site stats
15:35 - 1 Mart 2015 Pazar

Kimliğimi, Nüfus Cüzdanımı Kaybettim Ne Yapmalıyım

8 Mart 2011 Salı - 2:29 Kategori : Gündem

Nüfus cüzdanınızı, kimliğini kaybettiğinizde ne yapmalısınız hepsi bu yazımızda. Öncelikle bu yazıyı okuduğunuza göre bir şekilde nüfus cüzdanınızı kaybetmiş olmalısınız, geçmiş olsun diyerek neler yapmanız gerektiğine başlıyoruz.

-Sponsorlu Bağlantılar -

Nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizi anladığınız anda yapmanız gereken ilk şey bağlı bulunduğunuz polis merkezine gitmek olmalıdır. Burada nüfus cüzdanınızı kaybettiğinize dair bir tutanak tutturuyorsunuz ve yanınıza 2 adet resim alarak ikamet ettiğiniz mahallenin muhtarlığına gidiyorsunuz. Bu resimler son 6 ay içinde çekinilmiş resim olmalıdır. Bu arada muhtarlığa giderken sizi tanıtacak başka bir belge ile gitmelisiniz. Bu belge, ehliyet, evlilik cüzdanı,paso gibi belgeler olabilir. Muhtarınız size orada nüfus cüzdanı değiştirme belgesi tanzim ediyor ve bunu alıp herhangi bir ilçe nüfus müdürlüğüne gidiyorsunuz. İlçe nüfus müdürlüğünden, muhtarlıktan aldığınız nüfus cüzdanı değiştirme belgesi ile yeni nüfus cüzdanınızı alabilirsiniz.

Tabi bu işin yalnızca yeni kimliğinizi alma kısmıydı. Bir de bunun güvenlik kısmı bulunmaktadır. Kaybettiğiniz kimlik ile başınızın derde girmemesi, adınıza şirket kurulmaması, faturalı hat alınmaması, adınıza naylon fatura düzenlenmemesi için hemen bir gazeteye “Kimliğimi kaybettim, hükümsüzdür Ad Soyad” şeklinde bir ilan vermelisiniz.

Vergi Dairesine Nasıl Başvuracaksınız?

Gerçek kişiler, nüfus cüzdanlarının kaybolduğu veya çalındığını, bir dilekçe ile vergi dairesine bildirecek ve bu nüfus cüzdanı ile vergi dairelerinde mükellefiyet kaydı yapılmasının engellenmesini talep edecekler.

Bunun için; vergi mükellefi olanların bağlı oldukları vergi dairesine, olmayanların da herhangi bir vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Başvuru dilekçesi ekinde de; TC kimlik numarası belirtilmek suretiyle, nüfus cüzdanının kaybolduğu veya çalındığına dair gazete ilanı ile emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin aslı ibraz edilecek.Etiketler: , , , , , , , , , ,

"Kimliğimi, Nüfus Cüzdanımı Kaybettim Ne Yapmalıyım" için 245 Yorum Yapılmıştır

  1. haydar karamızrak diyor ki:

    Kimligimi kaybettim hükümsüzdür

Konuya Aşağıdaki Alandan Yorum Yapabilirsiniz

(Lütfen argo kelimeler kullanmayınız ve küfür içeren cümleler kurmayınız. Aksi taktirde yorumunuz yayınlanmayacaktır.)

Sponsor Bağlantılar

Facebook

Sponsorlar