatısında yer alan merdivenlerden inilerek ulaşılır. On metre kadar yükseklikten düşen su, aşağıda küçük bir gölcük oluşturur. Bu küçük gölün batı yönünde çevre düzeni çalışmaları sırasında restore edilmiş bir su değirmeni vardır. Mevsimine göre, etrafı sık yeşilliklerle sarılmış bu küçük gölde, tatlı su kaplumbağaları, yengeçler ve balıklar bulunur.

Bu küçük gölden güneye akan suyun oluşturduğu küçük derenin kıyısını izleyen gezinti yolu, sizi bitkiler dünyasına götürür. Bu patika yol üzerinde binlerce çeşit bitki etrafınızda adeta bir duvar oluşturur Ayrıca su üzerinde, başlarını sudan zarifçe çıkarmış nilüfer çiçekleri, sizleri adeta büyüler

Kurşunlu Şelalesi’nin Piknik Alanı ise; gürül gürül akan çeşmeleri, piknik bankları, düzenli çöp bidonları, ızgaralı ocakları, oyun alanları ile size tam bir piknik konforu Sağlar.

PERGE

Antalya şehir merkezinin 17 km. doğusundaki, Aksu bucağı sınırları içinde yer alan Perge, sadece bölgenin değil tüm Anadolu””nun en düzenli Roma dönemi kentlerinden biridir. Mimarisi yanında mermer heykeltraşlığıyla da ünlüdür. 1947 yılından beri İstanbul Üniversitesi””nce yürütülen kazılar sonucu şehir merkezinin önemli anıtsal yapıları gün ışığına çıkarılmış ele geçen heykel buluntuları sayesinde Antalya Müzesi dünyanın en zengin Roma heykel müzelerinden birisi olma özelliğini kazanmıştır.
Perge, şehir planının ana hatlarını biri kuzey-güney, diğeri doğu-batı doğrultusunda iki ana cadde oluşturur. Kuzey-güney caddesiı in ortasındaki su kanalı sıcak yaz günlerinde serinleme ve temizlik için antik şehircilik açısından bulunmuş en sağlıklı çözümdür. Aynı cadde üzerindeki dört adet mermer sütun ise üzerlerindeki kabartmalarda dolayı özel önem taşır

Kazılar sonucu oluşan bugünkü yerleşimde ilk ulaşılan kalıntı, anıtsal tiyatro binasıdır. Yaklaşık 12.000 kişi kapasitesindeki yapı, sahne binasının zengin mermer dekorasyonu ile ünlüdür. Prof. Dr. Jale İnan ve ekibi tarafından 1985-1993 yılları arasında kazılmış olup sürdürülen restorasyon çalışmaları nedeni ile bugün ziyaretçilere kapalıdır. Yapıya ait İ.S. 2. yy””ın ortalarına tarihlenen mimari bloklar karşısındaki açık hava müzesi görünümündeki alandaki, heykel buluntuları ise Antalya Müzesi””ndeki “Perge Tiyatrosu Salonunda” sergilenmektedir.
Gerek mimari, gerekse heykel buluntularının mükemmelliği, Perge””nin heykeltraşlık konusunda kendine özgü çizgilere sahip ekol kent olduğunu vurgular. Tiyatronun kuzeyinde Anadolu””nun en iyi koruna gelmiş stadyumlarından biri yer alır. Diğer Roma dönemi yapıları ise; ortasında yuvarlak bir tapınağın yer aldığı dikdörtgen planlı alışveriş merkezi agora, birçok değişik planlı mekanlarıyla şehrin diğer sosyal merkezi hamam ile anıtsal çeşmelerdir. Şehrin baş tanrıçası, kökleri Anadolu ana tanrıçasından gelen Artemis””tir. Adına inşa edilen ve birçok tarihçinin sözünü ettiği tapınak hala bulunamadığından tüm gizlerini de korumaktadır.
Şehir İ.S. 5. ve 6. yy””larda da önemli bir dini merkez olarak varlığını sürdürmüş, kalıntılar arasında yer yer görülebilen kilise ve bazilikalar bu dönemde inşa edilmişlerdir. Ayrıca kutsal kitap incil Aziz Pavlus””un Aksu nehrini kullanarak Perge””ye ulaştığınım yazılı olması, nehrin ve Perge””nin Hristiyanlığın kutsal nehir ve kentlerinden biri sayılmalarını sağlamıştır. Şehir, İ.S. 7. yy””dan sonra depremler ve savaşlar nedeni ile tarih sahnesinden çekilmek zorunda kalmıştır.

Antalya Belek Tüm Oteller Listesi.

 • Altis Golf Hotel
 • Papillon Hotels Ayscha – Ileribasi Mevkii / Belek
 • Papillon Hotels Belvil Hotel – Tasliburun Mevkii / Belek
 • Papillon Zeugma – Ileribasi Mevkii / Belek
 • Pine Beach Club – Ileribasi Mevkii / Belek
 • Riva Hotels Donna Exclusive – Bogazkent Mevkii / Belek
 • Robinson Club Nobilis – Acisu Mevkii / Belek
 • Sillyum Golf Resort – Ileribasi Mevkii / Belek
 • Sillyum Marek Villas – Ileribasi Mevkii / Belek
 • Sirene Golf Hotel – 3 Kum Tepesi Mevkii / Belek
 • Spice Hotel & SPA
 • Barcelo Tat Beach Golf Resort – Belek
 • Maritim Pine Beach Resort- Ileribasi Mevkii / Belek
 • Maritim Pine Beach Resort (Ucakli Paket)
 • Justiniano Club Belek Hotel
 • Altis Golf Hotel (Ucakli Paket)
 • Asteria Bellis Resort – Tasliburun Mevkii / Belek
 • Belconti Resort Hotel – Iskele Mevkii / Belek
 • Belek Beach Resort Hotel – Bogazak Mevkii / Belek
 • Belek Beach Resort Hotel Ucakli Paket – Bogazak Mevkii / Belek
 • Vera Club Hotel Paraiso Verde
 • Club Ali Bey – Iskele Mevkii / Belek
 • Club Asteria – 3 Kum Tepesi Mevkii / Belek
 • Cornelia De Luxe Resort – Ileribasi Mevkii / Belek
 • Crystal Family Resort & Spa Hotel – Bogazkent Mevkii / Belek
 • IC Hotels Santai – 3. Kum Tepesi Mevkii / Belek
 • Belkon Club Hotel – 3 Kum Tepesi Mevki / Belek


 •     Yayın Tarihi: Pazartesi, Nisan 7, 2008, 2:13

  “Belek Tatil Belek Otelleri Belek Hotels Belek/Antalya” için 1 Yorum

  1. Belek Ucuz Tatil, Belek Erken Rezervasyon, Belek Oteller, Belek Tatil diyor ki:

   […] Önce Belek Tatil Köyü hakkında ayrıntılardan burada bahsetmiştik. Şimdi ise sizlere Belek Erken Rezervasyon Otellerini […]

  Aşağıdaki alandan konuya yorum yapabilirsiniz

  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

    Belek Tatil Belek Otelleri Belek Hotels Belek/Antalya
  Son Yorumlar


  Gizlilik Politikası  |  HAKKINDA  |  İLETİŞİM  |  
     
  Theme Edited By PCKO
  Copyright © 2008 - Tr-PortaL.NET. Her Hakkı Saklıdır.