site stats
03:22 - 28 Şubat 2015 Cumartesi

Hz. Muhammed’in Eşlerinin isimleri

27 Şubat 2008 Çarşamba - 18:11 Kategori : islamiyet

a) Hz. Hatice: Hanımlarından ilki olan Hz. Hatice Ku­reyşli Huveylid’in kızıdır. Hz. Muhammed onunla peygamber olmadan önce, Hatice kırk yaşında iken evlendi. Bu hanımı ölünceye kadar bir başkasıyla evlenmedi. Zira bu hanım, peygamberlik görevinde Hz. Muhammed’e yardım eden, onunla birlikte üstün gayret gösteren, canını ve malını onun yoluna koymuştu. Hicretten üç sene önce vefat etti.

-Sponsorlu Bağlantılar -

b)Hz. Sevde: Resûlullah, Hz. Hatice’nin vefatından günler­ce sonra Kureyşli Zem’a’nın bu kızı ile evlendi. Hz. Sevde Hz. Peygamber’le geceleme hakkını Hz. Aişe’ye devretmişti.

c)Hz. Aişe: Hz. Ebû Bekir’in kızıdır. Hicretin birinci senesinde Hz. Peygamber onunla zifafa girdi. Ondan başka bâkire ile evlenmedi. Hanımlarının en fakihi/anlayışlısı ve kendisine en sevimlisi idi. Sahâbenin pek çoğunun fetvâ kaynağı idi. (Ona iftira atıldığında) suçsuzluğu vahiy ile tespit edildi.

d) Hz. Hafsa: Ömer b. Hattâb’ın kızıdır. Ebû Dâvûd, Hz. Peygamber’in onu boşadığını fakat daha sonra ona geri döndüğünü zikretmektedir.

e) Hz. Zeyneb: Kays kabilesinin Hilâl b. Amiroğulları’ndan Huzeyme b. el-Hâris’in kızıdır. Hz.Peygamber’in bu hanımı, ev­len­dikten iki ay sonra vefat etmiştir.

f) Hz. Ümmü Seleme Hind: Kureyşli Mahzûm­oğulla­rı’n­dan Ebû Ümeyye’nin kızıdır. Ümmü Seleme, Allah Resûlü’nün en son ölen hanımıdır.

g) Hz. Zeyneb bt. Cahş: Esedoğulları’ndandır. Bu hanım, halası Ümeyye’nin kızıdır. Şu âyet onun hakkında inmiştir: “Zeyd o kadınla beraberliğini sona erdirdiğinde onu seninle evlendirdik.Bu âyet nedeniyle Hz. Peygamber’in diğer hanım­larına karşı övünerek şöyle derdi: “Sizi aileleriniz evlendirdi. Beni ise yedi kat ötesinden Allah evlendirdi!” Hz. Ömer’in hilâfetinin ilk zamanlarında vefat etti.

h) Hz. Cüveyriye: el-Hâris’in kızıdır. Bu hanım Mutsa­lik­oğul­ları’ndan esir alınanlar arasında idi. Hz. Peygamber’e gelere­k ondan kölelikten azât sözleşmesi (mükâtebe) ile yardım istedi. Hz. Muhammed onun adına kölelikten kurtulma parasını ödedi ve onunla evlendi.

i) Hz. Ümmü Habîbe: Kureyş’in Emeviler kolundan Ebû Süfyân’ın kızıdır. Abdullah b. Cahş ile evli iken, birlikte Habeşistan’a hicret etmişlerdi. Abdullah orada hıristiyan oldu, Üm­mü Habîbe ise müslüman olarak kaldı. Bunun üzerine Hz. Muhammed, Necâşî’ye bir heyet göndererek Ümmü Habîbe’ye talip oldu. Necâşî, Hz. Muhammed’le onu nikahladı. Necâşî, Hz. Peygamber adına Ümmü Habîbe’ye mehir verdi. Bu olay hicretin yedinci senesinde meydana geldi.

j) Safiyye: Nadîroğulları’nın reisi olan Huyey b. Ahtab’ın kızıdır. Hârûn b. İmrân’ın soyundan gelmektedir. Bu hanım, Hz. Peygamber’e Safî’den bir câriye olarak gelmişti. Allah Resûlü onu azât etmiş ve azâdını mehri saymıştı. Böylece bu durum ümmet için sünnet/ gelenek oldu. Buna göre, kişi câriyesini azât eder ve azâdını onun mehri kabul ederdi.

k) Hz. Meymûne: Hilâloğulları’ndan el-Hâris’in kızıdır. Bu hanım, Hz. Muhammed’in evlendiği en son kadındır. Hz. Peygamber’in bu hanımla evliliği, Mekke’de kaza umresi sırasında ihramdan çıktıktan sonra gerçekleşmiştir.Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

"Hz. Muhammed’in Eşlerinin isimleri" için 303 Yorum Yapılmıştır

 1. gizliyiz diyor ki:

  bunları bilmeyenyok ama bazı küçükler için işe yarıyor

 2. gizli biri diyor ki:

  kim ödevini yanlış yaptı ve 45 aldı varsa söylesin burdan yapmayım ödevimi

 3. gizli diyor ki:

  bende ödevimi yaptım iyşallah doğrudur

 4. yaren diyor ki:

  bence çok güzel performans ödevimden 100 aldım :) <3 :D

  • yaren diyor ki:

   mal sen hz.muhammetle dalgamı geciyosum

  • hicran diyor ki:

   hiç güzel şeyler çıkmadı.beğenmedim bugüne yetişmesi lazım bana yardım edin. mesajlarınızı bekliyorum. çabuk olun bilgisayar kapanmak üzere neolur.yardımınıza ihtiyacım var. sebebini sormayın.sonra açıklarım. bayyyyy.mesajlarınızın gelmesini bekliyorum.

  • gizli biri diyor ki:

   sana katılıyorum adın ne

 5. mehdi diyor ki:

  selamı aleyküm.bence hz.muhammed sas.11 eşi olmamıştır 1 eşi ve 6 çocuğu olmuş.diğerleri himayesi altına alınmış cariyelerdir.yani eşleri ölmüş kadınlar köle olarak satılmasın diye hz.peygamberimiz himayesi altına almıştır.saygılar

 6. beyza diyor ki:

  Yanlış kaan kimin dini neyse o olması gerekiyor ve hiç birzaman eleştirme

 7. snsn diyor ki:

  sa

 8. Ali doru diyor ki:

  Herkese selamlar olsun
  Bence
  Herkes kendi dinini ya da dinsizligini icinde yasamali
  Burda yapilan aciklamalar kafa karistirmaya yönelik
  Cünkü herkes kendi bildigine inaniyor.
  Sonucta su gercegi unutmayin
  Islam dininde zorlama yoktur kim ne neye inanmak
  Isterse ona inanabilir.
  Herkesin hakkinda yüce Rabbim hayirlisini nasip etsin.
  Su gercegi hic unutmayin nasip olursa herkesin gidecegi yer
  KARA TOPRAK.inanclar bir olmasa da toprak ayni toprak.

  Saygilar

  • hasret begüm güngören diyor ki:

   din din

  • Sinem diyor ki:

   bence de Ali Doru

  • Ruzi diyor ki:

   Aleykum Salam.
   Özür dilerim amma bazı makamlar varki insan orda dinin koyduğu hükmü bildirmelidir,dolayısıyla dindarlığımızı reklam etmeden ALLAH koyduğu emr ve yasakları söylemeliyiz.
   Eyer Hz.Muhammed dinini içinde yaşasaydı bizler bu gün müslüman deyildik belki de.

 9. avatar diyor ki:

  mustafa kemal şimşek bence düşüncelerin çok yanlış bu yüzden seni desteklemiyorum aksine kınıyorum ama bence otur birdaha iyice temiz düşüncelerden arınmış bir kafayla düşün ama yinede kendi düşüncelerin

Konuya Aşağıdaki Alandan Yorum Yapabilirsiniz

(Lütfen argo kelimeler kullanmayınız ve küfür içeren cümleler kurmayınız. Aksi taktirde yorumunuz yayınlanmayacaktır.)

Sponsor Bağlantılar

Facebook

Sponsorlar