site stats
12:19 - 2 Mart 2015 Pazartesi

KCK Nedir, KCK’nın Açılımı Nedir, KCK Ne Demektir?

25 Haziran 2011 Cumartesi - 23:22 Kategori : Gündem

Son zamanlarda haberlerde en sık duyduğumuz tabir KCK olsagerek. Peki nedir bu KCK, keyin kısaltmasıdır. KCK ile ilgili bilmeniz gerekenler burada…

-Sponsorlu Bağlantılar -

Mit PKK Telefon Görüşmesi Ses Kaydı Dinle izle

KCK;

PKK’nın şehir yapılanması,
PKK’nın sivil uzantısı,
PKK’nın gizli sivil kuruluşu

uşen Çakır: “KCK örgütü, iddiaya göre, yasadışı Kürt siyasi hareketiyle (PKK) yasal olan BDP (DTP) arasında köprü vazifesi görüyor.” (Vatan, 28.12.2009)
Oral Çalışlar: “KCK, bir bakıma ‘PKK’nın yasal alana adapte olması çabası’ olarak adlandırılması mümkün olan bir oluşum. PKK’nın dağdan indirilmesi, bir geçiş sürecini gerektiriyor. KCK’nın da bu çerçeve bağlamında değerlendirilmesi mümkün.” (Radikal, 25.12.2009)
Cengiz Çandar: “Gözaltına alınan veya tutuklananların KCK’lı olduğu kanıtlansa bile onların hemen tümü kapatılmış DTP’nin ve yeni kurulmuş BDP’nin üyeleri. KCK-PKK ilişkisi, büyük ölçüde Sinn Fein-IRA ilişkisini andırıyor. İngiltere hükümeti, Sinn Fein’i muhatap alarak sonuçta IRA’yı silahsızlandırmayı başarmıştı.” (Radikal, 26.12.2009)

Yeni Şafak gazetesinde ise 28.12.2009 günü şu haber yayınlandı:

“Çeşitli bahanelerle sokakları savaş alanına çeviren KCK militanlarının Sabri Ok tarafından yönlendirildiği tespit edildi. Avrupa’da yaşayan KCK’nın lideri Sabri Ok hakkında kırmızı bülten çıkarılacak. Örgütün elebaşı Ok’un, yakalandıktan sonra Türkiye’ye iadesi sağlanacak.”

KCK hakkında basına yansıyan bilgilerin özeti böyle. Yani, kısa adı KCK olan oluşum, PKK’nın bir uzantısı, sivil ve şehir yapılanması olup, liderliğini de Avrupa’da yaşayan Sabri Ok adlı bir PKK üst düzey sorumlusu yürütüyormuş.

Bu tür bilgilerin kaynağının hangi odak olduğu meçhul ise de, birilerinin. Türkiye kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi amaçladığı ve bazı medya organlarını da kullanarak kirli bir oyun tezgâhladığı anlaşılıyor.

PKK’nın ne olduğu biliniyor. PKK’nın önderi Abdullah Öcalan, Yürütme Konseyi üyeleri Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan ve diğerleri.

Peki, KCK nedir? Buyurun, bunun ne olduğunu belli merkezlerce medyaya servis edilen dezenformasyondan değil, bizzat kaynağından, yani PKK’nın yayın organlarından öğrenelim:

Abdullah Öcalan’ın, 2005’te avukatları ile yaptığı görüşme notlarında, KKK (Koma Komelén Kürdistan/Kürdistan Halklar Konfederasyonu)’nın kurulması talimatını verdiği kayıtlıdır. Bunun üzerine KKK’nın kuruluşu 21 Mart 2005’te ilan edildi. Ancak, yine A.Öcalan’ın talimatı üzerine, 16-22 Mayıs 2007 tarihleri arasında Kandil’de yapılan Kongra-Gel beşinci genel kurulunda, dernek anlamına da gelen “komel” adı yerine, Kürtçe’de “cemaat, toplum, halk” anlamına gelen “civak” adı tercih edilmiş ve KKK’nın adı KCK (Koma Civakén Kurdistan/Kürdistan Halklar Konfederasyonu) şekline dönüştürülmüştür. PKK yayınlarında, Abdullah Öcalan “KCK önderi” olarak da anılmaktadır.

İşte, PKK’ya ait yayın organlarından bazı alıntılar:

“KCK önderi Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki tecrit koşulları ve DTP’nin kapatılması, Almanya’nın birçok kentinde protesto edildi.” (Yeni Özgür Politika, 18.12.2009).

“KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan; ‘Kürt gençliğinin yönü dağlar olmalı, gerilla saflarına akın edilmeli, saflara katılım olmalıdır. Ya halkımızın iradesine sahip çıkmak üzere geliştirilen kitlesel eylemlere öncülük etmek üzere katılmalı ya da dağlara çıkarak özgürlük zeminlerinde gerilla saflarında yerini almalıdır.’ dedi” (Fırat Haber Ajansı, 14.12.2009)

“KCK Yürütme Konseyi Başkan Yardımcısı Cemil Bayık; ‘Kürt iradesi, Kürt kimliği yasal olarak kabul edilmedikçe PKK’nın dağdan inmeyeceğini’ söyledi.” (Fırat Haber Ajansı, 20.10.2009)

“KCK Yürütme Konseyi üyesi ve Halk Savunma Merkezi Başkanı Duran Kalkan; ‘Her an daha büyük patlamalar olabilir, hatta ayaklanmalar bile gündeme gelebilir.’ dedi.” (Fırat Haber Ajansı, 24.12.2009)

“Kandil – KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, AKP hükümetinin ‘açılım’ adı altında geliştirmeye çalıştığı planın Kürt hareketini tasfiye amaçlı olduğunu açıkladı” (Fırat Haber Ajansı, 08.12.2009)

Örgüt yayınlarında da açıkça itiraf edildiği gibi, PKK lideri ve yöneticileri ile KCK lideri ve yöneticileri aynı kişiler. PKK’nın faaliyet merkezi ile KCK’nın faaliyet merkezi aynı, yani Kandil. PKK yöneticileri olan şahısların KCK adına yaptıkları açıklamalarda da şiddet savunuluyor ve gençler eylem yapmaya çağrılıyor.
Peki, hani KCK sivil ve barışçıl bir oluşumdu, şehir yapılanmasıydı, PKK ile BDP arasında köprüydü, dağdan inmenin siyasi aracıydı, Cengiz Çandar’ın deyimiyle Sinn Fein’di! Hani, nerede? KCK ile PKK arasındaki fark ne? Siz kimi kandırıyorsunuz?

Sinan Sungur
Odatv.comEtiketler: , , ,

"KCK Nedir, KCK’nın Açılımı Nedir, KCK Ne Demektir?" için 98 Yorum Yapılmıştır

 1. murat uyghur diyor ki:

  Komunist kürtler türkiyenin komunist çinliler bizım basımıza
  bela oldular. Osmanlinin hastalıgı bu devlete gecmiş

 2. Okmeydanıgençlık diyor ki:

  “Benim anadilde eğitimim senin kurduğun devletin temellerini sarsıyorsa, devletini benim arsam üzerine yapmışsın demektir …

 3. ~ROJAVA~ diyor ki:

  bizim bu topraklarda olmamızda dılımızden ırkımızdan rahatsız olan sen yanlış düşünüyon “Benim anadilde eğitimim senin kurduğun devletin temellerini sarsıyorsa, devletini benim arsam üzerine yapmışsın demektir …

 4. ~ROJAVA~ diyor ki:

  klawyeyle ne adamlık olur nede adamlık dersı verılır nede namus dersı kımın ne olduğu ortada türkler islam islam dıyor goruyoz götlerı o ortada olan tayt gıyen kızları hani islam dersınız mini ettekte noluyo adamlık dersı ısteyen istanbul okmeydanına beklerız..

 5. asi 03 diyor ki:

  Mezopotamya senin a.q niye Diyarbakır sen gel malatya yada amina koyayım pic insan lar Türk kürt ayrımı yapmayalım diyo sen ordan gözünden element uyduruyon karaktersiz

 6. BARIŞÇIL diyor ki:

  amed kardeş bu üslupla barış deil kavga süreci devam eder saygı bekliyorsan saygılı olmayı bilmen lazım kimliğinle tanınmak istiyorsan küfürsüz olman lazım,burası türkiye cumhuriyeti bu gerçeği değiştirmek kimsenin harcı deil.bu ülkede sadece kürtler yaşamıyor.

 7. muhammet diyor ki:

  faşolar klavye erkekligi yapmayın en çok islamiyete baglı ırk kürt ırkıdır ben her memleketi dolaşmışım bu faşoların memlekiti ar namus diye bişi kalmamış yazın bayanları % 75 güneş görüyor vicutları gelmişler bey efendiler yorumda allahu ekkber diyor giit o ağzını yıka şeref siz ( URFADAN HEWALERE SELAMLAR )))))

  • vatansever diyor ki:

   avel avel konuşma hırpo sen kimsin millete ahlak dersi veriyorsun götünü yıkamasını öğren önce

  • ceylan diyor ki:

   hewalerin ağzının ortasına sıçım lan şerefsiz o muhammet adına kurban ol lannn faşo senin anandır siktirin çıkın lan bu topraklardan bkn bn jandarmayım hepinizin ciğerini bilirim lan şerfsiz

 8. mustafa diyor ki:

  Aramızda okadar çok hitler zihniyetli insanlarımız varki bize hiçbir süreç kolay gelmez korkularımızla yüzleşmekten korktukça güçümüzün farkında olmıyarak dahaçok korkaklaşıyoruz. Osmanlıyı oluşturan unsurlar bu ülkenin tupraklarında her canda var.Kalkında başkalarının konuştugunu dinlemeye cesaret edin. Unutmayınki Küfür eden kimse Karşısındaki gücü veya unsuru engelleyemedigi veya aşamadıgından küfür eder.Sabır.

 9. hhhhhhhhhh diyor ki:

  köpekler,cahiller ve kediler açılımı bu

 10. iskender diyor ki:

  hepinizin sonu geldi bundan ibaretsiniz

 11. niyo13 diyor ki:

  Bakın arkadaşlar yorumlarınızda bazı yorumcu arkadaşlar kırıcı dökücülüğü ve kan kusuyor yapmayın yorumlarınızla halka örnek olun,kürt türk kardeştir bilhasa yapılan süreçte biraz daha metanetli olun bir birinizi kötülemeyiniz saygılı davranalım lütfen kardeşlerim

  • Bulent cakmak diyor ki:

   Arkadasin yorumuna kesinlikle katiliyorum Lutfen bu baskanlica herkes desdek vermeli teror biterse turkiye gercekten yasanacak ulke olacak .

  • ceylan diyor ki:

   tabi türk kürt ayrımı yoktur fakat bizim askerlerimizi öldürenler vatan haini olanlar bizden değildir

 12. mağara adamı diyor ki:

  amedli sen diyarbakırın neresindesin de bakayum

  • atalay KONUR.alp diyor ki:

   Kara Cahiller Komitesi diye bir çakallar birliği.sömürüyü benmimseyen stalin,engels,marks,mao,tito,hitler,feslefelerinin karışımı.çakal devleti kurmaya yönelik,barıştan demokrasiden uygarlıktan insan haklarından özgürlükten çook uzak,cinayet ve gaddarlık üzerine bir yapı.bölünmeye tezgah bir yapı.karayılan vahsisinin başı çektiğibarbar zalim yapı.sömürücü ilkel zalimler yapsı. hileli sakat vahşi ve cahiller yapısı…mka

 13. mağara adamı diyor ki:

  bu ülkenin bölünmesi için seksenlerde nasıl sağ sol kavgası başlattılarsa günümüzde de türk kürt kavgası çıkarmaya çalışıyorlar bu oyunlara gelmeyelim ve hep beraber TÜRKİYE CUMHURİYETİ çatısı altında yaşamaya devam edelim.

  • misafir diyor ki:

   helal olsun kardeşim tüküz türk cumhuriyeti
   :)))))))))))))))

   • yasasın halkların kardeslıgı diyor ki:

    senın gıbı ırkcı dusunceler var oldukca ne devlet turkun olur nede baska bır mılletın bu dewlet turkun degıl turkıyede yasayan butun halkların devletıdır hadı orda dangalak

 14. mağara adamı diyor ki:

  eyy kürdistan sende bir hayalden ibaretsin!

 15. koma ciwaken kürdistan diyor ki:

  amedli kardeş zaten bunlar boş boş konuşur merak etme biz her zaman varız gün gelecek sap dönecek elbet bir gün hesap dönecek OOOO kadarrrrr (KÜRDİSTAN)

  • atalay KONUR.alp diyor ki:

   Kara Cahiller Komitesi diye bir çakallar birliği.sömürüyü benmimseyen stalin,engels,marks,mao,tito,hitler,feslefelerinin karışımı.çakal devleti kurmaya yönelik,barıştan demokrasiden uygarlıktan insan haklarından özgürlükten çook uzak,cinayet ve gaddarlık üzerine bir yapı.bölünmeye tezgah bir yapı.karayılan vahsisinin başı çektiğibarbar zalim yapı.sömürücü ilkel zalimler yapsı. hileli sakat vahşi ve cahiller yapısı…mka

  • mezepotamya diyor ki:

   az kaldı kürdistan dewleti kurulacak ve bu ülke faşitlere kalmayacak en büyük ayrım en büyük adaletsizlik en büyük yolsuzluk türklerdedir YAŞASIN KÜRDİSTAN YAŞASIN KÜRT HALKIII

 16. amedli diyor ki:

  ben bu boş boş konuşan tükrkleri varya oğlum sitede erkek olmayın gelin diyarbakıra bakalaım ne olacak sizi n ananı zı belerim

 17. hivda diyor ki:

  ne bu yaa böyle kürt türk hepimiz gideceği iki metrelik mezar ne kavga yaa :(( bnde kürdüm ama sırf bu yüzdn kürt oldğm için utanıyorm ya zaten bizim halkımz yapılan yorumdada gördm kürt dedin mi hemen teror sıfatını yapıştırıyo ne bu ayrım yaaa hepimz kazandık bu ülkeyi türk kürt herkes yazık ya bu vatan uğruna ne canlar gitti bunları duyduklarında kesin kemikleri sızlamştır :((

  • OLGUN BAKİSLİ diyor ki:

   Helal olsun kardesim Asik veysel nediyor kurd,u turk,u cerkez,i hep ademin oglu kizi ayrikayri niye bizi yakar bizim ates sondurmektir tek caresi diyordu VATAN İCİN MAHO,İLE MEHMET CEPHEDE KOYUN KOYUNA YATİP KALKMİS BOLUSUP YİYİP İCMİSLER AMA BUNU HAZMEDEMEYEN DİS GUCLER HERHALTİ YERLER UNUTMAYALİM BUNLARİN HESABİ BOL PARCALA YE 80 ONCESİ SAG SOL SİMDİ KURT TURK OLAYİ İRAKTA SURİYEDE ORNEKLERİ SOZDE DEMOKRASİ GELİYORDU NERDE KALDİ HANİ TECAVUZ,LER İSKENCELER KATLİANLAR ,DAN BASKA NE VERDİLERRUZ GORUYORUZ ONLARİN GOZU BU VATANİN YERALTİ ZENGİLİGİNDE OKADAR DUSUNUYORLARSA AFRİKAYA FİLİSTİNE EKMEK GOTURSUN BOLMEK İCİN ALCAKLİK YAPİP KARDESİ KARDESE KİRDİRTMASİNLAR İNSANGİBİ ULKESİNE BAKSİNLAR BİZDE BİRBİRİMİZE SAHİP CİKALİM SEN BEN BİRAKALİM BU VATANİN EKMEGİ HEPİMİZE YETERDE ARTAR BİLE HOSCAKALİN..

  • ceylan diyor ki:

   bende kürdüm ayrımcılık oluyor bn hatırlatayım bu ülkede asla kürt türk ayrımı olmayacaktır bnde kürdüm ama bn bir askerim her kürt asker olamazmı her kürt vatan haini mi olur
   vatan için ölüme giden her yol bize gül döşenmiş bir yol gibi gelir…

 18. 1234art diyor ki:

  kenana bak yhaaa

  • kck üyesi diyor ki:

   kck açılımı (KOMA CİWAKEN KÜRDİSTAN)

   • ceylan diyor ki:

    lan şerfsizler siktirin çıkın lan bu topraklardan sizler o kadar aşşalıksınız ki yeni doğmuş bebekleri öldürüyosunuz lan sizin topunuzu içeri tıkmazsam siz durun ve sadece olacakları izleyin lann

 19. zeyno diyor ki:

  ben KCK nın açılımını göremedim
  ama yinede güzel

 20. CELAL ERKAN diyor ki:

  PKK TAMAMEN ERMENİ ASALANIN DEVAMIDIR 1071 DEN BERİ BU TOPRAKLARDA DÖKÜLEN ŞEHİTLERİMİZİN KANLARI SAYESİNDE YAŞAMAKTAYIZ 1914 DE İTİLAF DEVLETLERİ BİZİ ESİR ALAMAMIŞ BİR AVUÇ ERMENİ DÖLLERİMİ ALACAK . İLK ÖNCE ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIM SONRA TÜRK VE KARADENİZLİYİM. DEVLETİN TEK EKSİĞİ 1923 DEN SONRA ZORLADA OLSA HALKINA OKUMA YAZMAYI ÖĞRETECEKTİ VEDE İSLAM DİNİNDEN UZAKLAŞTIKÇADA KİMBİLİR NELER GELECEK BAŞIMIZATÜM ŞEHİDLERİMİZE ALLADAN RAHMET DİLİYORUM

  • dewrım diyor ki:

   sen ne savasından bahsedıyon 1914 tekı savası kımler sayesınde rusların cecenlerın vs. dolu olmaktan kutuldun artı turlıye cumhurıyetı kuruldugunda ıslamıyetın yanın dan bıle gecmıyor 70 lı yılların basında yasak edılen ezanları ne cabuk unuttunuz ha sız karadenızlılere (genel degıl boyle dıngıl konusan kesıme sozum) gelınce sız hıc bu koduda konusmayın zaten bılmıyosunuzda turkce konusmayı ha usagum cıdırum dıye bır kelıme yok turkce daha dogrusu 2003 te DDK yaptıgı bır arastırma sonucu turkcedekı bır cok kelımenın arapca kökenli oldugu tespit edilmiştir canım zın hebıbı arap dolumu olyosun sen gel gelelım KÜRTÇE;YE dılımızın ıaran kökenlı olup ve farscaya zengınlık kattıgı dunyaca bılınıyo farscanın kurtceden turedugını hepımız bıloyoruz acıklamaya gerek yok rusya yunanca ermenıce gıbı dıllerınde kurtceden etkılendıgı bılınmektedır. BUGUN RUSYAda yapılan kurt dılı ve edbıyatının arastırması acık ve net bır cevaptır daha fazla uzatıp okuyucularımı sıkmak ıstemıyorum lutfen surecın bu kadar rayında gıttıgı bır zaman da celme takmalım ırkcı olmayalım

Konuya Aşağıdaki Alandan Yorum Yapabilirsiniz

(Lütfen argo kelimeler kullanmayınız ve küfür içeren cümleler kurmayınız. Aksi taktirde yorumunuz yayınlanmayacaktır.)

Sponsor Bağlantılar

Facebook

Sponsorlar